Together Magazyn » Art. zewnętrzny » RÓŻNE OBLICZA IMBIRU

RÓŻNE OBLICZA IMBIRU

Imbir to produkt, który coraz częściej pojawia się w naszym jadłospisie. Szczególnie dotyczy to okresu jesienno-zimowego gdy poszukujemy sposobu na to by się rozgrzać i chronić przed chorobami. Tak naprawdę posiada on wiele innych właściwości, które mogą okazać się przydatne nie tylko w okresie jesieni i zimy.

KILKA SŁÓW WSTĘPU NA TEMAT IMBIRU

Imbir to gatunek rośliny uprawnej należącej do rodziny imbirowatych. Prawdopodobnie pochodzi z Malezji. Obecnie nie występuje w stanie dzikim a jedynie jest uprawiany na terenie Chin, Jamajki, Malezji czy Indii. Imbir możemy spotkać w postaci surowej (korzeń imbiru), przyprawy suszonej lub rozdrobnionej. Występuje on również w formie marynowanej (jako dodatek do sushi), w formie kandyzowanej a także w postaci konfitur (jedno- lub wieloskładnikowych). To jaki imbir wybierzemy zależy od naszych upodobań oraz zastosowania kulinarnego. Świeży korzeń imbiru posiada mocny aromat oraz charakterystyczny, pikantny smak. Dlatego nie każdemu może przypaść on do gustu. Jeśli nie polubimy imbiru w postaci surowej nie warto z niego od razu rezygnować. Ze względu na jego cenne właściwości warto dać szansę innym formom jego podania. Z jego właściwości prozdrowotnych coraz częściej korzystają cateringi dietetyczne, których bazę można przejrzeć na jakiepudelko.pl

CO DRZEMIE W IMBIRZE?

Skąd biorą się wszystkie cenne właściwości imbiru? Oczywiście ze składników, które w nim znajdziemy. Dlatego zanim przejdziemy do opisu jego cennych właściwości, sprawdźmy co skrywa w sobie korzeń imbiru. Do najważniejszych lotnych związków, które w nim występują zaliczamy kamfen, linalol czy limonen. Natomiast do tych nielotnych należą, m.in. gingerole i paradole. Warto wspomnieć, że skład korzenia może różnić się w zależności od jego pochodzenia. Przykładem jest imbir pochodzący z Indii, który zawiera wybrane związki o innej ostrości.

NA CO POMAGA IMBIR?

Imbir zawiera w sobie wiele związków, które mogą pozytywnie wpływać na stan naszego zdrowia i łagodzić wiele dolegliwości. Sprawdźmy kiedy warto go dodać do naszych posiłków lub szukać w menu restauracji czy fit cateringu jeśli taki zamawiamy.

 1. Choroby stawów

Imbir znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia chorób stawów. Mówi się o tym coraz więcej choć tak naprawdę w tradycyjnej medycynie indyjskiej od dawna wykorzystuje się tę właściwość. Związki zawarte w imbirze pomagają łagodzić ból oraz obrzęki stawów.

 2. Migreny

Migreny mogą w znacznym stopniu obniżyć jakość naszego życia, utrudniając nam codzienne funkcjonowanie. Dlatego osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy intensywnie poszukują skutecznych sposobów do walki z nimi. Pojawiają się informacje mówiące o tym, że w zredukowaniu ilości napadów bólu głowy może pomóc właśnie imbir.

3. Zwłóknienie wątroby

Imbir może być wykorzystywany również do zapobieganiu zwłóknieniu wątroby. Wynika to z tego, że ma on zdolność do neutralizowania wolnych rodników i poprawy pracy wątroby, m.in. poprzez obniżone nasilenie odkładania kolagenu.

4. Bóle miesiączkowe

Imbir to produkt, z którym powinny zaprzyjaźnić się kobiety cierpiące na mocne bóle miesiączkowe. Są one bardzo uciążliwe i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przez kilka dni. Związane są one ze wzrostem wytwarzania prostaglandyn. W ich łagodzeniu mogą pomóc nam związki zawarte w imbirze.

5. Nudności i wymioty w ciąży

Imbir jest znanym i sprawdzonym produktem do walki z nudnościami, które pojawiają się w trakcie ciąży. Przyszłe mamy szczególnie chętnie sięgają po herbatę imbirową jednak jeśli któraś z Pań jej nie lubi może z powodzeniem stosować imbir w innej formie.

6. Nowotwór prostaty

Skład imbiru sprawia, że może być on skutecznym produktem w zapobieganiu i leczeniu nowotworu prostaty. Związki w nim zawarte mogą, np. hamować podział komórek nowotworowych. W związku z tym, że nowotwór prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn, warto zadbać by imbir pojawił się w męskim menu.

Jak widać na powyższych przykładach, imbir posiada naprawdę wiele cennych właściwości. Dlatego warto dodawać go do potraw, które przygotowujemy samodzielnie w domu a także szukać go w restauracyjnym menu czy fit posiłkach serwowanych przez catering dietetyczny. Jego spożywanie na pewno wyjdzie nam na zdrowie!

5/5 – (2 głosów)