Strych, jako pomieszczenie na poddaszu, które jest stosunkowo rzadko użytkowane, nie wymaga wykonania tradycyjnych schodów stałych. W takim przypadku doskonale sprawdzają się natomiast konstrukcje składane, czyli tak zwane schody składane strychowe. Jakie są rodzaje takich schodów i na które się zdecydować? Podpowiadamy.
Rodzaje schodów strychowych
Schody strychowe to składane konstrukcje przeznaczone do montażu w stropie. Najważniejszą cechą charakterystyczną tych rozwiązań jest możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia, co zapewnia wygodne i bezpieczne korzystanie z poddasza wtedy, gdy jest to konieczne. Poza tym schody eliminują problem przenikania ciepła do nieogrzewanych pomieszczeń na poddaszu, gdyż prześwit w stropie jest odpowiednio izolowany, zapewniając ciągłość ocieplenia. Schody strychowe występują w wersji o standardowej lub podwyższonej izolacyjności termicznej. Obecnie na rynku dostępne są schody składane z drewna oraz z metalu. W zależności od konstrukcji można je podzielić na składane (segmentowe) z drewnianą lub metalową drabinką oraz schody nożycowe. Do tych produktów można również dobrać rozmaite akcesoria dodatkowe. Przykładowo, w ofercie znanego producenta FAKRO znajdują się takie elementy, jak np. dodatkowe stopnie, stopki, poręcze itd.
Najważniejsze zalety schodów składanych na strych
W schody składane na strych warto zainwestować z wielu powodów. Oto kilka istotnych korzyści i zalet schodów strychowych:
- praktyczne i wygodne rozwiązanie dla domów z poddaszem;
- prosty i szybki montaż oraz intuicyjna obsługa;
- bezpieczeństwo użytkowania;
- dobra izolacyjność termiczna;
- estetyczne wykończenie.
Schody składane sprawdzają się również w domach ekologicznych i pasywnych o podwyższonych standardach izolacyjności. W szerokiej ofercie produktów dostępnych na rynku można znaleźć także schody o różnym zakresie odporności ogniowej. Poszczególne modele można dopasować np. poprzez zamontowanie dodatkowych stopni lub skrócenie drabinki. Schody strychowe od producenta okien dachowych FAKRO są objęte 3-letnią gwarancją.
Drewniane czy metalowe – które wybrać?
Zarówno schody wykonane z drewna, jak i z metalu nadają się do codziennego użytkowania w domach jednorodzinnych, cechują się też podobną wytrzymałością. Różnią się natomiast wyglądem oraz mechanizmem składania i rozkładania. Schody strychowe drewniane zwykle stanowią konstrukcje dwusegmentowe z przesuwnym segmentem dolnym. Są solidne i mają duże walory estetyczne. Schody składane metalowe z kolei można nabyć, podobnie jak te drewniane, jako konstrukcje składane bądź w wersji z mechanizmem nożycowym. Poszczególne elementy są tu połączone za pomocą zawiasów, a więc bardzo łatwo można dopasować ich długość poprzez dokręcenie lub odkręcenie stopni. Takie schody są też lekkie, co zapewnia komfortowe użytkowanie. Szukając dobrej jakości schodów strychowych zaleca się zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Antypoślizgowe stopnie, zgodność produktu z normami czy dostępność akcesoriów dodatkowych to istotne czynniki, którymi warto się kierować podczas zakupu. Najlepiej jest zamawiać schody wyłącznie od znanych i poważanych firm na rynku, takich jak FAKRO.
Kilka słów o montażu schodów na strych
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią na etapie wyboru schodów strychowych jest dobór ich rozmiaru. W tym celu wystarczy zmierzyć otwór, w którym docelowo mają być zamontowane schody. Trzeba pamiętać o uwzględnieniu tzw. luku montażowego. Sam sposób mocowania schodów składanych zależy od konstrukcji budynku. W przypadku pomieszczeń z sufitem podwieszanym konieczne jest wykonanie konstrukcji przenoszącej obciążenia. Wysokie stropy wymagają zwykle zastosowania nadstawek i dodatkowych stopni. Chociaż powyższy opis może sugerować trudność w montażu, postępując zgodnie z zaleceniami producenta, można tego dokonać bez pomocy doświadczonych specjalistów.