Aura za oknami nie rozpieszcza i wszyscy już oczekujemy cieplejszych dni. Jednak również i w ten weekend nie warto zostawać w domu, tym bardziej, że atrakcji dla całych rodzin nie powinno brakować. Tradycyjnie już przygotowaliśmy przegląd wybranych propozycji, które pozwolą Wam zregenerować siły i wspólnie spędzić wolny czas.
Lego – dla każdego
Od dawna wiadomo, że tworzenie budowli z klocków może fascynować, niezależnie od wieku. W ubiegłą sobotę, w Galerii Metropolia w Gdańsku-Wrzeszczu otwarto otwarto największą w Polsce wystawę makiet z klocków LEGO. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, by ją zwiedzić, być może właśnie teraz nadszedł odpowiedni moment. Goście mogą podziwiać m.in. największy na świecie samolot zbudowany z klocków LEGO – legendarną maszynę prezydenta USA, czyli Boeinga 747 Air Force One. Z kolei w Alei Gwiazd będziemy mogli spotkać m.in. postacie Roberta Lewandowskiego czy Marcina Gortata. Łącznie wystawa zajmuje ok. 2 tys. m kw i składa się ze 100 wyjątkowych makiet. Wystawa jest czynna codziennie w godzinach 9.00–20.00 (w niedziele i święta: 10.00–20.00).
Z 2D do 3D
Czy można ożywić rysunki, tak by powstały z nich prawdziwe zabawki? Organizatorzy warsztatów, które odbędą się w sobotę w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40, godz. 11.00–14.00 i 14.00–17.00) przekonują, że jest to możliwe. Prowadzące – Julia Cyrzan i Anna Steralu – zachęcają do ożywienia dziecięcych rysunków i przeniesienia ich z papierowego projektu na realne maskotki. Na warsztaty należy przyjść z gotowymi rysunkami wymarzonych zabawek, które przełożone zostaną na rzeczywistość. Do szycia używane będą maszyny, zapewnione będą też materiały. Na warsztaty międzypokoleniowe mogą przyjść pary opiekun–dziecko, które na podstawie przyniesionego rysunku uszyją maskotkę sobie lub komuś bliskiemu.
Uroki dawnych dziejów
Już w najbliższą sobotę w ramach Akademii Exprerymentu w gdyńskim Experymencie (al. Zwycięstwa 96/98) o godz. 10.00 odbędą się ciekawe zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat. W trakcie ich trwania uczestnicy przeniosą się do czasów średniowiecza. Wykładowcą będzie Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Sobotni wykład interaktywny będzie znakomitą okazją, by poznać dawne obyczaje, stroje i muzykę. Będzie można się przekonać, że średniowieczny duch rycerstwa nadal jest żywy oraz zwiedzić wiekowe zamki. A dla odważnych organizatorzy przygotowali wyjątkowe wyzwanie – walkę ze smokami.
„Śląsk” nad Motławą
Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” nie trzeba przedstawiać szerszej publiczności. Jest on nie tylko marką samą w sobie, ale i ambasadorem polskiej kultury w wielu miejscach na świecie. Przepiękne stroje oraz perfekcyjnie wykonywane utwory wokalne i choreograficzne na długo zapadają w pamięć, tworząc niezapomniane widowisko. W najbliższą sobotę Polska Filharmonia Bałtycka (ul. Ołowianka 1) będzie gościć uznanych artystów na galowym koncercie (godz. 17.00 i 20.00). W programie przewidziano polską muzykę, pieśni i tańce ludowe, a także utwory z repertuaru europejskiego.
Muzyczna sobota w Starym Maneżu
Niezwykła synteza jazzu, trip-hopu, muzyki rockowej i folkowej – tak w skrócie można opisać charakter twórczości formacji Mikromusic, której koncert odbędzie się w sobotę o godz. 20.00, w klubie Stary Maneż w Gdańsku-Wrzeszczu (ul. Słowackiego 23). Zespół, który zadebiutował albumem „Mikromusic”, jest już obecny na scenie muzycznej od 11 lat. W tym czasie zyskał uznanie tysięcy fanów i pozytywne opinie krytyków. Zarówno fani tej formacji, jak i osoby, które nie miały jeszcze okazji, by podziwiać ją na żywo, powinni uwzględnić to wydarzenie w swoim planach na sobotni wieczór.
Rodzinny poranek w kinie
Jeśli nie macie pomysłu, w jaki sposób zacząć niedzielę, warto skorzystać z oferty gdańskiego Kina Helios, które mieści się w Galerii Metropolia (ul. Kilińskiego 4). Od godz. 10.30 rozpocznie się tam projekcja z cyklu Filmowe Poranki. Tym razem kino zaprasza na „Przygody słoniczki Elli”. Przypomnijmy, że cykl Filmowych Poranków w Kinie Helios odbywa się w co drugą niedzielę miesiąca we wszystkich kinach ogólnopolskiej sieci kin Helios, zawsze o godzinie 10.30. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 lat, w towarzystwie opiekunów. Każde spotkanie rozpoczynają kilkunastominutowe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Solid(ar)na ferajna
Od początku swojej działalności Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku udowadnia, że można historia najnowsza może być atrakcyjna również dla najmłodszych, mimo iż często obejmuje trudne zagadnienia. W niedzielę o godz. 11.00 (pl. Solidarności 1) całe rodziny będą mogły wziąć udział w spotkaniu z cyklu Solid(ar)na ferajna, którego hasłem będzie „Historia kołem się toczy”. Warsztaty poświęcone będą symbolom. Uczestnicy postarają się m.in. określić, z czym kojarzy się słowo „stół”. Czy zwykły stół może oznaczać coś niezwykłego? Będzie można wspólnie pobawić się w skojarzenia, wymyślić znaki, które charakteryzują poszczególne rodziny i namalować je na torbach. Zapowiada się zatem dobra i pożyteczna zabawa dla całych rodzin – warto skorzystać z tej propozycji.
„Baśnie 1001 nocy”
W niedzielne południe „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Turystyczna 3, Gdańsk-Sobieszewo) zaprasza na spektakl Teatru Qfer „Baśnie 1001 nocy”. Scenariusz opracowano na podstawie dwóch z bardziej znanych opowieści. Bohaterem pierwszej jest Alladyn, sympatyczny, biedny młodzian, któremu Czarnoksiężnik nakazał odnalezienie i oddanie mu cudownej lampy, którą zamieszkuje duch spełniający życzenia. Druga opowiada o Alibabie, który pewnego dnia odkrywa tajemnicę bandy zbójów. Poznaje zaklęcie magicznego Sezamu i zdobywa kosztowności. Bogata scenografia z błyszczących, oddających przepych Bliskiego Wschodu tiulów, liczne rekwizyty i orientalna muzyka decydują o klimacie bajki. Niewątpliwym atutem przedstawienia są rzadko wykorzystywane w teatrach lalki – marionetki.