Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Przygotowanie do USG brzucha

Przygotowanie do USG brzucha

Badanie ultrasonograficzne jest niezwykle powszechnym narzędziem diagnostycznym. Łatwa dostępność oraz niski koszt przeprowadzenia badania to tylko niektóre z licznych zalet tej metody. Podejrzenie różnych schorzeń w obrębie jamy brzusznej stanowi bardzo często wskazanie do wykonania USG. Aby cały proces posiadał jak największe znaczenie diagnostyczne oraz umożliwiał postawienie trafnego rozpoznania, ważne jest odpowiednie przygotowanie.

Dlaczego należy przygotować się do badania USG oraz jak to zrobić?

Nieodpowiednie przygotowanie do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej może znacząco wpłynąć na jakość obrazu, a co za tym idzie, jego wartość diagnostyczna może okazać się znikoma, co z kolei może opóźnić postawienie rozpoznania. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jedną z nich jest nadmierna ilość gazów znajdujących się w jelitach, przez co uniemożliwione może zostać uwidocznienie niektórych narządów, np. trzustki. Gazy jelitowe powstają fizjologicznie każdego dnia w ludzkim organizmie. Tworzą się one w wyniku zachodzenia różnych procesów związanych z odżywianiem. Połykanie powietrza ze względu na szybką konsumpcję pokarmu czy też procesy fermentacyjne zachodzące w jelicie grubym są jednymi z powodów znajdowania się gazów w układzie pokarmowym.

Oprócz przyczyn fizjologicznych niektórym stanom chorobowym towarzyszyć może również powstawanie nadmiernej ilości gazów. Przykładem może być relatywnie powszechna dolegliwość polegająca na braku tolerancji laktozy, która wynika z genetycznego spadku aktywności enzymu odpowiedzialnego za trawienie tego dwucukru – laktazy. Przed wykonaniem ultrasonografii, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, można zastosować preparat zawierający substancję czynną w postaci symetykonu, który dzięki swojemu działaniu ułatwi pękanie pęcherzyków gazów i ich usuwanie z organizmu, co wpłynie korzystnie na przebieg badania. Dobrym rozwiązaniem będzie w takim przypadku Espumisan, który jest także zalecany do przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne w przygotowaniu do badania USG jamy brzusznej. Kolejnym ważnym elementem jest dieta. Powolne spożywanie posiłków, zapobiegające połykaniu powietrza, oraz unikanie produktów wzdymających pozytywnie wpływa na zmniejszenie ilości gazów jelitowych i poprawienie jakości badania. Należy także zgłaszać się na badanie na czczo. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, minimalny czas, który musi upłynąć od spożycia ostatniego posiłku, wynosi sześć godzin. Dopuszczalne jest tylko spożywanie niewielkich ilości niegazowanej wody. Niewskazane jest również palenie wyrobów tytoniowych oraz żucie gumy.

O czym pamiętać przed badaniem USG brzucha?

Zawsze niezwykle istotne są zalecenia lekarza, których należy bezwzględnie przestrzegać. Dzięki nim badanie przebiegnie sprawnie, a jego wartość diagnostyczna powinna być możliwie jak największa. Badanie to jest nieinwazyjne oraz bezbolesne. Warto pamiętać o założeniu luźnego stroju, przy którym odkrycie badanej okolicy będzie jak najłatwiejsze. Dzięki zastosowaniu się do wyżej wymienionych porad badanie USG będzie niezwykle pomocne w postawieniu prawidłowego rozpoznania. Należy również pamiętać o możliwości konsultacji wszelkich wątpliwości z lekarzem.

Oceń