Together Magazyn » Dom » Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków
dowiedz się jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków zastępują szamba. Są wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym uniezależnić się od miejskich sieci kanalizacyjnych.

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Oczyszczalnie przydomowe są rozwiązaniem dla właścicieli budynków, którzy nie mogą przyłączyć swoich obiektów do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Stanowią też alternatywę dla szamb, które są mniej komfortowym rozwiązaniem. Działanie oczyszczalni oparte jest na prostych zasadach. Składają się z dwóch zbiorników, z których tylko jeden jest przelotowy. W pierwszym urządzeniu – gnilnym, gromadzą są spływające ścieki gospodarczo-fizjologiczne, które rozkładane są przez bakterie na organiczne związki. Zanieczyszczenia przepływają do drugiego zbiornika, w którym poddawane są filtracji do czasu, kiedy zneutralizują, więc staną się bezpieczne dla środowiska naturalnego. Dla przepuszczalnych gruntów stosowany jest drenaż rozsączający, a nieprzepuszczalnych – piaskowy lub żwirowy, zapewniający najwyższą skuteczność oczyszczania. Odprowadzanie ścieków do gleby jest więc bezpieczne dla środowiska.

Jakie zalety mają biologiczne oczyszczanie ścieków?

Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologiczna. Urządzenia są proste w obsłudze i dopasowane do potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Polegają na przekazywaniu do zbiornika osadu czynnego, w którym odbywa się oczyszczanie ścieków bytowych, czyli nicieni, bakterii i pierwotniaków, odpowiadających za redukcję i utlenianie zanieczyszczeń w odprowadzanych nieczystościach. Oczyszczalnia biologiczna ścieków jest nowoczesna i zaawansowana, ponieważ urządzenia są projektowane. Oczyszczalnia biologiczna umożliwia odprowadzanie płynnych odpadów do cieków wodnych, ponieważ nie zagrażają środowisku. Można je wykorzystywać także do podlewania zieleni w ogrodzie. Oczyszczalnia ekologiczna pozwala przede wszystkim uniezależnić się od kanalizacji miejskiej. Montaż oczyszczalni jest opłacalną inwestycją.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków i zbiorniki na deszczówkę – czy można łączyć systemy?

Deszczówka jest na tyle czystą wodą, że można ją po zebraniu wykorzystać do podlewania roślin, spłukiwania toalet, prania, a nawet do mycia włosów. Kierowania jednak do oczyszczalni ścieków, staje się szkodliwa. Z tego względu trzeba zamontować specjalne zbiorniki, które są dostępne na stronie E-deszczówka.com. Będą magazynowały wodę z opadów atmosferycznych, w celu jej dalszego wykorzystywania. Systemy pozwalają na zagospodarowanie deszczówki, a ich dobór zależy od potrzeb gospodarstwa domowego.

Oceń