Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia właśnie powiększyło swoją ofertę w zakresie analiz laboratoryjnych o usługę badań metodą chromatografii gazowej. Technika z powodzeniem może być stosowana m.in. w przemyśle spożywczym do wykrywania antybiotyków i szkodliwych substancji w żywności.
Z oferty mogą korzystać zarówno firmy, mające swoją siedzibę w Parku, jak i zewnętrzni zleceniodawcy.
Chromatografia gazowa (ang. Gas chromatography, GC), to technika analityczna, w której wykorzystuje się gaz. Najczęściej: wodór, hel, azot wysokiej czystości lub niezwykle rzadko argon. Technika GC umożliwia ustalenie procentowego składu mieszanin związków chemicznych, w których występuje ich nawet kilkaset. Zaletą chromatografii gazowej, obok jej wysokiej skuteczności, jest możliwość użycia bardzo niewielkiej ilości analizowanej substancji – od 0,01 µl do maksymalnie 100 µl.
Chromatografię gazową stosuje się m.in. w:
-
przemyśle petrochemicznym – np. do oceny składu chemicznego produkowanej benzyny;
-
ochronie środowiska – do oceny stopnia zanieczyszczenia gleby, powietrza i wody;
-
kryminalistyce – np. do analizy źródła pochodzenia narkotyków na podstawie składu zawartych w nich zanieczyszczeń;
-
kontroli antydopingowej – gdzie GC-MS jest podstawową metodą wykrywania niedozwolonych substancji w krwi, pocie, moczu i ekstrakcie z włosów sportowców;
-
w przemyśle spożywczym – do badania składu surowców i produktów żywnościowych oraz do wykrywania w nich substancji niedozwolonych w postaci antybiotyków i innych zanieczyszczeń.
Nowa oferta PPNT skierowana jest zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak również importerów i wytwórców, wprowadzających nowe wyroby na europejski rynek, dla których istotna jest ich czystość chemiczna. Z nowej metody badawczej będą mogły korzystać również jednostki naukowe oraz osoby prywatne.
Więcej szczegółów na stronie: http://ppnt.pl/pl/laboratorium-ppnt