Together Magazyn » Dom » Pożyczka hipoteczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
.pozyczkahipoteczna-nacozwrocicuwageprzywyborze

Pożyczka hipoteczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pożyczka hipoteczna to popularny produkt finansowy dostępny w większości banków i spół-dzielczych kas kredytowo-oszczędnościowych. Jak spośród tak wielu wybrać tę jedyną, która okaże się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy.

Wbrew pozorom pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym, co kredyt hipoteczny. Podczas gdy pieniądze z kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć na konkretny, znany kredytodawcy cel, środki z pożyczki możesz wydać dokładnie tak, jak chcesz, spełniając marzenia, realizując cele i plany czy finansując bieżące wydatki, bez informowania pożyczkodawcy o ich przeznaczeniu. Czym jest w praktyce pożyczka hipoteczna i kto może po nią sięgnąć?

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka pod zastaw nieruchomości. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, domu, biura lub lokalu usługowego, możesz pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (maksymalna kwota pożyczki zależy nie tylko od zdolności kredytowej wnioskującego, ale także od wartości zabezpieczenia) na dowolny cel: wakacyjny wyjazd, remont nieruchomości czy realizację innych planów i zamierzeń. Spłata odbywa się z reguły w miesięcznych ratach, przez okres kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Kto może wziąć pożyczkę hipoteczną?

Każda instytucja finansowa określa własne wymagania w stosunku do pożyczkobiorców. Mówiąc w sporym uproszczeniu, można uznać jednak, że pożyczka hipoteczna jest dostępna dla osób:

  • pełnoletnich, mających pełną zdolność do czynności prawnych;
  • dysponujących dowodem osobistym i numerem PESEL;
  • będących właścicielami nieruchomości, która zabezpieczy spłatę pożyczki;
  • posiadających wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową (sprawdzanie zdolności kredytowej odbywa się na podstawie danych umieszczonych we wniosku oraz w dodatkowych wymaganych przez pożyczkodawcę dokumentach).

Co ważne, nieruchomość będąca zabezpieczeniem spłaty nie może być przypadkowa. Musi bowiem przedstawiać dla pożyczkodawcy realną wartość. Jeśli pożyczkobiorca nie będzie spłacał rat, środki pozyskane ze sprzedaży zabezpieczenia posłużą do spłaty zaległości i pokrycia ewentualnych kosztów dodatkowych.

Pożyczka pożyczce nierówna

Biorąc pod uwagę fakt, że większość banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych ma w swoich ofertach pożyczki hipoteczne, wybór tej jedynej nie jest łatwy. Zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie sięgała po kredyt. Efektem przypadkowego wyboru mogą być nie tylko wyższe koszty okołopożyczkowe, ale także niższa kwota finansowania czy brak możliwości skorzystania z dodatkowych udogodnień. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki hipotecznej, aby… nie żałować swojej decyzji?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki hipotecznej?

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę pod zastaw domu albo innej nieruchomości, porównaj dostępne na rynku oferty. Dzięki temu wyselekcjonujesz te, które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania, nie obciążą portfela i zapewnią wygodną obsługę. Podczas porównania zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • Dostępne kwoty finansowania. To, ile pieniędzy będziesz mógł pożyczyć, zależy nie tylko od Twojej zdolności kredytowej, ale także od wartości nieruchomości i… warunków pożyczkodawcy. Instytucje finansowe umożliwiają z reguły pożyczenie kwoty stanowiącej równowartość od 50 do 70% lub 30%-50% w przypadku nieruchomości komercyjne wartości zabezpieczenia. Jeśli do realizacji marzeń i planów potrzebujesz sporego zastrzyku gotówki, wybierz kredytodawców, którzy poruszają się w górnej granicy limitu;
  • Okres spłaty. Aby obniżyć wysokość miesięcznej raty, poszukaj kredytodawcy, który rozłoży spłatę pożyczki nawet na 25 lat;
  • Koszty. Niskie koszty to jeden z najważniejszych wyznaczników atrakcyjności pożyczki hipotecznej. Analizując ich wysokość, nie kieruj się jednak wartością oprocentowania, lecz RRSO – rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, która uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie pozostałe koszty okołopożyczkowe – prowizję czy ewentualne ubezpieczenie. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka;
  • Dodatkowe udogodnienia dla kredytobiorców. Czy wiesz, że sięgając po pożyczkę hipoteczną w Kasie Stefczyka, możesz uzyskać niższe oprocentowanie i prowizję m.in. za regularny wpływ wynagrodzenia? Dzięki takiemu udogodnieniu Twoja pożyczka będzie jeszcze tańsza.

Oceń