Kwestia wynagrodzenia w naszym kraju co chwila się zmienia. Znaczącym czynnikiem decydującym w sprawie wysokości wypłaty Polaków jest rosnąca wartość stawki minimalnej, ale również przepisy prawne, w tym ulgi. Mimo to możemy z całą pewnością wymienić uniwersalne czynniki regulujące kwestie płacy w Polsce, czyli innymi słowy – utrzymujące się trendy na rynku pracy.
Najlepiej zarabiające zawody w Polsce
Zacznijmy od podstaw, czyli od rodzaju wykonywanej pracy, inaczej stanowiska. Według Głównego Urzędu Statystycznego pierwszy kwartał 2023 przyniósł dochody na poziomie 7124,26 złotych brutto. Liczby robią wrażenie, lecz nie zapominajmy, że dane statystyczne są reprezentacją kawałka jakiejś rzeczywistości i mogą nijak przekładać się na sytuację tak zwanego szarego Kowalskiego. Zarobki wiążą się z odpowiedzialnością – wyższa odpowiedzialność, to wyższe dochody. Branżami cieszącymi się najwyższą płacą w Polsce są górnictwo i wydobywanie, tutaj bowiem średnia zarobków wyniosła rekordową sumę ponad jedenastu tysięcy złotych brutto. Na drugim miejscu uplasowały się osoby pracujące w branży informacyjnej, gdzie możemy mówić o zarobkach wynoszących prawie jedenaście tysięcy brutto. Trzecie miejsce zajmują osoby pracujące w branży finansów i ubezpieczeń (zarobki na poziomie około dziesięciu tysięcy złotych brutto).
Czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia w Polsce
Dlaczego górnicy zarabiają dużo? Pracują w bardzo trudnych warunkach, ryzykując zdrowiem i życiem, a wiąże się to z kluczową dla naszej gospodarki gałęzią – energetyką. Nie dziwi więc, że w porównaniu do usług z branży rozrywki i sztuki zarobki górników są naprawdę wysokie. Co ma jednak zrobić nasz szary Kowalski, któremu niekoniecznie śpieszy się do śląskich kopalni? Jak najbardziej może, a nawet powinien, negocjować wysokość stawki. Najlepiej poruszyć te kwestie na etapie rozmowy wstępnej oraz po okresie próbnym. Jeśli z kolei pracuje w firmie przez ponad rok, jego zaangażowanie zaś przekłada się na wyniki w pracy, warto, by odważył się spróbować porozmawiać o podwyżce. Nieco więcej na temat minimalnej stawki godzinowej w Polsce można dowiedzieć przykładowo w artykułe: https://www.portalzp.pl/nowosci/minimalna-stawka-godzinowa-co-warto-wiedziec-na-jej-temat-32180.html.
Uważa się, że ludzie w Polsce nie potrafią skutecznie negocjować, bo wychodzą z błędnego założenia, że jeśli otrzymują ofertę pracy, to powinni się jej chwycić, gdyż na ich miejsce czeka pięć innych osób. Osoby po studiach, o wysokiej inteligencji, wybitnych osiągnięciach i zapale mogą gorzko się rozczarować na widok stawki proponowanej przez pracodawców, nieadekwatnej do ich wiedzy i umiejętności. Z tego powodu można zapoznać się najpierw z technikami negocjacji, o których przeczytamy m.in. na stronie https://aleo.com/pl/blog/. Kluczem do rozmów jest pewność siebie i poczucie własnej wartości – jeżeli mamy spędzać osiem godzin dziennie, możemy oczekiwać satysfakcjonujących zarobków.
Ulgi dla młodych
Skoro o młodych mowa, warto, aby pamiętali, że do 26. roku życia mogą korzystać z zerowego PIT-u. Oznacza to, że ich dochód będzie dochodem wolnym od podatku. Jeśli miesięczne zarobki młodego człowieka nie przekraczają 85 525 złotych brutto, wówczas urząd skarbowy nie pobiera podatku. Dlaczego warto skorzystać z ulgi i zacząć pracę wcześniej? Nie dość, że zarobimy wyższą pensję, nieobciążoną podatkiem, to jeszcze do ukończenia dwudziestu sześciu lat możemy zdobywać różnorodne doświadczenie na przykład na stażach, czym z kolei przyczyniamy się do polepszenia swej sytuacji na rynku pracy w przyszłości. Więcej o podatku dla młodych można przeczytać na stronie: https://aleo.com/pl/blog/podatek-do-26-roku-zycia-ile-wynosi-ulga-i-czy-kazdy-z-niej-skorzysta/.