Noworodek nie widzi wyraźnie, z otoczeniem komunikuje się wyłącznie przez płacz. Nie umie podnieść główki, o samodzielnym przekręcaniu się na bok nie wspominając. Jednak po zaledwie dwunastu miesiącach potrafi już siedzieć, a nawet raczkować. Niekiedy zaczyna nawet stawiać swoje pierwsze kroki czy wypowiadać uproszczone słowa. Z apetytem je stałe pokarmy, z zaciekawieniem bawi się z rodzicami czy starszym rodzeństwem. Taki skok rozwojowy jest możliwy zarówno dzięki pracy opiekunów, jak i zabawkom. Jakie wybrać, aby maluszek rozwijał się kompleksowo?
Zabawa wpływa niezwykle korzystnie na rozwój niemowlaka. Odpowiednio dobrane do poziomu możliwości fizycznych i intelektualnych zabawki nie tylko bawią, ale przede wszystkim rozwijają dziecko na wielu płaszczyznach. Doskonalą zmysły oraz niezbędne w codziennym życiu umiejętności, z ważności których możemy nie zdawać sobie nawet sprawy – jak chociażby chwytanie, chodzenie czy mówienie!
Dziecko z miesiąca na miesiąc coraz więcej rozumie, coraz więcej doświadcza i coraz więcej się uczy. Zabawki doskonalą jego zmysły i umiejętności. Poniżej prezentujemy osiem wybranych zabawek polskiej marki Smily Play, które pomogą na każdym etapie rozwoju małego człowieka – od narodzin po ukończenie przez niego pierwszego roku życia.
Stymulacja rozwoju wzroku i słuchu
Noworodek czuje dotyk i zapach rodzica, widzi jednak niewiele – przeważnie przedmioty, które są zaledwie kilka centymetrów od jego oczu. To dlatego opiekunowie pochylają się bardzo nisko nad maluszkiem. Wiek noworodkowy (pierwszy miesiąc życia) to czas, kiedy można podsuwać szkrabowi zabawki pobudzające zmysł wzroku. Przykładem może być Muzyczna karuzela z projektorem. Dźwięki karuzeli przyciągną jego uwagę, dzięki czemu brzdąc zauważy też krążące nad jego główką zabawki. Jego spojrzenie przyciągnąć mogą też światełka wyświetlane na ścianie bądź suficie. Z początku nie będzie rozpoznawać kształtów, jednak z czasem jego wzrok się rozwinie i z czasem dziecku nie umknie nawet malutki motyl.
W pierwszym miesiącu życia maluch oswaja się także z dźwiękami domu. Po porodzie docierają do niego różne, obce brzmienia, wciąż jednak dobrze pamięta szum z łona mamy, bicie jej serca, głos. To dlatego lepiej zasypia mu się przy akompaniamencie stonowanych dźwięków: szumów (np. natury – szelestu liści, padającego deszczu, szumu morskich fal) i łagodnych melodii. Pluszak Śpioszek Smiluś uspokoi malucha, złagodzi lęki, ułatwi zasypianie. Nieustanna cisza nie jest wskazana w przypadku noworodków – przez dziewięć miesięcy, będąc w brzuchu mamy, nie zaznał on ciszy. Nagłe pozbawienie go ich będzie dla niego szokiem.
Rozwój zmysłu dotyku i małej motoryki
Już w drugim miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuszku, zaczyna unosić główkę. W trzecim odkrywa swoje ciało – zaczyna łapać za nóżki, sięga po skarpetki. Przedmiotami jego zainteresowania stają się także maskotki czy grzechotki. To czas dynamicznego rozwoju zmysłu dotyku i świetna okazja do sprezentowania niemowlakowi Maty edukacyjnej Pingwin. Maluszek może dotykać miękkiego materiału o różnych fakturach, łapać, dosięgać zawieszonych na pałąkach zabawek. Dzięki czemu nie tylko doskonali zmysł dotyku, ale również ćwiczy całe swoje ciało, a dodatkowo rozwija wzrok.
W kolejnych miesiącach życia dziecko staje się bardzo ruchliwe – bez problemu przekręca się z pleców na brzuszek, podnosi główkę, z czasem zaczyna pełzać. Świadomie sięga po zabawki, przekręca je, dostrzega różnorodność faktur i kolorów i – co więcej – jest ich niezwykle ciekawy! Kostka edukacyjna marki Smily Play pozwoli dziecku na zaspokojenie tej ciekawości. Każda ścianka zabawki oferuje inną rozrywkę, dzięki czemu szybko się nie znudzi. Maluch, skupiając się na poszczególnych funkcjach Kostki, kształci motorykę małą (umiejętność manewrowania drobnymi przedmiotami), ale również zmysły dotyku i wzroku.
Problemy z ząbkowaniem
Około czwartego miesiąca życia dzieci zaczynają się intensywnie ślinić, bywają drażliwe, płaczliwie, miewają podwyższoną temperaturę i czerwone, rozpulchnione dziąsła. To znak, że zaczynają ząbkować. Wtedy też wkładają do buzi wszystko, co wpadnie im w rączki: swoje paluszki, maskotki, grzechotki… Lekki, kolorowy Gryzak Kluczyki nie tylko będzie znakomitą, rozwijającą zabawką, ale także przyniesie ulgę bolącym dziąsłom. Zróżnicowana tekstura elementów zabawki złagodzi bolesność ząbkowania.
Początki raczkowania
Około siódmego miesiąca życia brzdąc siada, następnie zaczyna pełzać, próbuje się przesuwać, unosić pupę, aż wreszcie nadchodzi czas na raczkowanie. Kolorowa Ośmiornica Hip Hop Tańczę i Wibruję wydaje dźwięki, drga i przesuwa się po płaskiej powierzchni. Dzięki temu jest fantastyczną zabawką motywującą do wędrowania po mieszkaniu na czworaka, a następnie stawiania pierwszych kroków.
Rozwój językowy
Ośmiomiesięczne niemowlę już dobrze radzi sobie fizycznie, a do tego staje się dosyć rozmowne i wykonuje proste polecenia. Pluszowy Piesek Bajeczka z sensorami dotykowymi, mówiący po polsku i opowiadający bajki to świetna zabawka dla dziecka, które zaczyna używać mowy do komunikowania się. Maluch nie tylko wsłuchuje się w prośby pluszaka o naciśnięcie odpowiedniego guziczka, ale także odpowiada na pytania lub powtarza proste słowa. Takie ćwiczenia znakomicie wpływają na rozwój mowy u dziecka.
Rozwój motoryki dużej, czyli pierwsze kroki
Dziewięciomiesięczne dzieci często już raczkują i prosto siedzą, więc po dwóch miesiącach ćwiczeń w poziomie szybko przechodzą do stania i chodzenia przy meblach. Zachowaniu równowagi i pierwszym krokom sprzyja stabilny, kolorowy Fotel-pchacz Wygodny Miś. Dziecko może się na nim oprzeć i bez wywrotek ćwiczyć pierwsze niezgrabne ruchy nóżkami, by około dwunastego miesiąca życia stawiać je już samodzielnie. To ten etap rozwoju dziecka, który niezwykle cieszy rodziców, ale też wzbudza w nich lęk, że maluch przewróci się i zrobi sobie krzywdę. Z pchaczem ćwiczenie motoryki dużej, czyli chodzenia, będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Wszystkie zabawki znajdziesz na stronie smilyplay.pl.