Strona główna » Art. zewnętrzny » Panele szklane do kuchni – co wato wiedzieć przed zakupem – porady specjalisty
panele-szklane-

Panele szklane do kuchni – co wato wiedzieć przed zakupem – porady specjalisty

Panele szklane do kuchni zyskują na popularności. Sięgamy po nie zarówno urządzając od podstaw nowe domy lub mieszkania, jak i mierząc się z remontami starszych budynków czy mieszkań z rynku wtórnego. Większość z nas mniej więcej wie, czym są panele szklane i z grubsza orientuje się, jakie zalety ma to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne. Najważniejsze atuty i właściwości paneli szklanych? Łączą najwyższą funkcjonalność, skuteczne zabezpieczenie ścian i łatwość utrzymania czystości z możliwością absolutnie dowolnej personalizacji projektu kuchni. Żaden inny sposób wykończenia ścian nie daje nam takich perspektyw! Dlaczego warto zainwestować w panele szklane do kuchni? Co powinniśmy wiedzieć o panelach szklanych do kuchni, zanim zdecydujemy się na tę inwestycję? O co koniecznie należy zapytać producenta paneli zanim złożymy zamówienie?

O panelach szklanych rozmawiamy ze specjalistą, Panem Bartkiem Jakóbowskim, współwłaścicielem firmy D-POS, która na swoim koncie ma już setki zrealizowanych zamówień na panele szklane do kuchni oraz… setki zadowolonych klientów, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. 

Dzień dobry. Polecono mi Pana, jako specjalistę, który o panelach szklanych wie wszystko… 

Naprawdę? Ogromnie mi miło! Faktycznie, panele szklane nie mają przede mną żadnych tajemnic! To połączenie moich dwóch koników: wiedzy o szkle i jego właściwościach oraz eksplorowania kolejnych innowacji z dziedzinie druku. 

Pomoże mi Pan przygotować się do zamówienia paneli szklanych do kuchni?

Z przyjemnością! 

A zatem… od czego powinnam zacząć? 

Zdecydowanie od zdobycia podstawowej wiedzy o nowoczesnym panelu szklanym! To ważne, by mogła Pani odróżnić najwyższej jakości produkt od tego, co kiedyś się robiło pod tą nazwą.

Ok. Czego w takim razie szukam?

Szuka Pani paneli wykonanych ze szkła hartowanego, zgodnego z normą PN-EN 12150-1 oraz z grafiką, która jest nadrukowywana bezpośrednio na wewnętrzną, czyli roboczą taflę szkła. W D-POS panele szklane wykonujemy wyłącznie na szkle hartowanym, które gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania w kuchni – jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i szok termiczny. Nadruki na szkle wykonujemy wyłącznie za pomocą druku UV. To technologia polegająca na napylaniu na szkło specjalnego tuszu polimerowego, który następnie utwardzamy przy pomocy lamp LED emitujących światło ultrafioletowe. Efekt? Maksymalnie trwała grafika, która nie blaknie, nie odbarwia się i nie traci kolorów. 

panele-szklane-

Co innego mogę znaleźć na rynku pod nazwą panele szklane do kuchni? 

Kiedyś panele szklane z grafikami składały się z dwóch lub trzech warstw. Nadruk powstawał nie na szkle, ale na folii, która była przyklejana od wewnętrznej strony. Niektóre firmy stosowały dodatkową warstwę szkła od tyłu, żeby zabezpieczyć grafikę. Ku mojemu niezmiernemu zdziwieniu – tak wykonane panele wciąż są dostępne na rynku! Współczesny i nowoczesny panel szklany, jedyny, który polecam, to pojedyncza tafla hartowanego szkła z bezpośrednim nadrukiem w technologii UV. 

Jakie wzory mogą mieć panele szklane do mojej kuchni? 

Dowolne! Na szkle możemy w fotograficznej jakości wydrukować każde zdjęcie, grafikę, motyw i napis. Dzięki nowoczesnym ploterom drukującym, możemy operować pełną paletą kolorów, od perfekcyjnej bieli po intensywną czerń. Wybierając producenta paneli szklanych warto zapytać o to, czy udostępnia bazę zdjęć lub gotowych grafik dedykowanych panelom szklanym do kuchni. Przykładowo, w naszym banku zdjęć i grafik, znajdzie Pani ponad 100 milionów propozycji. Dodatkowo uruchomiliśmy bazę gotowych wzorów do kuchennych paneli szklanych, z precyzyjnie dobranymi grafikami w najpopularniejszym rozmiarze 300 cm x 60 cm. Nasi Klienci i projektanci wnętrz, z którymi współpracujemy, doceniają tę opcję, bo zdecydowanie ułatwia i znacząco skraca proces decyzyjny. 

A jeśli panel, którego potrzebuję ma inne wymiary?

Każdy projekt może Pani dowolnie modyfikować – nie tylko zmieniając jego wymiary, ale również zmieniając kolor grafiki, np. z kolorowego na sepię lub obraz czarno-biały, oraz ułożenie dominującego motywu. Należy jedynie zwrócić uwagę na rozdzielczość zdjęcia lub grafiki – jeśli będzie zbyt niska, uniemożliwi powiększenie obrazu bez nieestetycznego efektu rozmycia. 

Mam własne zdjęcia i chciałabym, żeby to one zostały nadrukowane na panelu szklanym. Czy to możliwe? 

U nas? Oczywiście! Udostępniamy na naszej stronie proste i darmowe narzędzie, dzięki któremu może Pani stworzyć wizualizację panelu – w konkretnym rozmiarze i z wgraną przez Panią grafiką. W tym przypadku również jedynym ograniczeniem jest jakość zdjęcia. Dodatkowo, nasi Klienci, mogą liczyć na nasze wsparcie techniczne. Kontrolujemy każdy projekt przed jego zatwierdzeniem, sprawdzamy poprawność kompozycyjną i jeśli to konieczne – wprowadzamy drobne poprawki. 

A co z otworami na kontakty i rewizje? 

To bardzo istotna kwestia! Szkło hartowane można poddawać dowolnej obróbce, ale wyłącznie… przed hartowaniem. Dlatego wybrany przez Panią producent paneli szklanych powinien oferować możliwość wycięcia niezbędnych otworów przez hartowaniem i drukowaniem – później będzie to po prostu niemożliwe.

panele-szklane-

To chyba wymaga przeprowadzenia bardzo precyzyjnego pomiaru ściany… 

Zgadza się. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki i nieścisłości. Właśnie dlatego w D-POS zapewniamy naszym Klientom usługi kompleksowe, które obejmują nie tylko produkcję paneli szklanych, ale również pomiar ściany i montaż gotowych paneli. Jeśli chce Pani zlecić wykonanie panelu szklanego i mieć pewność, że będzie idealnie przylegał do ściany i wypełniał zaplanowane dla niego miejsce – proszę się upewnić czy producent dysponuje doświadczoną ekipą pomiarowo – montażową. 

Jakie prace może wykonać taka ekipa pomiarowo – montażowa?

W D-POS kompleksowa usługa obejmuje: pomiar ściany lub ścian oraz usytuowanie wszelkich otworów, które należy wyciąć w szkle. Po wyprodukowaniu panelu zapewniamy jego bezpieczny transport i profesjonalny montaż, a na końcu – zabezpieczenie krawędzi szkła poprzez precyzyjne silikonowanie. No i bierzemy pełną odpowiedzialność za końcowy efekt, czyli m.in. prawidłowo wykonany pomiar, jak i estetyczny montaż paneli szklanych. 

Czy istnieje jakaś maksymalna i minimalna wielkość panelu ze szkła?

Tak. Większość producentów wykonuje panele szklane do kuchni o maksymalnej powierzchni 3m x 2m. Jeśli więc ściana w Pani kuchni jest większa – konieczne jest zaplanowanie odpowiedniego podzielenia szklanej tafli, biorąc pod uwagę zarówno funkcjonalność panelu i jego umiejscowienie w stosunku do mebli i sprzętów, jak i grafikę. Z kolei minimalna powierzchnia panelu szklanego to 10cm x 20cm – wystarczająco, by zabudować np. fragment instalacji gazowej czy elektrycznej.

O co jeszcze powinnam zapytać producenta paneli szklanych? 

O gwarancję! Producent powinien dać Pani gwarancję nie tylko na panel, ale również na trwałość nadruku. W D-POS obejmujemy dwuletnią gwarancją zarówno trwałość nadruku, jak i trwałość montażu.

panele-szklane-

Mogę Pana poprosić o podsumowanie dla wszystkich, którzy właśnie zastanawiają się nad inwestycją w panele szklane do kuchni? 

Jasne! Panele szklane do kuchni to moim zdaniem najlepszy sposób na nowoczesne i funkcjonalne wykończenie ścian. Zanim jednak zdecydujecie się Państwo na zakup paneli u konkretnego producenta, upewnijcie się, że ma on odpowiednią wiedzę i doświadczenie, najlepiej udokumentowane w portfolio ze zdjęciami zrealizowanych inwestycji. Panele powinny być wykonywane ze szkła hartownego, a grafika powstawać w technologii druku UV. Sprawdźcie czy producent oferuje własną bazę zdjęć i grafik, a jeśli zależy Wam na projekcie spersonalizowanym – czy wesprze Państwa technicznie podczas przygotowywania panelu na wymiar. Jeśli interesuje Państwa obsługa kompleksowa, którą szczerze polecam w tego typu inwestycjach, zapytajcie o dostępność ekipy pomiarowo montażowej oraz zakres prac, które mogą zostać przez nią wykonane. Warto również zapytać o czas realizacji zlecenia, by uniknąć rozczarować i móc swobodnie zaplanować np. inne prace wykończeniowe czy remontowe. 

Dziękuję za rozmowę.

Ja również. I życzę powodzenia w remoncie kuchni!

Oceń