Owsiki ludzkie są pasożytami o niewielkich rozmiarach i najczęściej bytują w przewodzie pokarmowym. Owsica w szczególności dotyka dzieci, ale choroba szybko się rozprzestrzenia, co może stać się problemem u wszystkich domowników, w tym dorosłych. Jak poradzić sobie z inwazją owsików? Na czym polega leczenie tej dolegliwości? Wyjaśniamy!
Owsica u dzieci — leczenie
Owsica jest najpowszechniejszą chorobą pasożytniczą występującą współcześnie. W dodatku jest dolegliwością stosunkowo powszechną. Najczęściej rozwija się w miejscach, w których spotyka się regularnie dużo ludzi – a więc w przedszkolach czy szkołach. Dzieci są dla owsików najłatwiejszym celem. Nie są dość uważne w dbaniu o higienę i chętnie wkładają do buzi ręce i zabawki, na których przenoszą jaja owsików.
Jak pozbyć się owsików? Podstawową formą walki z owsicą jest farmakoterapia. U dzieci najlepiej zastosować lek w formie zawiesiny doustnej, która może być stosowana już u maluchów od 2. roku życia. Lek działa na mięśnie pasożytów jelitowych, a unieruchomione owsiki zostają usunięte z jelita na skutek ruchów perystaltycznych. Kurację należy oczywiście powtórzyć po 2-3 tygodniach, ponieważ środek leczniczy nie wykazuje wpływu na larwy podczas ich migracji. Dodatkowo warto wspomóc leczenie farmakologiczne, przestrzegając zasad higieny, dbając o regularne porządki i sprzątanie, dezynfekując mieszkanie i dokładnie piorąc i czyszcząc wszystkie zabawki. Owsicą możemy się zarazić zarówno za pośrednictwem układu pokarmowego, jak i wziewnie, np. wdychając kurz, w którym obecne są jaja owsików. By zminimalizować ryzyko zakażenia, dbajmy o higienę tak skrupulatnie, jak tylko się da.
Kuracja przeciwko owsikom u dorosłych
Jeżeli dojdzie do zarażenia owsikami u dzieci, leczeniem należy objąć resztę domowników. Dla dorosłych poleca się leki w formie tabletek. Jak pozbyć się owsików w inny sposób? Przede wszystkim trzeba pamiętać o częstym myciu rąk, dezynfekcji przedmiotów, które mogą być zainfekowane przez pasożyty. Ponadto warto prać pościel oraz ubrania w temperaturze 60°C lub 90°C, a następnie prasować je gorącym żelazkiem.
Co więcej, pomoc w pozbyciu się pasożytów mogą przynieść niektóre zioła. Wiele z nich wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, tym samym stając się wsparciem w trakcie leczenia owsicy. Przykładem może być olej z czarnuszki, który jest pomocny w zwalczaniu owsików. Należy jednak pamiętać, że nie można stosować ziół jako zamiennika podstawowego leku przeciwko owsicy.