Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Oświetlenie do pokoju niemowlaka – jakie lampy wybrać?
zobacz jak ustawić idealne oświetlenie w pokoju niemowlaka

Oświetlenie do pokoju niemowlaka – jakie lampy wybrać?

Gdy w domu ma się pojawić małe dziecko, rodzice z pewnym wyprzedzeniem starają się zorganizować przestrzeń dla maluszka. Wiąże się to z zakupieniem wyprawki i urządzeniem pokoju dziecięcego. We jego wnętrzu muszą znaleźć się nie tylko podstawowe elementy wyposażenia, jak choćby łóżeczko, ale też właściwie dobrane lampy. Jakie oświetlenie powinno trafić do pokoju małego członka rodziny? Na jakie rozwiązania warto się zdecydować, a jakich zdecydowanie lepiej unikać? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym tekście.

Lampy w pokoju dziecięcym – funkcjonalność

Pokój dziecięcy to wyjątkowa przestrzeń, która wymaga perfekcyjnego zaplanowania wszystkich elementów, w tym oczywiście oświetlenia.

Lampy w tym wnętrzu spełniają bowiem szereg funkcji. Z jednej strony, podobnie jak w innych domowych pokojach, zapewniają swobodę przemieszczania się i wykonywania rozmaitych czynności codziennych. Pozwalają również na zabawę z dzieckiem lub przeprowadzanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z czasem lampy przydają się też do budowania klimatu w pomieszczeniu oraz mogą służyć do odpędzania dziecięcych strachów wieczorową porą.

Jakie oprawy przydają się w pokoju dziecka?

W pokoju dziecka powinno się umieścić wszystkie typy oświetlenia standardowego, czyli: lampy główne (oświetlenie sufitowe lub wiszące) i uzupełniające (np. kinkiety), zadaniowe (stojące lampki nocne) oraz dekoracyjne (np. podświetlenie mebli taśmą LED). Szeroki wybór takich produktów oferuje na przykład sklep z żarówkami i lampami LightPlus.

Zapewnia to wygodę korzystania z pomieszczenia oraz pozwala dopasować warunki we wnętrzu do aktualnych potrzeb – doświetlenia wnętrza w ciągu dnia, stworzenia nastrojowego klimatu do wyciszenia i spokojnego zaśnięcia wieczorową porą oraz zapewnienia wystarczającej dozy światła, by rodzice mogli zajrzeć do malucha w nocy, bez obaw o potknięcie w mroku lub oślepienie dziecka główną lampą.

Oświetlenie dla dzieci – bezpieczeństwo

Gdy buduje się system oświetleniowy w pokoju malucha, trzeba postawić na bezpieczeństwo. Należy wybierać modele z trwałych materiałów, nie zawierających toksycznych substancji. Najlepszym rozwiązaniem są produkty posiadające uznane, międzynarodowe certyfikaty, potwierdzające ich jakość.

Równie ważna jest kwestia rozmieszczenia punktów świetlnych w pomieszczeniu. Wszystkie oprawy powinny się znajdować poza zasięgiem małych rączek. Dodatkowo warto pamiętać o tym, by lampa główna lub inne oprawy oświetleniowe nie znajdowały się bezpośrednio nad łóżeczkiem. Nie zapominajmy, że maluch w pierwszych miesiącach życia spędza większość czasu, leżąc na plecach. Mocne światło mogłoby zatem prowadzić do oślepienia i uszkodzenia wzroku. Lepiej zatem umieścić lampy z boku i zadbać o to, by dawały przyjemnie rozproszone, delikatne światło. Inną opcją jest wykorzystywanie lamp bocznych, w tym choćby kinkietów świetlnych zamiast centralnego żyrandola lub plafonów.

Jakie lampy i źródła światła wybrać?

Na jakie oprawy postawić? Świetnie sprawdzają się konstrukcje z solidnego drewna lub trwałych tworzyw sztucznych, które nie pękają i raczej nie zranią delikatnej skóry dziecka. Na szczęście bez trudu da się znaleźć szeroki wybór modeli uniwersalnych lub dedykowanych najmłodszym użytkownikom. Dzięki temu da się stworzyć piękną i bezpieczną przestrzeń. Sporo inspiracji pojawia się choćby na stronie: 4budowlani.com.pl.

Trzeba też dobrać lampy tak, by oprawy zbyt mocno się nie nagrzewały, gdyż w razie przypadkowego dotknięcia mogłoby to grozić poparzeniem. Świetnym rozwiązaniem są praktyczne źródła światła LED, które nie dość, że obniżają zużycie energii elektrycznej, występują w rozmaitych wariantach, to również podczas emisji światła wytwarzają niewiele ciepła.

Nowoczesne oświetlenie pokoju dziecka – na co się zdecydować?

Idealne oświetlenie dla dzieci powinno być przede wszystkim praktyczne oraz w pełni bezpieczne dla małych użytkowników i ich opiekunów. Dopiero w kolejnym kroku warto skupić się na walorach estetycznych, by dobrać rozwiązania wpisujące się w indywidualne upodobania. W końcu przestrzeń dla najmłodszych powinna być również piękna, nieprawdaż?

Oceń