Olejek eukaliptusowy należy do jednego z najczęściej używanych olejków eterycznych. Jego liczne właściwości zostały odkryte przez Aborygenów, a następnie obiegły cały świat. Jakie działanie wykazuje olejek eukaliptusowy? Jakie ma zastosowanie? Czy można go wykorzystać do domowych zabiegów? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.
Olejek eukaliptusowy – odkryty przez Aborygenów
W Australii rośnie blisko 700 gatunków drzew eukaliptusowych. Nic więc dziwnego, że to właśnie Australia ma najdłuższą tradycję produkowania olejku eukaliptusowego. Jako pierwsi, jego właściwości odkryli Aborygeni, którzy wyciągu z rośliny używali do leczenia ran i urazów. Jak to się stało, że o właściwościach olejku dowiedzieli się ludzie na całym świecie? Według legendy, pewien Anglik, w trakcie kolonizacji Australii, zranił się siekierą w rękę. Jego ojciec, zaznajomiony z medycyną Aborygenów, doradził mu, żeby owinął rękę liśćmi eukaliptusa. W ten sposób, udało mu się uniknąć zakażenia, a wieść o zbawiennych właściwościach olejku, zaczęła obiegać cały świat.
Działanie olejku eukaliptusowego
Olejek eukaliptusowy jest otrzymywany w wyniku destylacji liści drzewa eukaliptusowego i końcówek gałązek z parą wodną. Finalny produkt ma intensywny zapach i jasnożółty kolor, czasem może być również bezbarwny. Jego poszczególne składniki, wykazują inne działanie. Jakie?
- Eukaliptol – przeciwbakteryjne (ułatwia wykrztuszanie i pobudza wydzielanie śluzu)
- Seskwiterpeny – przeciwbakteryjne, przeciwzapalne
- Monoterpeny – wykrztuśne, przeciwzapalne, rozkurczowe
Oprócz wymienionych, olejek eukaliptusowy wykazuje właściwości antyseptyczne, odświeżające i przeciwgrzybicze.
Zastosowanie olejku eukaliptusowego
Olejek eukaliptusowy jest często wykorzystywany w medycynie naturalnej i do aromaterapii. Stanowi nieocenioną pomoc w leczeniu przeziębienia oraz zapalenia górnych dróg oddechowych i oskrzeli. Jego właściwości sprawiają, że pobudza ruchy rzęsek płuc, tym samym upłynniając śluz. W efekcie, odkrztuszanie jest dużo łatwiejsze, a kanały nosowe w czasie kataru odpowiednio udrożnione. Olejek eukaliptusowy przynosi ulgę w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju zapaleń w jamie ustnej lub opryszczki. Ma również właściwości, które odświeżają oddech, np. ten preparat: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-complex/.
Masaż z użyciem olejku eukaliptusowego łagodzi bóle ścięgien, głowy i mięśni, a także bóle reumatyczne. Olejek doskonale sprawdza się w przypadku aromaterapii, jego zapach poprawia samopoczucie, może też wpływać na poprawę koncentracji. Olejek eukaliptusowy rozpylony w pomieszczeniu to prosty sposób na dezynfekcję i znaczne zmniejszenie ilości unoszących się w powietrzu zarazków. Olejkiem eukaliptusowym warto spryskać się np. przed wyprawą do lasu. Jego zapach odstrasza pchły, komary i inne owady.
Domowe zabiegi z olejkiem eukaliptusowym
Wszechstronne zastosowanie olejku eukaliptusowego sprawia, że z powodzeniem można go użyć do przygotowania domowych zabiegów. Poniżej kilka propozycji:
- masaż – 5 kropli olejku + 10 ml oliwy z oliwek/ olejku migdałowego/ olejku winogronowego,
- inhalacje – 5-10 kropli olejku + gorąca woda, tak powstałą miksturę należy wdychać przez ok. 10 minut, po wcześniejszym nakryciu głowy ręcznikiem,
- kąpiel – 5-10 kropli olejku + łyżka miody, całość należy dodać do wody,
- płukanka do jamy ustnej – 5 kropli olejku + szklanka letniej, przegotowanej wody,
- krem przeciwtrądzikowy – 5 kropli olejku + używany na co dzień krem do twarzy.