Rosnąca świadomość na temat związku między czystością powietrza a zdrowiem sprawia, że wielu rodziców decyduje się wyposażyć sypialnie swoich dzieci w oczyszczacze. W trakcie wyboru oczyszczacza powietrza do pokoju dziecięcego trzeba wziąć pod uwagę różne jego cechy, np. rodzaj filtrów i wydajność, ale nie oznacza to, że tylko drogie urządzenia zapewnią należytą ochronę przed zanieczyszczeniami.

Jakie zanieczyszczenia powietrza szkodzą dzieciom i co je usuwa?

Oczyszczacze powietrza wybierane są najczęściej z myślą o ochronie przed smogiem. Pyły zawieszone i pozostałe jego składniki zagrażają dzieciom bardziej niż osobom dorosłym, co ma związek z nie w pełni rozwiniętym układem odpornościowym, wdychaniem powietrza przez usta i pobieraniem większych ilości tlenu w przeliczeniu na masę ciała. Najwyższą skuteczność w usuwaniu smogu uzyskują oczyszczacze wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy.

Drugi z nich zatrzymuje również lotne związki organiczne, takie jak formaldehyd, benzen czy ksyleny. LZO obecne są we wszystkich budynkach, gdyż stanowią składnik środków czystości, kosmetyków oraz produktów wykorzystywanych podczas wykańczania wnętrz. Znaczna część z tych związków ma potwierdzone działanie rakotwórcze. 

Filtr HEPA poza pyłami zawieszonymi wychwytuje alergeny wziewne, które nie są wprawdzie szkodliwe dla zdrowego człowieka, lecz w przypadku alergików kontakt z nimi kończy się wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Potrafi eliminować także niektóre wirusy i bakterie, ale wyłącznie te unoszące się w powietrzu, tak więc nie gwarantuje pełnej ochrony przed zakażeniem. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową, więc żaden oczyszczacz nie wyeliminuje takiego zagrożenia.

Podsumowując, w walce z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu najlepiej sprawdzają się filtr węglowy oraz HEPA. Wybierając oczyszczacz powietrza na Homespot.pl, w celu wyszukania urządzeń wyposażonych w takie technologie, wystarczy zaznaczyć z lewej strony tagi „Filtr HEPA” i „Filtr węglowy”.

Ważne parametry oczyszczacza powietrza

Poza rodzajem filtrów obecnych w oczyszczaczu istotną rolę odgrywają również inne jego cechy, m.in. wydajność, która decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu konkretne urządzenie będzie w stanie utrzymać dobrą jakość powietrza. W przypadku pokojów dziecięcych, których powierzchnia zazwyczaj wynosi do 20 m², wybór odpowiednich oczyszczaczy jest dość szeroki, ale zakup sprzętu do salonu połączonego z kuchnią i jadalnią będzie już trudniejszym zadaniem.

Spośród funkcji oferowanych przez oczyszczacze powietrza na szczególną uwagę zasługuje tryb automatyczny. Wyposażone w niego urządzenie potrafi samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, a co za tym idzie, skraca czas kontaktu dziecka ze smogiem i zapobiega pracy na wysokich obrotach, gdy stężenie zanieczyszczeń jest bardzo niskie. Brak trybu auto to spora niedogodność, ze względu na konieczność samodzielnego sterowania prędkością filtracji.

Na wysokich obrotach oczyszczacze powietrze zazwyczaj generują dość duży hałas. Na szczęście w przypadku wyboru urządzenia o odpowiedniej dla danego pomieszczenia wydajności wysokie prędkości uruchamiane są sporadycznie. Większe znaczenie ma zatem głośność niskich trybów, przeznaczonych do pracy ciągłej, również nocą. 

W pokojach dziecięcych, które zwykle są niewielkie, najlepiej stosować urządzenia generujące w najniższej prędkości mniej niż 30 dB. 

Wysoką kulturą pracy i niską głośnością charakteryzują się urządzenia firmy Klarta np. oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 na Homespot.pl, ponieważ przy wysokiej wydajności oczyszczania osiąga tylko 23 dB co jest właściwie niesłyszalne. 

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza warto uwzględnić również koszty eksploatacji, czyli wydatki związane z wymianą filtrów oraz poborem energii elektrycznej. Trzeba je będzie ponosić przez cały okres użytkowania urządzenia, więc lepiej wiedzieć, jak bardzo obciążą domowy budżet. Oceniając wartość filtrów, należy zwrócić uwagę zarówno na ich cenę, jak i deklarowaną żywotność.

Czy tani oczyszczacz może być skuteczny?

Na zakończenie warto poruszyć temat ważny dla wszystkich, którzy są świadomi szkodliwego działania zanieczyszczonego powietrza, ale nie mogą pozwolić sobie na zakup drogich oczyszczaczy. Czy urządzenie kosztujące mniej niż 1000 zł może być równie skuteczne jak to, którego cena jest dwa lub nawet trzy razy wyższa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sprawdzić, czy tanie oczyszczacze spełniają warunki przedstawione w poprzednich częściach artykułu.

Pierwszy z nich to obecność technologii pozwalających na efektywne usuwanie pyłów zawieszonych i innych szkodliwych zanieczyszczeń. Najskuteczniejsze filtry, czyli węglowy i HEPA, znajdziemy w wielu oczyszczaczach, które można kupić za mniej niż 1000 zł, np. w modelu Winix P150 dostępnym w https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza-winix. Drugi ważny warunek to dostosowanie wydajności urządzenia do powierzchni pomieszczenia. Pod tym względem sytuacja również wygląda dobrze, gdyż wśród tanich oczyszczaczy bez problemu wyszukamy takie, które poradzą sobie zarówno w mniejszych, jak i w większych pokojach dziecięcych. 

Jeśli chodzi o głośność pracy i koszty użytkowania oczyszczacza powietrza, to także nie trzeba obawiać się tego, że wyłącznie drogie urządzenia spełnią nasze oczekiwania. Wspomniany przed chwilą oczyszczacz Winix P150 w najniższym trybie generuje zaledwie 26 dB, a koszt zestawu filtrów wystarczającego na rok to 125 zł. Co więcej, urządzenie działa w trybie automatycznym, a więc potrafi reagować na zmianę jakości powietrza.

Podsumowanie

Pokój dziecięcy najlepiej wyposażyć w wydajny oczyszczacz z filtrem węglowym i HEPA, który będzie chronić przed smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami. W urządzeniu nie powinno zabraknąć trybu automatycznego. Istotne są także cicha praca i przystępne koszty eksploatacji. Nie ma natomiast znaczenia cena oczyszczacza powietrza, ponieważ nie zawsze świadczy ona o jego jakości.

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego. Jaki wybrać?
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany