Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Naturalne nawozy do roślin doniczkowych – czym się kierować przy ich wyborze?

Naturalne nawozy do roślin doniczkowych – czym się kierować przy ich wyborze?

Rośliny doniczkowe potrzebują optymalnych warunków, aby rosły zdrowo i rzeczywiście dekorowały pomieszczenia. To nie tylko kwestia odpowiedniego podlewania. Równie istotne okazuje się użycie nawozów, ponieważ podłoże dość szybko się wyjaławia i kwiatom brakuje substancji odżywczych. W tym celu najlepiej zastosować naturalny nawóz do roślin doniczkowych.

Skuteczne nawożenie roślin doniczkowych

Wnętrza zawsze lepiej się prezentują, kiedy zdobią je kwiaty albo gatunki o zdobnych liściach. Jednak warto pamiętać, że systematycznie podlewanie nie wystarczy. W doniczkach jest niewiele gleby, więc po jakimś czasie zaczyna brakować niezbędnych mikro- i makroelementów. W efekcie roślina ma zahamowany wzrost, liście zaczynają żółknąć, stają się mniejsze i bledsze albo opadają, natomiast gatunki kwitnące nie cieszą się już wzroku pięknymi kwiatami.
Dlatego nie należy zaniedbywać kwestii nawożenia. Wiele osób idzie wtedy na łatwiznę i kupuje nawozy mineralne, które szybko działają i są wygodne w użyciu. Jednak łatwo w takiej sytuacji przedobrzyć. Nieumiejętne podanie tego typu nawozu może doprowadzić do zniszczenia rośliny. Ryzyko przenawożenia nie ma natomiast miejsca w przypadku zastosowania czegoś bardziej naturalnego i ekologicznego. Naturalne nawozy do roślin doniczkowych działają wolno, ale to znacznie korzystniejsze dla kwiatów i ozdobnych liści uprawianych w domu.

Organiczne nawożenie ma wiele walorów. Przede wszystkim każdy ekologiczny nawóz do roślin doniczkowych:

• wzbogaca glebę o niezbędne składniki odżywcze w takiej formie, jaka jest optymalna;
• zawiera nie tylko mikro- i makroelementy, ale także pozytywnie wpływające na wzrost auksyny;
• zwiększa zawartość próchnicy w glebie, a zarazem jej pojemność wodną i powietrzną – dzięki temu korzenie mają swobodę rozwoju;
• nie stwarza zagrożenia przenawożenia;
• jest całkowicie bezpieczny dla roślin, ale i dla człowieka oraz środowiska.

Sprytne domowe sposoby na nawożenie naturalne

Okazuje się, nie ma nawet konieczności kupowania gotowego nawozu, ponieważ można zastosować produkty dostępne pod ręką. Jednak w tym przypadku przydaje się wiedza, które nadają się do określonych gatunków. Dla roślin preferujących obojętny bądź zasadowy odczyn gleby doskonałym wyborem są dobrze wysuszone i pokruszone skorupki jaj, które stanowią świetne źródło wapnia. Dobrze w tej roli sprawdza się również węgiel drzewny. Tego typu warunków wymaga aloes, grubosz czy sansewieria.

Zupełnie inne wymagania mają paprocie czy azalie. Dla nich nadają się zakwaszające podłoże fusy z kawy, które warto zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi co 2-3 tygodnie. Jeżeli roślina cierpi z powodu choroby lub została zaatakowana przez szkodniki, to dobrym sposobem okazuje się jej podlewanie wywarem z czosnku i grejpfruta. Taką miksturę można przygotować samodzielnie albo też kupić gotowy preparat w sklepie ogrodniczym. Doskonałym pomysłem na dostarczenie roślinom doniczkowym niezbędnych składników odżywczych, a zwłaszcza potasu i fosforu, jest również wykorzystanie skórek banana. Należy je wysuszyć, a następnie pokruszone zmieszać z ziemią. Można też zalać je ciepłą wodą i odstawić na kilka godzin w ciemne miejsce, a następnie podlewać rośliny uzyskanym płynem.

Kompost
Osoby posiadające ogródek lub gospodarstwo rolne mogą też uzyskać kompost. Wystarczy kupić gotowy kompostownik albo przeznaczyć jakieś miejsce w przestrzeni ogrodowej – ważne tylko, aby było ono w cieniu lub półcieniu. Kompost może mieć różny charakter, w zależności od tego, co się wrzuca do przerobienia. W przypadku odpadów ogrodowych i spożywczych powstaje ziemia kompostowa charakteryzująca się dużą pulchnością, chociaż nie jest tak bogata w składniki pokarmowe jak ziemia gnojowa – ta jest wytwarzana ze składowania obornika bydlęcego, świńskiego bądź końskiego. Z kolei ziemia liściowa powstaje z liści zebranych jesienią i wyraźna się delikatnie kwaśnym odczynem. Zawiera duże ilości potasu, fosforu i azotu, jest też bogata w próchnicę.

• Nawozy zielne
Najczęściej stosowane przez rolników lub działkowców, a pochodzą z przeoranych roślin, które sieje się właśnie w celu pozyskania naturalnego nawozu. Dobrze się sprawdzają różne gatunki roślin motylkowych jak łubin, peluszka czy wyka. Często też wykorzystuje się gorczycę, owies, facelię lub rzepika.

Gotowe naturalne nawozy do roślin doniczkowych

Nie każdy ma ochotę lub czas na samodzielne wytwarzanie nawozu organicznego dla celów domowych. Niektóre osoby pewniej też czują się, kiedy mogą stosować preparaty kupione w sklepie, ponieważ na opakowaniu zawsze znajduje się dokładna instrukcja, jak i kiedy nawozić rośliny.
Dla nich idealnie się sprawdza biohumus – naturalny i ekologiczny nawóz do roślin doniczkowych, ale i ogrodowych. Powstaje w wyniku przetworzenia resztek i substancji organicznych przez dżdżownice kalifornijskie. Kiedy te małe zwierzątka trawią kompost, obornik, torf czy odpady spożywcze, to jednocześnie nasycają podłoże dobroczynnymi mikroorganizmami namnażanymi w przewodzie pokarmowym. W efekcie powstaje nawóz wyjątkowo bogaty w substancje odżywcze, a także owe mikroorganizmy, które dbają o optymalny rozwój roślin. Stosowanie biohumusu jest całkowicie bezpieczne. Nie ma szans na przenawożenie, ponieważ związki mineralne uwalniane są powoli wraz ze stopniowym obumieraniem zawartych w nim mikroorganizmów. Biohumus nadaje się zatem idealnie nawet dla osób, które mają problem z odpowiednim dawkowaniem nawozów.

W ofercie sklepowej dostępny jest także obornik granulowany – bardzo wygodny w użyciu. Wystarczy go zmieszać z ziemią, a następnie podlać. Druga metoda polega na wcześniejszym jego rozpuszczeniu w wodzie, którą wykorzystuje się do podlania roślin. Najlepszy jest obornik bydlęcy ze względu na dużą zawartość substancji mineralnych, a zwłaszcza potasu.

Każdy naturalny nawóz do roślin doniczkowych ma tę przewagę nad mineralnym, że jest organiczny i bezpieczny. Owszem, na efekty jego działania należy poczekać nieco dłużej, ale na pewno warto. Kwiaty domowe czy gatunki o ozdobnych liściach odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Natureum, gdzie znajdziecie ekologiczne nawozy do roślin. 

Oceń