Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Meble na wymiar – na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

Meble na wymiar – na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

Zamawianie mebli na wymiar coraz częściej wygrywa z opcją zakupu gotowych mebli z salonu. Przyczyn jest wiele, a wśród nich najistotniejsza wydaje się ta, że w zasadzie nie ma innego sposobu na perfekcyjne dopasowanie mebli do wnętrza, niż jego dokładny pomiar oraz stworzenie elementów wyposażenia, które uwzględniają specyfikę poszczególnych pomieszczeń.

Gotowe meble z salonu powstają z myślą o standardowych wnętrzach o znormalizowanym kształcie i wysokości. Ale nowoczesne budownictwo coraz częściej od takich standardów i normalizacji ucieka. W grę wchodzą nie tylko skosy i wnęki, ale także pomieszczenia, które są wielofunkcyjne, jak kuchnia połączona z salonem, czy w zamierzeniu właścicieli mają mieć unikatowy oryginalny wystrój i charakter, np. stylizowany na scenografię filmową czy konkretną epokę historyczną.  

W każdym z wymienionych przypadków zachodzi konieczność zamówienia mebli na wymiar.

Zlecenia standardowe i nietypowe 

Producenci mebli najczęściej przyjmują zlecenia na kompletne zestawy mebli kuchennych, szafy garderobiane z drzwiami przesuwnymi, czy meble do wyjątkowo małego i nieustawnego przedpokoju. Należy jednak mieć na uwadze, że kiedy zamawiamy meble u osoby będącej projektantem i producentem jednocześnie, mamy niemal nieograniczone możliwości negocjacyjne. Ktoś taki po prostu ma wystarczające umiejętności i doświadczenie oraz dysponuje odpowiednimi narzędziami, żeby wcielić w życie każde nasze marzenie. Bo klient zwykle ma marzenia, a projektant musi je przekuć w projekt, zgodnie z którym pomysł na meble będzie realizowany. 

Mity i prawdy na temat mebli na wymiar

Nie ma mieszkania, którego nie da się umeblować dokładnie tak, jakby chciał tego właściciel. I nie zawsze jest tak, że cena mebli na zamówienie jest zaporowa, pozostaje więc zarzucić marzenia i kupić gotowe meble. To mit, który wciąż pokutuje w przestrzeni publicznej. Skąd się wziął? Z czasów, w których usługi meblarskie dopiero raczkowały, firm projektujących meble na wymiar było niewiele, konkurencja nie wymuszała ani jakości, ani terminowości usług, a prawie wszyscy Polacy mieszkali w blokach z wielkiej płyty – mieszkania oddawano wtedy do użytku np. z obligatoryjnym jednakowym białym umeblowaniem kuchni. Dziś rynek usług meblarskich jest duży, działa prężnie i ceny się unormowały. Oczywiście zawsze możemy znaleźć studio meblowe, w którym wykorzystuje się wyłącznie bardzo drogie materiały, czy po prostu złożyć tak wyrafinowane zamówienie, że cena będzie sięgała zenitu – na to jednak mogą sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi. Ci z nas, którzy dysponują ograniczonymi środkami, na pewno znajdą takie studio projektowania oraz wytwarzania mebli, które dysponuje dobrej jakości materiałami oraz dyktuje sensowne ceny. 

Wszystkie wspomniane cechy dobrego studia meblowego powinniśmy brać pod uwagę w pierwszym rzędzie. Wszystkie, czyli: 

  • umiejętności i doświadczenie właścicieli – najlepiej potwierdzone bogatym katalogiem dokumentującym dotychczas wykonane realizacje
  • wykorzystanie zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych materiałów
  • sensowne ceny.

Oraz skłonność do negocjacji. Bo nie ma chyba dla Klienta sytuacji bardziej frustrującej, niż ta, kiedy projektant i producent mebli próbuje mu narzucić własną wizję ich formy. Owszem, fachowiec jest po to, żeby podpowiadać rozwiązania techniczne czy materiałowe, o których Klient może po prostu nie wiedzieć, a które mogą okazać się dla niego atrakcyjne, ale w żadnym wypadku nie ma prawa forsować swojej wizji estetycznej – to z gruntu nieprofesjonalne. 

Zawsze z pomiarem na miejscu

Nowoczesne meble na wymiar to mnóstwo rozwiązań technicznych i estetycznych, które mogą znacznie uatrakcyjnić aranżację mieszkania. Dlatego normą i dobrym obyczajem firm produkujących meble na zamówienie jest pomiar na miejscu w domu Klienta. Tylko wtedy można stworzyć projekt dopasowany do pomieszczenia w sposób perfekcyjny. W każdym lokalu znajdą się newralgiczne miejsca, jak ciągi kominowe, uskoki, skosy, ujęcia mediów (np. wody czy gazu), które muszą być uwzględnione w projekcie mebli. W przeciwnym wypadku podczas montażu natrafia się na znaczne trudności, a ewentualna konieczność dopasowywania gotowych już mebli do ich rozmieszczenia może się skończyć nawet zniszczeniem. Stąd w żadnym wypadku nie powinniśmy wchodzić we współpracę ze studiem meblowym, które nie wyraża zainteresowania pomiarami u nas w mieszkaniu, zadowalając się np. jego planem.

Zamawianie mebli na wymiar to okazja do stworzenia mieszkania całkowicie zindywidualizowanego, w którym będziemy się po prostu dobrze czuli. Jeżeli masowo produkowane meble wydają nam się zbyt oczywiste i banalne albo nasze mieszkanie ma specyficzny układ pomieszczeń, nietypowe wymiary i kształt, ratuje nas zamówienie mebli wprost u producenta. Przy czym słowo ratuje nie ma bynajmniej wskazywać na to, że producent ten jest naszą ostatnią nadzieją – on powinien być pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy, kiedy naprawdę zależy nam na tym, żeby dostosować mieszkanie do własnych potrzeb, zamiast zbywająco machać ręką i mówić, że jakoś to będzie.

W przygotowaniu tekstu pomógł lubelski producent mebli na wymiar https://erton.pl/.

Oceń