Together Magazyn » Aktualności » Nareszcie wakacje! Jak się z nich cieszyć razem z dziećmi?

Nareszcie wakacje! Jak się z nich cieszyć razem z dziećmi?

Hurra! Wakacje!!! Początek wakacji to dla dzieci jeden z ulubionych momentów w roku. Dwa miesiące bez szkoły, wyjazdy do rodziny, kąpiele w jeziorze, wycieczki w góry – czego rodzice nie wymyślą, żeby urozmaicić wolny czas swoim pociechom! Jednak wakacje dla wielu z nich oznaczają wieczny pośpiech i pakowanie tobołków. Nic dziwnego, że dla dorosłych to okres pełen wyzwań, a niejednokrotnie też stresów. Jak poradzić sobie z wakacyjnym zamieszaniem i cieszyć się z nadchodzącego lata razem z dziećmi? – radzi dietetyk i psycholog, Zuzanna Antecka, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

Zapakuj tylko to, co potrzebne

Na tygodniowy wyjazd z dziećmi zapakowałaś już trzy walizki, dwa plecaki i zastanawiasz się, czy Wasz bagażnik pomieści jeszcze dziecięce rowerki, parasole plażowe i karton z planszówkami… Czy naprawdę potrzebujecie tego wszystkiego? Ważne, żeby każdy miał się w co ubrać, ale zabieranie kilku zapasowych par spodni, dodatkowych polarów i kilku tubek kremu do opalania nie ma sensu. Rozpisz na kartce, czego zwykle używacie w tygodniu, a unikniesz zabierania ze sobą zbyt dużej ilości rzeczy. Zazwyczaj okazuje się, że i tak nie były potrzebne.
Praktyczne przekąski miej zawsze pod ręką
Wakacje bez stresu to również takie, w czasie których nie dasz się zaskoczyć przez głód i spadek energii. Warto więc na wycieczkę lub dłuższą podróż przygotować odpowiednie drugie śniadanie oraz pożywne przekąski. Unikniesz w ten sposób jedzenia przypadkowych produktów kupowanych na szybko w schroniskach czy przydrożnych budkach. Przygotowując posiłek pamiętaj, by był on bogaty w owoce i warzywa, niezbędne w zbilansowanej diecie.
„Podczas wakacyjnych podróży szczególnie sprawdzą się 100% soki i musy. Pod względem zawartości składników odżywczych praktycznie nie różnią się od świeżych owoców i warzyw, z których zostały przygotowane, gdyż wbrew powszechnym opiniom nie zawierają dodanych substancji słodzących, konserwantów ani barwników, a dzięki wygodnym i poręcznym opakowaniom łatwo będzie nam je zapakować do plecaka czy torby plażowej. Mając je pod ręką oszczędzimy trochę czasu na przerwy
w podróży i poszukiwanie odpowiedniej przekąski” – radzi Zuzanna Antecka, psycholog i dietetyk, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.
Troska o właściwą dietę to najważniejsze, o czym musisz pamiętać latem. Poza tym: po prostu wrzuć na luz i ciesz się wakacjami.

Włącz dziecięcą beztroskę i ciesz się wolnym czasem!

Przez cały rok jesteś świetnie zorganizowana, odrabiasz z dziećmi lekcje, planujesz obiady na cały tydzień i martwisz się, żeby każdy domownik był zadowolony. I tak przez cały rok. Ile można! Wakacje są czasem relaksu. Pamiętaj, że wcale nie musi to oznaczać wyjazdu nad morze czy w góry. Odpoczynek to przede wszystkim moment, gdy dajesz odetchnąć swojemu ciału
i umysłowi, pozwalając sobie na chwilę swobody i beztroski. Gdy już nie możesz, po prostu sobie odpuść. Nic się nie stanie, jeśli nie zabierzesz piłki plażowej nad morze albo gdy zapomnisz sprzątnąć mieszkanie, zostawiając klucze teściom przed wyjazdem. Ciesz się, że masz wolne, zupełnie tak jak wtedy, gdy jechałaś na swoje pierwsze w życiu wakacje!
„Nie bądźmy rodzicami-organizatorami przez 24 godziny na dobę. Przez tydzień lub dwa w roku pozwólmy sobie na beztroskę, która umożliwi pełną regenerację naszego umysłu przed powrotem do pracy. Dla ciała najważniejszy będzie ruch oraz zbilansowana dieta. Znajdźmy więc czas na rower, rolki lub choćby dłuższy spacer. Zadbajmy również, by dostarczyć sobie minimum 5 porcji owoców
i warzyw dziennie , pod postacią świeżych produktów (jak sałatki, zupy, surówki), a jako wartościowy dodatek wykorzystajmy 100% soki czy musy, które uzupełnią naszą dietę w cenne składniki” – dodaje Zuzanna Antecka.
Kampania „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie” jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków Funduszu Promocji Owoców
i Warzyw, stanowiących wkład własny KUPS.
Więcej informacji na temat kampanii jest dostępnych na stronie www.sokiimusy.eu oraz na fanpage „Żyj SMART” na Facebooku.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów soków oraz inne podmioty bezpośrednio współpracujące z branżą sokową. Już od 1993 roku reprezentuje branże w inicjatywach krajowych i unijnych. Współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi oraz z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi. Działa również w interesie konsumentów, poprzez powołany Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów (DSK), dokładając wszelkich starań w celu stałego zapewnienia wysokiej jakości produktów sokowych. Dodatkowo w swojej działalności KUPS realizuje szereg działań promocyjno-edukacyjnych, propagując prawidłowe nawyki żywieniowe, w tym ideę 5 porcji warzyw i owoców, gdzie jedną z porcji może być szklanka soku.
Więcej informacji na temat KUPS jest dostępnych na stronie: www.kups.org.pl.

Oceń