Together Magazyn » Aktualności » Najlepszym działaniem – profilaktyka

Najlepszym działaniem – profilaktyka

W październiku szczególnie często mówimy o profilaktyce nowotworów, zwłaszcza raka piersi. Niemniej przez cały rok należy pamiętać o tym, że jest to działanie, od którego nie należy się wzbraniać. Wręcz przeciwnie – dzięki przeprowadzeniu badań profilaktycznych, możemy uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dlaczego to takie ważne?

Na co dzień wolimy unikać badań lekarskich, zwłaszcza gdy nasze samopoczucie nie odbiega od normy. Najczęściej odwiedzamy gabinety lekarskie tylko wtedy, gdy jest to konieczne, bo choroba znacząco obniża jakość naszego życia, a czasami wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków. Tymczasem brak wyraźnych symptomów bólowych nie musi oznaczać, że jesteśmy w pełni zdrowi. Pojawienie się bólu jest sygnałem ostrzegawczym. Jednak gdy już istnieją dolegliwości bólowe, czasami stan pacjenta bywa poważny. Zamiast łagodnego leczenia przyczynowego, trzeba podjąć radykalne kroki, a niekiedy wdrożyć procedury wymagające przeprowadzenia zabiegu inwazyjnego. Czy da się tego uniknąć? Tak, o ile docenimy znaczenie badań profilaktycznych. To one pozwalają wykluczyć wiele groźnych schorzeń, a w razie potrzeby – umożliwiają podjęcie skutecznych działań w celu zwalczenia choroby w jej wczesnym stadium.

Rak nie musi boleć

Lekarze są zgodni – pacjenci zbyt późno zgłaszają się na badania, sygnalizując objawy trwającej już od dłuższego czasu choroby. Ból świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych narządów, które są objęte procesem chorobowym. Profilaktyka jest bardzo ważna w medycynie. Nie tylko pozwala bowiem na odpowiednio wczesną diagnostykę, ale również umożliwia uniknięcie długotrwałego, męczącego, kosztownego i nie zawsze skutecznego leczenia.

Mimo postępu, który osiągnięto w medycynie, wiele osób nadal uważa, że „rak to wyrok”. Niemniej obiektywne fakty są takie, że odpowiednio wczesne wykrycie zmian nowotworowych jest pierwszym krokiem do całkowitego pokonania choroby. Wiele w tym względzie zależy więc nie tylko od przyjętego sposobu terapii, ale również od naszego nastawienia. To prawda, że wykonanie badań profilaktycznych może wymagać przełamania oporu natury psychologicznej. Jednak warto pokonać tę barierę. Jeśli wynik badań będzie pomyślny, z pewnością poprawi się nasze samopoczucie. Natomiast w przypadku odpowiednio wczesnego wykrycia zmian chorobowych, dajemy sobie szansę na szybkie i skuteczne przezwyciężenie choroby.

Gdzie można się zgłosić na badania?

Mieszkańcy Trójmiasta mogą się zgłaszać na badania profilaktyczne do szpitali prowadzonych przez spółkę Copernicus. Obecnie można tam skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w zakresie mammografii, cytologii, poradnictwa genetycznego i raka jelita (kolonoskopia).

Program badań przesiewowych rakach jelita grubego jest rozłożony na lata 2016–2018. Inicjatywę finansuje Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Badanie jest bezpłatne i nie wymaga przedłożenia skierowania.

Do badania kwalifikują się:

  • wszystkie osoby w wieku 50–65 lat bez objawów raka jelita grubego;
  • osoby w wieku 40–49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;
  • osoby w wieku 25–49 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z poradni genetycznej.
  • Badania odbywają się w pracowniach endoskopii:

      Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, al. Jana Pawła II 50, gabinet 1032. Rejestracja: tel. 58 768 43 83, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–15.00;

      Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 1–6. Rejestracja: tel. 58 764 05 25, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–15.00.

    Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej: https://copernicus.gda.pl/.

    Oceń