Nawłoć pospolita to roślina, którą spotkamy na łąkach, w zaroślach, przy drogach. Rozpoznać można ją po wysokiej, gładkiej i sztywnej łodydze oraz po drobnych, żółtych kwiatkom. Wiele osób nawłoć pospolitą postrzega tylko jako niepotrzebny chwasty, tymczasem roślina ta wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Wykorzystywana jest m.in. przy dolegliwościach dróg moczowych i ze strony układu pokarmowego. W jakich schorzeniach można sięgnąć po specyfiki z nawłocią pospolitą?
Nawłoć pospolita – co to?
Nawłoć pospolita to roślina od dawna znana w ziołolecznictwie. Często występuje pod nazwami takimi jak złota dziewica, złota rózga, złotnik czy mimoza. Swoje pospolite nazwy zawdzięcza żółtym kwiatom. Kwitną one na przełomie lata i jesieni – głównie w sierpniu i wrześniu. Nawłoć jest jednak nie tylko rośliną upiększającą ogrody i łąki, ale i wykazującą duże właściwości lecznicze i profilaktyczne. Tworzy się z niej nalewki, herbaty, napary i
odwary. W smaku jest gorzka i dość cierpka. Jej prozdrowotne właściwości wynikają z wielu substancji aktywnych, do których należą:
- flawonoidy – kwercetyna, rutyna
- garbniki katechinowe
- saponiny triterpenowe
- kwasy organiczne – chlorogenowy, kawowy
- olejek eteryczny
- związki fenolowe
- witamina C.
Ważną właściwością nawłoci pospolitej jest jej miododajność. Intensywnie żółte kwiaty pełne są wartościowego pyłku, z którego pszczoły produkują miód, nazywany nawłociowym. Jest on pomocny w zwalczaniu zakażeń, stanów zapalnych układu moczowego, a także w leczeniu ran i owrzodzeń. Wykorzystać można go też w okresie przeziębienia i grypy, będzie on wzmacniał odporność organizmu i wspomagał walkę z infekcją. Prozdrowotne działanie wykazuje nie tylko miód nawłociowy. Podczas zakupów w aptece zwróć uwagę na produkty
zawierające np. wyciąg z nawłoci – znajduje się on, chociażby w suplemencie diety Urinal. Suplement będzie wspierał prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, utrzymywał właściwe funkcjonowanie pęcherza moczowego, dolnych dróg moczowych oraz wspierał funkcje wydzielnicze nerek.
Działanie i zastosowanie złotnika
Złotnik, czyli nawłoć pospolita posiada szerokie zastosowanie lecznicze. Ziele wykorzystać można w kuracji wielu dolegliwości. Nawłoć stosowana jest również w profilaktyce. Działania, jakie wykazuje roślina to:
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- antyoksydacyjne,
- ściągające,
- detoksykujące,
- żółciopędne,
- moczopędne,
- napotne,
- uspokajające,
- redukujące ciśnienie krwi,
- przeciwzakrzepowe,
- uszczelniające naczynia krwionośne.
Te działania sprawiają, że nawłoć pospolita może być stosowana zewnętrznie (napary, herbatki, nalewki, suplementy diety), jak i zewnętrzne w formie okładów i odwarów.
Kiedy stosować nawłoć pospolitą?
Złota dziewica (nawłoć pospolita) znana jest głównie jako naturalny lek na dolegliwości układu moczowego. Po preparaty z zielem Solidago virgaurea L. sięgać można m.in. w stanach zapalnych pęcherza, cewki moczowej, moczowodów, kłębuszków nerkowych oraz miedniczek nerkowych. Preparaty z nawłocią stosowane mogą być też profilaktycznie. Regularnie zażywane pomagają utrzymać zdrowy układ moczowy, czyli nerki i pęcherz.
Po nawłoć można też sięgać przy kamicy nerkowej. Złote rózgi będą działały pomocniczo przy leczeniu tej dolegliwości. Dzięki swojej moczopędności nawłoć wypłukuje złogi (kamienie), tworzące się w nerkach. Dodatkowo roślina będzie łagodzić dolegliwości i zmniejszać stan zapalny. Te właściwości sprawiają też, że nawłoć pospolita jest stosowana w niwelowaniu dolegliwości związanych z dną moczanową, inaczej skazą moczanową lub podagrą, a także innymi chorobami reumatycznymi.
Schorzenia, przy których zlecane są złote rózgi to tak te powiązane z układem trawiennym. Herbatki i napary pomocą zmniejszyć biegunki, wzdęcia, gazy, zredukować bóle i wspomogą procesy trawienne. Nawłoć pospolita pobudzi również produkcję soków żołądkowych i będzie działać żółciopędnie.
Produkty na bazie mimozy polskiej warto włączyć do apteczki osób chorujących na serce. W chorobach sercowo – naczyniowych nawłoć pospolita będzie zmniejszać ciśnienie krwi, uszczelniać naczynia krwionośne, działać przeciwzakrzepowo. Z efektów działania złotej dziewicy zadowolone będą przede wszystkim osoby chorujące na nadciśnienie, miażdżycę, łamliwość naczyń włosowatych, czyli pajączki i żylaki.