Okres zimowy to czas, kiedy nasza odporność słabnie, co spowodowane jest spadkiem aktywności ruchowej, zmianą diety i zmniejszoną ekspozycją na słońce. Zwiększa się podatność na krążące w środowisku infekcje wirusowe i bakteryjne. Nie jest łatwo uniknąć wtedy przeziębienia, które zazwyczaj przychodzi w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego warto mieć świadomość tego, co czyha w tym czasie na nasze zdrowie i starać się temu przeciwstawić.
Przeziębienie
Przeziębienie to choroba wirusowa wywołana najczęściej przez ryno- i koronawirusy, przebiegająca z objawami głównie z górnych dróg oddechowych tj. katarem, zatkanym nosem, bólem gardła, kichaniem i kaszlem. Niekiedy dołącza się podwyższona temperatura ciała, a nawet gorączka (>38°C). Dolegliwości przeziębieniowe największe nasilenie osiągają po 3-4 dniach i utrzymują się zwykle około 7 dni. Powrót do sił może przyspieszyć odpoczynek i leżenie w łóżku oraz stosowanie leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które łagodzą dokuczliwe objawy, przez co na przeziębienie Aspirin będzie dobrym rozwiązaniem.
Grypa
Grypa to także choroba wirusowa, która początkowo może być bardzo podobna do przeziębienia. Jednak w tym przypadku objawy występują nagle, pojawia się uczucie ogólnego rozbicia i złe samopoczucie oraz ból głowy i mięśni. Grypie często towarzyszy wysoka gorączka (nawet do 40°C), mogą również powstawać groźne dla zdrowia powikłania. Z tego względu w okresie jesienno-zimowym dobrze jest poddać się szczepieniu na grypę, które zapobiega ciężkiemu zachorowaniu i powstaniu powikłań. Leczenie grypy skupia się na podawaniu leków uśmierzających objawy oraz przeciwwirusowych – w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia.
Zapalenie płuc
Jest to bardzo popularna dolegliwość, zwykle wywoływana przez bakterie (Streptococcus pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Haemophilus influenzae). Dotyczy zarówno osób młodych, jak i dorosłych, z tendencją do częstszego występowania u starszych (powyżej 75. roku życia). Wśród typowych objawów zapalenia płuc wyróżnia się: kaszel z ropną wydzieliną, dreszcze i gorączkę, ból w okolicy klatki piersiowej oraz czasami duszność. Podstawę leczenia stanowi przyjmowanie antybiotyku, który powinien być przepisany przez lekarza po wcześniejszym zbadaniu. Podobnie jak w przypadku grypy, zaleca się szczepienia ochronne, które zmniejszają ryzyko zachorowania.
Zapalenie zatok przynosowych
Częste zmiany temperatury powodują przekrwienie błony śluzowej nosa, co ułatwia przenikanie chorobotwórczym drobnoustrojom. Wśród nich znaleźć się mogą zarówno wirusy (koronawirusy, rynowirusy, adenowirusy) oraz bakterie (Steptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Heamophilus influenzae), jak i czynniki alergiczne. Zapalenie zatok charakteryzuje się utrudnionym oddychaniem przez nos, bólem głowy i bólem u nasady nosa, wydzieliną ściekającą po ścianie gardła oraz gorączką. Dodatkowo może pojawić się pogorszenie węchu, kaszel, ból zębów i uczucie zatkania uszu. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, natomiast w cięższych przypadkach może być konieczne wdrożenie antybiotykoterapii.
Angina
Angina to choroba wywoływana u dzieci zwykle przez bakterie paciorkowcowe, natomiast u dorosłych przez wirusy. Główne objawy to nagły, silny, utrudniający połykanie ból gardła, zaczerwienienie gardła i charakterystyczne białe naloty na migdałkach. Do tego pojawić się mogą: wysoka gorączka, dreszcze i ogólne rozbicie. Leczenie zależy od czynnika sprawczego. W przypadku wirusów będzie opierało się na stosowaniu leków z grupy NLPZ, a w anginie paciorkowcowej na podawaniu antybiotyków.