Prostata lub stercz to określenie tego samego narządu, kształtem przypominającego kasztana, i należącego do części układu moczowo-płciowego mężczyzn. Prostata składa się z dwóch płatów połączonych węziną. Gruczoł otacza mocna torebka zbudowana z mięśni gładkich, która kurczy się podczas wytrysku. Prostata otacza cewkę moczową w jej przebiegu od pęcherza moczowego do ujścia na szczycie prącia i właściwie znajduje się tuż poniżej pęcherza moczowego.
Prostata jako gruczoł
Jak sama nazwa wskazuje jest to gruczoł i jego funkcją jest produkcja wydzieliny, która powstaje w przewodzikach znajdujących się wewnątrz prostaty. Wydzielina wyprowadzana jest do cewki moczowej przez małe otworki znajdujące się na pograniczu obu struktur. Ze względu na pełnione funkcje wydzielnicze gruczoł jest odpowiednio unaczyniony i unerwiony.
Wydzielina stercza stanowi około 15% ogólnego składu nasienia. Ma ona wyjątkowo bogaty skład, tak by zapewnić wszystkie niezbędne substancje odżywcze dla poruszających się w zawiesinie plemników. Zawiera też polipeptyd posiadający w swoim składzie cynk, a także kilka immunoglobulin, które to razem wywierają działanie bakteriobójcze. W celu pobudzenia komórek budujących gruczoł krokowy do produkcji odpowiednich białek, enzymów czy innych związków biochemicznych, komórki te reagują na obecność w męskim ciele odpowiednich hormonów, w tym na przykład testosteronu.
Co jeszcze wchodzi w skład nasienia?
Oprócz prostaty w produkcji płynu nasiennego, w którym zawieszone są plemniki, udział biorą także inne struktury, jak choćby pęcherzyki nasienne czy gruczoły opuszkowo-cewkowe. Wydzieliny wszystkich tych gruczołów wraz z komórkami rozrodczymi męskimi – plemnikami, ulegają zmieszaniu podczas wytrysku, tak by zapewnić optymalne warunki do aktywności plemników w ich drodze do komórki jajowej. Chociaż skład męskiego nasienia pod względem biochemicznym jest bardzo złożony, to na szczególną uwagę zasługuje enzym PSA (prostate specific antygen), którego fizjologiczną rolą jest upłynnianie nasienia, a który występuje niemal wyłącznie w komórkach nabłonkowych gruczołu krokowego. Jego poziom może być podwyższony na przykład, gdy dochodzi do łagodnego rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn lub gdy w obrębie stercza dochodzi do niekontrolowanego podziału komórek transformujących się w raka.
Łagodny przerost prostaty
Właściwie każdy mężczyzna prędzej czy później namacalnie przekona się o obecności gruczołu krokowego w swoim ciele, przede wszystkim dlatego, że w VI dekadzie życia zapadalność na łagodny rozrost prostaty wynosi 50%, w VIII obejmuje już prawie 90% męskiej populacji, co sytuuje rozrost prostaty jako najczęstsze i niezwykle powszechne schorzenie. W celu dbałości o ten ważny w ciele każdego mężczyzny gruczoł należy profilaktycznie się badać, przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, a przy łagodnych dolegliwościach, jakie może dać powiększająca się prostata, można sięgnąć po lek na łagodny przerost prostaty Prostamol Uno, dostępny bez recepty, który powinien złagodzić wstępne objawy związane z utrudnionym oddawaniem moczu, a także spowolnić proces rozrostu gruczołu.