Together Magazyn » Dom » Małe mieszkanie – jak urządzić
pexels-rodnae-productions-

Małe mieszkanie – jak urządzić

Zaprojektowanie i urządzenie małego mieszkania w bloku wcale nie jest proste. Na niewielkim metrażu trzeba pomieścić niezbędne funkcje, zadbać o potrzeby wszystkich domowników oraz ładny wygląd wnętrza. Jak urządzić małe mieszkanie? Mamy sporo wskazówek od ekspertów w dziedzinie aranżacji małych wnętrz!

Aranżacja małego mieszkania – łączenie pomieszczeń

Dlaczego urządzanie mieszkania o małym metrażu to wyzwanie? Do dyspozycji masz najwyżej 40 mkw, a coraz częściej zdarzają się lokale mieszkaniowe 30-metrowe, a nawet 20-metrowe kawalerki – nierzadko mało ustawne, ciemne czy znajdujące się na poddaszu.

Tymczasem aby mieszkanie było funkcjonalne, trzeba w nim zaprojektować kilka stref funkcjonalnych. Niezbędny będzie salon, czyli strefa wypoczynku z meblami wypoczynkowymi (sofa, narożnik, czasem fotele), stolikiem kawowym, miejscem do przechowywania książek i ścianą telewizyjną.

Nawet w malutkim mieszkaniu, musisz zmieścić strefę jadalni ze stołem i krzesłami oraz kuchnię z szafkami na zapasy, naczynia i sprzęty kuchenne oraz z urządzeniami AGD (lodówka, płyta).

Nawet na najmniejszym metrażu konieczna jest strefa nocnego wypoczynku, czyli łóżko oraz miejsce do przechowywania ubrań (szafa lub garderoba), łazienka z pralką (bywa, że pralka ląduje w innym pomieszczeniu), a także miejsce do pracy (domowe biuro to dziś oczywistość).

W jaki sposób w małym mieszkaniu w bloku zmieścić te wszystkie strefy, a do tego zadbać o komunikację – czyli wygodne przechodzenie od jednej strefy do drugiej – i wizualną przestronność wnętrza? Potrzebujesz dobrego planu, a ten najczęściej zakłada łączenie kilku stref w jednym pomieszczeniu.

Co można łączyć? Najpopularniejsze rozwiązanie przy aranżacji małego mieszkania to połączenie salonu z kuchnią i jadalnią. Domowe biuro najczęściej łączy się z sypialnią, przedpokój – z salonem. Zdarza się, że sypialnię łączy się z łazienką, wstawiając przy łóżku np. wannę wolnostojącą, na którą nie ma miejsca w małej toalecie.

Łączenie kuchni ze strefą wypoczynkową

Salon z kuchnią i jadalnią to najlepszy sposób, by małe mieszkanie w bloku stało się bardziej funkcjonalne i zyskało modny, nowoczesny wygląd.

Aneks kuchenny może mieć różne wymiary i różny układ mebli. Najpopularniejszy jest układ w kształcie litery L, czyli kuchnia w narożniku oraz układ w kształcie litery U, kiedy do kuchni w narożniku dochodzi jeszcze wygodny półwysep (czasem może on pełnić rolę jadalni z wysokimi krzesłami barowymi).

W wyjątkowo małym wnętrzu i tam, gdzie niewiele się gotuje, można zastosować kuchnię jednorzędową (kuchnia na jednej ścianie). Opcja dla miłośników nowoczesnych rozwiązań to kuchnia z wyspą – idealna gdy Twój pokój z kuchnią jest dosyć przestronny.

pexels-anex-kuchennny-pexels

O czym warto wiedzieć, jeśli planujesz aneks kuchenny i jadalnię w salonie? Musisz zadbać o spójność stylistyczną. Kuchnia staje się częścią strefy dziennej i powinna być urządzona w podobnym stylu. Warto, by przewijały się w niej podobne kolory i materiały, co w salonie.

Przykładowo, jeśli w jednej strefie planujesz okładziny ze wzorem białego marmuru, w drugiej unikaj podobnie „mocnych” pomysłów jak np. cegła. Jeśli podobają Ci się złote detale, zadbaj, by pojawiły się w salonie (np. nóżki krzeseł), jak i w kuchni (lampa lub złota mozaika nad blatem).

Trzeba też pamiętać, że aneks kuchenny jest otwarty, a więc doskonale go widać z każdej strony. Porządek, zwłaszcza w strefie przygotowywania potraw i zmywania, jest podstawą! Ma to szczególne znaczenie w przypadku aranżacji małego mieszkania. Nie wolno zagracać przestrzeni.

Wielką pomocą będą więc wysokie do samego sufitu fronty kuchenne (w ten sposób unikniesz nieestetycznej luki pod sufitem), systemy zabudowy, szafki cargo, w których wygodnie pomieścisz zapasy czy naczynia oraz wkłady do segregowania sztućców czy przypraw.

Małe mieszkanie – o czym pamiętać przy aranżacji?

  • Postaw na jasną kolorystykę: biel i jej odcienie, beże, szarości, pastele to najlepszy pomysł do małego mieszkania w bloku. Zwłaszcza ściany i podłoga powinny być jasne. Wówczas optycznie dodadzą kilka metrów kwadratowych!
  • Najlepszy pomysł do małej kuchni to jasne fronty i ocieplające drewno. Jeśli podobają Ci się ciemne fronty szafek, np. granatowe czy ciemnozielone, zestaw je z jasnymi kolorami.
  • Najlepszym przyjacielem każdego projektu małego mieszkania są lustrzane powierzchnie. Może to być duże lustro na ścianie w salonie (najmodniejsze są teraz lustra okrągłe) lub lustrzany front zabudowy. Lustra najlepiej montować na wprost wejścia, bo uzyskane w ten sposób odbicie, doda głębi i wizualnie powiększy pomieszczenie.
  • W małym mieszkaniu najbardziej sprawdzi się jednolita podłoga na całej powierzchni. W kuchni warto wykorzystać drewnopodobne płytki, które doskonale imitują drewno lub panele. Strefę wejścia (przedpokój) wykończ tym samym materiałem na podłodze co salon – nie odcinaj go, a będzie wydawał się większy.
  • Unikaj nagromadzenia dekoracji i bibelotów, bo optycznie zmniejszają przestrzeń. Postaw na kilka dodatków, ale zadbaj, by były naprawdę ciekawe i designerskie.
  • Wyposaż małe mieszkanie w meble wielofunkcyjne. Może to być np. stolik kawowy z miejscem do przechowywania czy sofa z regałem na książki lub otwieranym pufem na koc lub pościel.
  • W małym wnętrzu sprawdzą się meble składane, np. rozkładany stół. Wraca też znana w latach minionych meblościanka czy półkotapczan.
  • Wykorzystaj przestrzeń do samej góry, montując meble do sufitu. Zainwestuj w meble na wymiar, aby zaplanować każdy wolny centymetr.
  • Wybieraj kompaktowe sprzęty, takie jak lodówka, zmywarka czy pralka. 90% osób nie potrzebuje lodówki typu side by side!

Jak projektować małe pomieszczenia?

Jak zabrać się do projektu małego mieszkania? Unikaj bezkrytycznego inspirowania się aranżacjami wnętrz z Internetu. Zanim dokonasz zakupów, dobrze przemyśl, czego potrzebujesz Ty i wszyscy domownicy.

Meble, jeszcze przed zakupem, trzeba dokładnie zmierzyć. Najlepiej umieścić ich obrysy w rzeczywistym wnętrzu tak, aby sprawdzić, czy faktycznie się zmieszczą i czy korzystanie z mieszkania będzie wygodne. Przyda się także tzw. moodboard, czyli zestawienie ze sobą kolorów, materiałów i faktur, aby mieć pewność, że wszystko do siebie pasuje.

A może skorzystać z pomocy firmy urządzającej mieszkania pod klucz?

Małe mieszkanie nie wybacza błędów. Każdy centymetr przestrzeni jest tu cenny i bardzo łatwo widać wszystkie niedociągnięcia, pomyłki i nieprzemyślane zakupy wnętrzarskie. Urządzenie małego mieszkania wymaga więc czasu i dobrej znajomości tego, co na rynku najciekawsze i najlepsze.

Co zrobić, gdy czasu brak? Najlepiej zatrudnić fachowców. Właśnie dlatego do projektu małego mieszkania zwykle zaprasza się projektantów wnętrz. Bardzo dobrym pomysłem jest wynajęcie firmy, która oferuje projekt mieszkania pod klucz, takiej jak Naos Wnętrza.

Dzięki temu masz pewność, że dostaniesz gotowe do zamieszkania wnętrze, w którym dobrze zaplanowany jest każdy element przestrzeni, od kuchni i salonu, po łazienkę i sypialnię.

Wielkim atutem urządzania małego mieszkania z firmą oferującą wykończenie pod klucz jest oszczędność czasu. Możesz się wprowadzić dosłownie „na gotowe”, a wszystkie zmartwienia poszczególnymi etapami wykończenia wnętrza przejmują specjaliści.

Eksperci Naos Wnętrza przeanalizują Twoje potrzeby, styl życia, upodobania stylistyczne i zaoferują projekt, który będzie w 100% odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Określą wstępny budżet inwestycji zgodnie z Twoimi możliwościami i przeprowadzą cały proces wykończenia małego mieszkania od A do Z.

To najlepszy sposób na aranżację małego mieszkania bez zbędnych kłopotów!

Oceń