Blizna to nic innego jak zmiana w skórze powstała w wyniku procesu gojenia w następstwie urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego. Najprościej rzecz ujmując skóra zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. O ile naruszenie pierwszej z nich nie doprowadza do wytworzenia blizny , uszkodzenie głębszych jej warstw bez względu na przyczynę już tak. Proces gojenia rany składa się z kilku faz począwszy od aktywacji stanu zapalnego po proces przebudowy, który może trwać nawet do roku czasu. Blizna różni się od nieuszkodzonej, sąsiadującej tkanki budową, strukturą i kolorem. Mimo, że jej powstanie ma za zadanie przywrócenie skórze wytrzymałości, jakościowo nie zastąpi ona zdrowej tkanki.
Nagle na naszym ciele pojawia się coś ,czegoś wcześniej nie było. Dla niektórych osób blizny nie są defektem estetycznym, a wręcz przeciwnie – stanowią fizyczny dowód tego, co przeszli. Dla innych są źródłem wstydu, dyskomfortu lub niechcianą pamiątką. Wtedy z pomocą przychodzi laseroterapia !
Dlaczego laseroterapia na usuwanie blizn ?
Istnieje wiele metod redukcji blizn w medycynie estetycznej, jednak jedną z najefektywniejszych i najczęściej stosowanych jest właśnie laseroterapia. Najnowszej generacji platformy laserowe emitują kilka rodzajów fal i pozwalają opracować bliznę na wszystkich jej strukturach podczas jednego zabiegu. Terapia skojarzona przewyższa skutecznością procedury jednorodne, działa wielokierunkowo i przynosi najlepsze efekty.
Taką platformą jest właśnie laser frakcyjny Fotona. Dla mnie jako zabiegowca to nieocenione narzędzie do walki z bliznami. Kombinacja dwóch różnych laserów (neodymowo-yagowego + erbowo-yagowego) uruchamia zarówno procesy regeneracyjne w głębokich warstwach skóry jak i wyrównuje strukturę i koloryt blizny. A to wszystko podczas jednego zabiegu! Już po pierwszej takiej sesji blizna staje się mniej widoczna.
Co więcej, umożliwia przeprowadzenie terapii zarówno na świeżych bliznach o czerwonym kolorycie, z towarzyszącymi przebarwieniami jak i na tych wieloletnich niezależnie od ich rodzaju.
Z jakimi rodzajami blizn najczęściej zgłaszają się Pacjenci ?
Do kliniki najczęściej zgłaszają się Pacjenci z bliznami pourazowymi (np. po skaleczeniu, wypadku), bliznami pooperacyjnymi (np. po cesarskim cięciu) i bliznami zanikowymi powstałymi na skutek stanu zapalnego np. trądziku, ospy wietrznej.
Jak wygląda proces redukcji blizny i od czego uzależniony jest efekt ?
Po pierwsze podejmując się terapii należy mieć świadomość, że nie usuwamy blizny tylko redukujemy jej widoczność. Nawet idealnie przeprowadzona terapia, która przyniesie spektakularne efekty, nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie. Zastosowanie zaawansowanych technologii jest w stanie sprawić, że blizna będzie praktycznie niedostrzegalna lub mało widoczna, ale trzeba pamiętać, że w tym miejscu doszło już do zniszczenia tkanek.
Proces redukcji blizny jest długotrwały. Zwykle Pacjenci zostają poddani 4-6 zabiegom. Nierzadko zdarza się też, że po wykonaniu 1- 2 zabiegów blizna staje się zdecydowanie mniej widoczna.
Od czego więc zależy skuteczność terapii laserowej?
1. Dobranie spersonalizowanego planu zabiegowego z zachowaniem odpowiednich odstępów między zabiegami – nie ma jednej sprawdzonej terapii w usuwaniu blizn. Każda blizna jest inna i wymaga opracowania indywidualnego programu
3. Modyfikacja terapii – obserwacja blizny (w tym dokumentacja fotograficzna) , dobór procedur laserowych różni się między poszczególnymi zabiegami tzn. każdy zabieg może wyglądać inaczej
4. Terapia skojarzona – niektóre blizny wymagają wprowadzenia terapii łączonych (połączenie dwóch / trzech różnych metod np. laser + mikronakłuwanie)
5. Rodzaj , wielkość , „wiek” blizny – najlepsze efekty uzyskujemy w przypadku świeżych blizn, w których zachodzą jeszcze naturalne procesy regeneracyjne. „Stare blizny” zwykle wymagają większej ilości zabiegów.
6. Wprowadzenie różnych technik i metod pracy usuwania blizn laserem – wymaga od specjalisty wiedzy i doświadczenia. Nie bez znaczenia jest też sam laser. Wybierając klinikę warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy laser, na którym pracuje, posiada certyfikat i bezpieczeństwo potwierdzone badaniami klinicznymi.
Zalecenie : w celu ograniczenia liczby zabiegów i maksymalizacji efektów zalecam nie zwlekać z zaplanowaniem terapii!
Jak to działa ?
Blizna opracowywana jest dwoma wiązkami lasera, odpowiednio dobrami procedurami i kombinacją parametrów w tym : gęstością energii, szerokością impulsu, rozmiarem wiązki oraz częstotliwością powtarzania.
– laser neodymowo-yagowy (1064 nm): tworzy siateczkę 3D punktowych mikrouszkodzeń aż do głębokich warstw skóry właściwej. Wokół nich dochodzi do intensywnej przebudowy. Wykorzystujemy więc naturalne procesy naprawcze skóry .
Co widzi Pacjent ? Blizna staje się elastyczna, znikają zgrubienia i wgłębienia, zaczyna się wtapiać w koloryt otaczającej skóry
– laser erbowo- yagowy (2940 nm ) : powoduje natychmiastowe odparowanie wody z tkanki złuszczając naskórek. Od razu usuwa pozostałości zniszczonej tkanki skracając rekonwalescencję.
Co widzi Pacjent? : Blizna staje się gładsza, a jej struktura wyrównana
Jak wygląda zabieg?
Po przeprowadzonej konsultacji, dobraniu procedur laserowych i parametrów następuje przygotowanie skóry do zabiegu, zakładane są też specjalne okulary ochronne. Następnie do skóry przykładana jest głowica i przesuwana po obszarze zabiegowym. W zależności od procedury odczuwalne może być: ciepło, delikatne ukłucia, szczypanie. Ewentualne nieprzyjemne odczucia niweluje chłodzenie medyczną chłodziarką (w formie zimnego nawiewu). Zabieg laserowego usuwania blizny zwykle trwa kilka minut.
Jak wygląda skóra po zabiegu i czy występuje rekonwalescencja ?
Bezpośrednio po zabiegu obszar zabiegowy jest jedynie delikatnie zaczerwieniony i odczuwalne jest znikome szczypanie, które szybko ustępuje. Mniej więcej po 2-3 dniach rozpoczyna się złuszczanie pozostałości odparowanej skóry w formie prószenia i delikatnych płatków.
Kiedy najlepiej wykonać zabieg ?
Laser frakcyjny Fotona to platforma najnowszej generacji, z certyfikatem FDA oraz z bezpieczeństwem potwierdzonym badaniami klinicznymi. Zabiegi laserowe wykonujemy przez cały rok. Przy stosowaniu wysokiej fotoprotekcji, unikania bezpośredniej ekspozycji obszaru zabiegowego na słońce i przestrzeganiu zaleceń pozabiegowych terapia może być przeprowadzona również w okresie letnim.
Laserowego leczenia blizn nie wykonujemy na opalonej skórze.
Jakie realne efekty można uzyskać przy pomocy lasera Fotona ?
Już po pierwszym zabiegu dochodzi od wypłycenia i wyrównania tekstury blizny. Jej barwa zaczyna się wtapiać w koloryt otaczającej skóry. Blizna staję się coraz mniej dostrzegalna. Efekty narastają po kolejnych zabiegach, a po zakończonej serii tkanka ulega przebudowie nawet do 3-6 miesięcy.
Dlaczego właśnie laser Fotona ?
Laser Fotona oddziałuje na różne struktury tworzące bliznę. Dzięki kombinacji dwóch różnych wiązek laserowych działa wielokierunkowo doprowadzając do przebudowy głębszych warstw i jednocześnie wygładzając jej powierzchnię. Co ważniejsze, umożliwia dostosowanie procedur do konkretnej blizny. Spersonalizowanie terapii jest kluczem do uzyskania zadowalających efektów. Zabieg jest mało-odczuwalny przy zastosowaniu chłodzenia, szybki – przy małych bliznach trwa nawet kilka minut, nie wymaga zastosowania znieczulenia, a sama technologia skraca okres rekonwalescencji.
Jakie są przeciwskazania do laserowego usuwania blizn?
W celu przeprowadzenia bezpiecznej terapii laserowej niezbędna jest rzetelnie przeprowadzona konsultacja i wykluczenie przeciwwskazań do laseroterapii. Do najważniejszych zaliczamy :
- świeża opalenizna
- infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybiczne
- przyjmowanie leków, ziół fotouczulających bądź retinodów
- ciąża oraz karmienie piersią (zabieg możemy wykonać ok. 3 msc po odstawieniu karmienia)
- nowotwory i stany po ich usunięciu
- niektóre choroby autoimmunologiczne
Większość z nas ma jakąś bliznę. Nie wszystkie jesteśmy w stanie zaakceptować. Sama mam kilka. Niektóre stanowią dla mnie miłą pamiątkę, zaś te, których nie polubiłam usuwam przy pomocy lasera. Blizna nie stanowi jedynie problemu estetycznego, często wiąże się również z dyskomfortem fizycznym oraz psychicznym. Jeśli posiadasz na swoim ciele uciążliwą bliznę – już dziś zapisz się na bezpłatną konsultację, podczas której zaplanuję terapię dobraną do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Dyplomowany Kosmetolog kliniki JETSET
Joanna Kołodziej