Jeśli zdecydowałeś się na podjęcie studiów z zakresu architektury, warto zgłębić wiedzę dotyczącą tej dziedziny, przygotowań do studiów, a także możliwości uczestnictwa w prywatnych kursach rysunku w Gdańsku i pracy manualnej. .
Stacjonarnie czy zaocznie architektura
Politechniki oferują studia tylko w trybie dziennym, a także ewentualnie studia z zakresu architektury wnętrz, które są dostępne na Akademii Sztuk Pięknych (ASP). Jeśli interesują cię studia zaoczne w Trójmieście na Pomorzu, to warto zwrócić uwagę na ofertę jedynie dostępną na Sopockiej Akademii SANS.
Bez względu na PG czy SANS, program merytoryczny jest podobny jak i kadra profesorska.
Przy rozważaniu architektury warto wiedzieć, wybrać:
- Forma studiów – czy planujesz studia stacjonarne czy zaoczne.
- Terminy rekrutacji na studia oraz lista wymaganych dokumentów.
- Procedury dotyczące egzaminów wstępnych – czy są one wymagane.
- Jeśli egzaminy wstępne są konieczne, to zaleca się przygotowanie do nich i zaplanowanie czasu potrzebnego na naukę.
- Minimalny próg zdawalności z egzaminów wstępnych w roku 2023 – wynosił 40/100 pkt.
- Liczba dostępnych miejsc na wydziale architektury w roku 2023 – 120 miejsc.
- Minimalny próg punktowy, który trzeba osiągnąć egzaminy + matury w roku 2023 – 151 punktów.
Rekrutacja i terminy
Zazwyczaj na Politechnice egzaminy odbywają się w pierwszym tygodniu czerwca, zawsze w czwartek, piątek i sobotę. 3 dni – pierwsze dwa dni to rysunek martwej natury. Sobota to test, który piszą wszyscy jednocześnie.
Na ASP, na wydziale architektury wnętrz, egzaminy zwykle przeprowadzane są pod koniec czerwca i polegają na przesłaniu teczki oraz rozwiązaniu zadań rysunkowych (mocno architektonicznych!).
W przypadku SANS, zazwyczaj przewiduje się dwa okresy naboru, a sam egzamin składa się z rozmowy kwalifikacyjnej oraz prezentacji mini-teczki zawierającej 4 prace.
Co musisz umieć na egzaminy wstępne na architekturę?
- Rysowanie martwej natury w sposób konstrukcyjny, wykraczający poza jedynie domowe metody.
- Doskonała znajomość perspektywy i jej różnych odmian.
- Rozpoznawanie prac co najmniej 4-5 architektów i projektantów.
- Umiejętność rysowania w warunkach ograniczonego czasu.
- Zrozumienie i wykorzystywanie aksonometrii.
- Kreatywne myślenie projektowe oraz unikanie utartych rozwiązań.
- Jeśli chodzi o aplikację na SANS, wartość umiejętności malarskich.
- Zrozumienie rzutów budynków i pomieszczeń (nie tylko na zasadzie pamięci, lecz poprzez rozumienie ich składowych).
- Ważne jest, abyś zdawał sobie sprawę, że samodzielne rysowanie w domu przez rok lub dwa lata nie zawsze wystarcza jako przygotowanie do tych egzaminów.
Egzaminy wstępne na architekturę ASP, Pg, SANS.
Na Politechnice przez wiele lat tryb egzaminów praktycznie się nie zmienił, z małymi modyfikacjami od roku 2020. Pierwszy etap obejmuje 90-minutowy rysunek, przeprowadzany na dziedzińcach Politechniki Gdańskiej. Tematem jest martwa natura, zawierająca ciekawe przedmioty jak np. kawalety, rusztowania, palety, sześciany, drabiny. W sobotę odbywa się test, zawierający zarówno pytania zamknięte, jak i zadania otwarte/rysunkowe. Zadania otwarte zwykle obejmują 1-2 zagadnienia z aksonometrii, pozostałe zaś są związane z projektowaniem, takimi jak na przykład projekt pokoju dla studenta czy wiaty autobusowej.
W przypadku ASP, zwłaszcza na kierunku architektury wnętrz, egzaminy odbywają się online. Otrzymujesz jedno lub dwa zadania, na które masz 24 godziny. Następnie wykonane prace rysunkowe przesyłasz do systemu uczelni. Zadania są ściśle związane z wnętrzami i architekturą, na przykład dostajesz opis pomieszczenia i rzuty, które musisz narysować w perspektywie. W przeszłości pojawiło się nawet zadanie dotyczące hangaru o określonym kształcie i samolotu do narysowania. Czasem, choć nie zawsze, musisz dołączyć teczkę z około 10 pracami, bez ściśle określonego formatu i tematyki prac.
Na Sopockiej Akademii SANS proces egzaminacyjny różni się w zależności od wybranej specjalizacji architektonicznej. Wymagane jest przejście przez rozmowę kwalifikacyjną oraz przesłanie teczki zawierającej 2 rysunki i 2 obrazy. Ich tematyka może być różnorodna – od martwej natury, przez budynki, zwierzęta, po wzornictwo.
Ile trzeba uczęszczać na kurs rysunku?
Zazwyczaj kurs rysunku trwa rok, choć czasami dwa lata mogą okazać się niewystarczające, a czasem nawet cztery tygodnie w niektórych przypadkach wystarczają. To wszystko zależy od zaangażowania i podejścia.
Jeśli poświęcisz rok na naukę, opanujesz podstawy, to będziesz miał około 85-90% szans na zaliczenie egzaminów. Wybór szkoły rysunku i malarstwa również wpływa na osiągnięte rezultaty. Jedne specjalizują się w egzaminach na ASP, inne na architekturę i każda ma inne wyniki.
Jeśli masz dwa lata, i założymy, że wykorzystasz ten czas efektywnie, będziesz mógł aspirować do miejsca w czołówce na egzaminach.
PS. Choć zdarzają się sytuacje, że niektóre osoby dostają się na studia bez uczestnictwa w kursach, osobiście nie miałem kontaktu z takimi przypadkami. Wśród tych, których miałem okazję poznać i ocenić, brak kursów niestety wpłynął na niezdanie egzaminów.