Gdzieś w zakątku Galaktyki zwanej Drogą Mleczną, wokół niezbyt dużej, zwykłej gwiazdy krąży niepozorna niebieskawa planeta. Nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jest jedynym (znanym nam, ludziom) miejscem w bezmiernym Wszechświecie, gdzie istnieje życie. Z czego Ziemia jest zbudowana? Jak to się stało, że powstało na niej życie? No i jaka czeka ją przyszłość?…
Jak uformowała się Ziemia?
Przez około 9 miliardów lat wszechświat istniał bez Ziemi. Dopiero jakieś 4.6 miliarda lat temu ogromna, wirująca chmura gazu, pyłu i skał, które pochodziły głównie z Wielkiego Wybuchu, przeszła cykl ważnych przeobrażeń. Z powodu grawitacji i wysokiej temperatury, większość materii stałej zgromadziła się w centrum. I tak oto narodziła się gwiazda o bardzo dużej gęstości: Słońce.
Chociaż najwięcej materii wchłonęło Słońce, reszta utworzyła orbitujący wokół niego, spłaszczony pierścień, zwany dyskiem protoplanetarnym. Około 100 milionów lat po ukształtowaniu się Słońca, z zapadającego się pod wpływem grawitacji dysku powstały planety, księżyce i komety Układu Słonecznego, w tym nasza Ziemia. Nasza Planeta i zamieszkujący ją Ziemianie – wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu.
Co to jest tornado?
Tornado jest gwałtownie wirującą kolumną powietrza, która często tworzy się w wyniku burzy. Podczas przejścia trąby powietrznej, wiatr może przekroczyć prędkość 300 km/h, natomiast prędkość ruchu postępowego dochodzi do 19 km/h. Wir podnosi z powierzchni podłoża samochody, a nawet cięższe pojazdy i zrównuje z ziemią wszystko, co napotka na swojej drodze. Chociaż zdrowy rozsądek nakazuje nam trzymać się z dala od miejsc zagrożonych nadejściem trąby powietrznej, wśród nas jest wielu tak zwanych ”łowców burz”, którzy nie przepuszczą takiej okazji i zrobią wszystko, aby znaleźć się jak najbliżej jej środka.
Czy drzewa są ważne dla naszego życia?
Na świecie występuje ponad 300 tysięcy gatunków roślin, począwszy od wolfii, która jest mniejsza od ziarenka ryżu, a skończywszy na sekwojach, które mogą osiągnąć nawet 100 metrów wysokości. Drzewa należą do kategorii roślin, które posiadają pnie i gałęzie. Odgrywają one znaczącą rolę dla życia na Ziemi, ponieważ są głównym producentem tlenu w atmosferze.
Co to jest Zadziornica włochata?
Każdy gatunek roślin i zwierząt wyróżnia się czymś od pozostałych, ale niektóre z nich są bardziej niezwykłe od innych. Zadziornica włochata jest gatunkiem płaza pochodzącym z Afryki Środkowej. Zwana jest także ”żabą włochatą”. Oprócz włosopodobnych struktur na grzbiecie, zwierze to ma jeszcze jednego asa w rękawie. . . a właściwie w ”pazurach”. Otóż czując zagrożenie, żaba włochata potrafi celowo połamać własne palce, aby z ostrych wystających kości utworzyć pazury.
Gdzie kończy się ZIEMIA i zaczyna KOSMOS?
Za granicę pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną przyjmuje się umownie wysokość 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Jednak w rzeczywistości trudno byłoby narysować tak ściśle wytyczoną linię rozgraniczającą, ponieważ atmosfera ma budowę warstwową, przy czym każda warstwa posiada odrębne właściwości.