Co jak co, ale książka zawsze pojawia się w spisie rzeczy koniecznych do spakowania na wakacje. Nie samym plażowaniem i zwiedzaniem człowiek żyje. Koniecznie przejrzyj nasze wakacyjne propozycje.
DLA MAŁYCH
Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau
Jennifer Berne
Wydawnictwo Tekturka
Pewnego słonecznego dnia we Francji przyszedł na świat chłopiec. Rodzice dali mu na imię Jacques. Chłopiec pokochał morze i marzył o tym, by móc oddychać pod wodą i pływać tak wspaniale jak ryba. Pewnego dnia jego marzenia się spełniły. Jacques sam zbudował aparat do nurkowania – akwalung, dzięki któremu mógł badać podwodny świat. Tak zaczęła się historia jednego z najwybitniejszych oceanografów na świecie. „Podwodny świat” to nie tylko biografia Jacques’a Cousteau – wybitnego podróżnika, badacza mórz i reżysera. To także przepięknie ilustrowana opowieść o marzeniach i dążeniu do ich realizacji.
Astrofizyka dla młodych zabieganych
Neil deGrasse Tyson
Wydawnictwo Insignis
Bestsellerowa „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona w zupełnie nowym wcieleniu – niesamowity przewodnik po wszechświecie w kolorowej, ilustrowanej wersji dla młodszych czytelników. Czym są: materia, ciemna materia i antymateria? Co to jest supernowa i czy ma coś wspólnego z gwiazdą? Jak kosmita widziałby naszą planetę? Na czym polega perspektywa kosmiczna? Światowej sławy popularyzator nauki Neil deGrasse Tyson zaprasza w fascynującą podróż po wszechświecie! W bardzo przystępny i dowcipny sposób opowie o niezwykłych tajemnicach, jakie skrywa bezmiar kosmosu. Od elementarnej fizyki po głębokie pytania o naturę czasu i przestrzeni, od najbliższych ciał niebieskich po odległe galaktyki, pulsary i czarne dziury – dzięki tej książce poznacie i zrozumiecie wszystko, co na temat kosmosu mogło wam się kiedyś obić o uszy.
Niebezpieczna podróż
Tove Jansson
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Zuzanna od rana jest w złym humorze. Nawet letnie słońce i zieleń trawy ją drażnią. Chciałaby, żeby wreszcie coś się zaczęło dziać. Nawet najgorszego… Wypowiedziane na głos życzenie nagle się spełnia. Mech leśny zamienia się w grząskie błoto, robi się ciemno i strasznie. Dziewczynka wyrusza w fascynującą podróż, podczas której spotyka bohaterów książek o Muminkach.
Co czeka Zuzannę u kresu jej wędrówki?
Rodzeństwo Willoughby
Lois Lowry
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
„Powinniśmy chyba być sierotami, prawda?” – zasugerowało pewnego dnia jedno z rodzeństwa Willoughby. Wszyscy czworo należą do rodziny w staroświeckim stylu, a ich rodzice… no cóż, pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Dzieci, przypominając sobie bohaterów i bohaterki książek takich jak „Ania z Zielonego Wzgórza” czy „Pollyanna”, zawiązują diaboliczny spisek, aby móc się zmienić w szlachetne i ujmujące sieroty. Nie wiedzą jeszcze, że pan i pani Willoughby sami zaczęli już pracować nad swoim do cna nikczemnym planem, zainspirowanym inną znaną i lubianą bajką na dobranoc: opowieścią o Jasiu i Małgosi… W tej niezwykłej książce pojawiają się złoczyńcy, dobroczyńcy, rzeczowe nianie, porzucone niemowlęta, dawno zaginieni spadkobiercy i miłość w jesieni życia. Autorka składa hołd klasyce literatury tą przezabawną i zdecydowanie „staroświecką” parodią.
W 2009 roku książka ukazała się pod tytułem „Nikczemny spisek”. W niniejszym wydaniu zmieniono tylko tytuł oraz kilka nazw w tekście, dostosowując je do filmu animowanego wyprodukowanego przez Netflix.
DLA DUŻYCH
Szukając diagnozy
Lisa Sanders
Wydawnictwo Insignis
Profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale, autorka bestsellera „Zagadki medyczne i sztuka diagnozy”, felietonistka „The New York Times Magazine”, inspiratorka, a później konsultantka serialu Dr House. Lisa Sanders doświadczyła już chyba wszystkiego, co nieoczywiste w jej profesji. Wciąż bywa jednak zdezorientowana, analizując osobliwe przypadki schorzeń i dolegliwości, które opisuje w swojej niezwykle poczytnej autorskiej rubryce „Diagnosis”. To z niej pochodzą opublikowane w niniejszej książce zaskakujące i tajemnicze koincydencje symptomów, które zostały rozszyfrowane przez nią lub przez jej kolegów po fachu. Dr Sanders w pasjonujący sposób opisuje, jak lekarze dochodzą do postawienia właściwej diagnozy – dzięki obszernej specjalistycznej wiedzy, drobiazgowej analizie, a czasem… odrobinie szczęścia. Książka „Szukając diagnozy” stawia czytelnika na miejscu lekarza usiłującego rozwikłać medyczną zagwozdkę – pozwala poczuć tę specyficzną niepewność, a nade wszystko doświadczyć jedynego w swoim rodzaju dreszczyku emocji, gdy wszystkie elementy skomplikowanej układanki wreszcie trafiają na właściwe miejsce.
Rodzinna kuchnia roślinna
Olga Smile i Weronika Smile
Wydawnictwo Zwierciadło
Książka kulinarna z wege przepisami dla całej rodziny. Fantastyczne dania w wersji łatwej dla młodszych i nieco trudniejsze dla dorosłych. Co zrobić gdy twoje dziecko oświadcza, że przechodzi na dietę wege? Możesz zacząć zgłębiać tajniki kuchni wegańskiej lub stwierdzić „dobrze, ale gotuj sobie sam”. Istnieje też trzecie wyjście: wspólne gotowanie z nastolatkiem. Olga Smile proponuje zestaw przepisów dla rodziny. Gotujemy razem, ale osobno. Powstaje jedna baza, z której córka przygotuje proste i szybkie potrawy a mama bardziej czasochłonne i urozmaicone dania wege. Dla dziecka to niepowtarzalne lekcje gotowania, a dla rodzica pewność, że wege dieta dziecka jest pełnowartościowa. A czas wspólnie spędzony w kuchni – bezcenny! Do tego urozmaicona kuchnia codzienna przypadnie do gustu wszystkim domownikom. W książce „Roślinna kuchnia rodzinna” znajdziecie ponad 130 przepisów na dania wege. Każda z potraw przygotowana jest w wersji prostej i rozbudowanej. W ten sposób zobaczysz jak łatwo zmieniać domowe potrawy, jak dostosować dania do własnych upodobań kulinarnych oraz jak z prostych przepisów dodając kilka składników wyczarować coś nowego! Z rozmów mamy i córki dowiesz się jakie zamienniki można stosować przy niektórych produktach i na co zwrócić uwagę, żeby dania wege były smaczne i pełnowartościowe.
Kakebo Planowanie domowych wydatków
Praca zbiorowa
Wydawnictwo Olesiejuk
Kakebo. To japońskie słowo (które wymawia się „kakeibo”) dosłownie znaczy „księga domowych rachunków”. W Japonii posługują się nią wszyscy, nawet dzieci, dla których sporządza się specjalne wersje takiej książki, dostosowane do wieku: zarówno w rodzinie, jak w szkole młodzi ludzie od małego uczą się rejestrować swoje dochody i wydatki. Dlaczego warto stosować kakebo? Oto 5 dobrych powodów:
1. OSZCZĘDNOŚĆ: kakebo pozwoli ci oszczędzić do 30% wydatków.
2. PORZĄDEK: ułatwi usystematyzowanie wydatków.
3. KONTROLA: pomoże ci zaplanować i nadzorować wydatki.
4. AUTODYSCYPLINA: zmotywuje cię do ograniczenia niepotrzebnych wydatków.
5. SPOKÓJ: nauczy cię wiary we własne umiejętności oraz bezstresowego zarządzania domowym budżetem.
Kakebo to coś więcej niż oszczędzanie – świadome zarządzanie wydatkami pomaga lepiej poznać samego siebie oraz utrzymać autodyscyplinę, a także buduje poczucie własnej wartości. Mniej stresu, więcej spokoju.
To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła
Paul Bloom
Wydawnictwo Smak Słowa
Paul Bloom w swej niezwykłej książce przekonuje, że poczucie moralności towarzyszy nam już od najwcześniejszego dzieciństwa. Powołując się na przełomowe badania prowadzone na Uniwersytecie Yale, wykazuje, że niemowlęta, zanim jeszcze zaczną mówić czy chodzić, oceniają postępowanie innych jako dobre lub złe, odczuwają empatię, okazują współczucie, pocieszają strapionych, a także mają elementarne poczucie sprawiedliwości.