Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kastracja a sterylizacja psów i kotów – jakie są różnice?
photo--aede

Kastracja a sterylizacja psów i kotów – jakie są różnice?

Właściciele zwierząt domowych często decydują się na ich kastrację lub sterylizację. Jest to odpowiedzialne podejście do opieki nad zwierzęciem. Zabiegi te są polecane przez weterynarzy w sytuacji, gdy nie chcemy, aby nasz pies lub kot miał potomstwo lub nie zajmujemy się hodowlą. Zabiegi te są również często wymagane, jeśli bierzemy zwierzę z adopcji. Pozwalają one na kontrolę urodzeń i ograniczenie niechcianych zwierzęcych ciąż. Wielu opiekunów zwierząt ma sporo pytań na temat samego zabiegu, czasu wykonania, bezpieczeństwa. Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania na temat sterylizacji i kastracji psa i kota. Na początek poznajmy różnice obu zabiegów.

Sterylizacja zwierząt — na czym polega?

Sterylizacja jest zabiegiem usunięcia narządów rozrodczych kotki lub suczki. Najczęściej usuwa się jajniki lub jajniki wraz z macicą (owariohysterektomia). Obie operacje są bezpieczne i skuteczne. Zabieg sprawia, że nasz piesek czy kotek nie może się już rozmnażać i przestaje mieć ruję. Zachowania związane z instynktami rozrodczymi ustaną. Kotki niekiedy bardzo ciężko przechodzą ruję – jest ona dla nich bardzo wyczerpująca. Potrafi przejść w ruję permanentną, która trwa praktycznie bez przerwy. 

Jak wygląda zabieg kastracji?

Podczas kastracji u psa lub kota usuwane są jądra i związane z nimi struktury. Zabieg ten powoduje, że samiec nie jest w stanie się rozmnażać. Po kastracji z reguły wszelkie zachowania związane z instynktem rozrodczym ustają, jednak może się zdarzyć, że nie w zupełności. Zdarzają się przypadki, że koty nadal znaczą teren, a psy nadal mają ochotę na igraszki, jednak na pewno dzieci mieć nie mogą.

Oprócz zabiegu operacyjnego, zarówno u samic jak i samców możliwa jest terapia hormonalna, która hamuje cykl rozrodczy, ruję oraz zachowania z tym związane. Hamowane jest wytwarzanie hormonów płciowych (estrogenów i testosteronu). Jednak taka terapia jest tymczasowa i trzeba ją stale powtarzać. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest przeprowadzenie zabiegu sterylizacji lub kastracji.

Kastracja psa lub kota — czy jest się czego obawiać?

Zabieg kastracji jest jak najbardziej bezpiecznym zabiegiem, przeprowadzanym na co dzień w każdej klinice weterynaryjnej. Jeśli pies lub kot cierpi na jakieś poważne choroby, np. serca, zabieg może być trochę niebezpieczny, jeśli chodzi o narkozę. Ważne w takim przypadku jest dokładne zbadanie zwierzaka przed ewentualnym zabiegiem. 

Jednak według badań, kastracja może nieznacznie zwiększyć ryzyko chorób prostaty u psa lub kota. Jednak zdecydowanie zalety zabiegu przeważają ewentualne wady. 

Przeczytaj również ciekawe fakty i mity o kastracji i sterylizacji — https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/aktualne-informacje/fakty_i_mity_o_kastracjisterylizacji/

Kiedy najlepiej zdecydować się na kastrację i sterylizację pupila?

Sterylizacja kotki powinna być wykonana najlepiej jeszcze przed pierwszą rują, gdy kotka ma 4-6 miesięcy. Jeśli przegapimy ten moment, zróbmy to jak najszybciej. Zaoszczędzimy kotce męczącej rui, a nam nerwów (ruja nie jest miłym doświadczeniem również dla opiekunów). 

Dobrym wiekiem do kastracji psa jest 5-12 miesięcy. Jednak jest to również związane z rasą psa. Psy większych ras dojrzewają później niż mniejsze, dlatego można u nich później wykonać zabieg. Warto zapytać o rekomendację swojego lekarza weterynarii. 

Po zabiegach sterylizacji i kastracji zwierzaki mają wzmożony apetyt, dlatego szczególnie przez pierwsze 3 miesiące, warto podawać karmy o mniejszej zawartości kalorii. Po tym okresie hormony się stabilizują i ryzyko otyłości się zmniejsza. 

Podsumowanie

Zabieg sterylizacji i kastracji u naszych pupili jest bardzo korzystnym zabiegiem, jeśli nie chcemy, aby nasz zwierzak miał potomstwo. Zabieg ten oszczędzi zwierzakowi niepokoju związanym z rują i potrzebami, a ponadto jest korzystne dla zdrowia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób, w tym nowotworów narządów rozrodczych. Po kastracji pies lub kot również się wycisza i jest mniej agresywny, a także nie ucieka z domu.  

Oceń