Strona główna » Art. zewnętrzny » Domowa siłownia – jaki sprzęt wybrać?
muscular-mixed-race-man-workout-with-barbell-in-ho-------utc-min

Domowa siłownia – jaki sprzęt wybrać?

Wiele osób chciałoby poprawić swoją sylwetkę i ogólny stan zdrowia, jednak w osiągnięciu tego celu przeszkadza im brak dostępu lub chęci zapisania się na siłownię. Rozważają wtedy zazwyczaj treningi w domu, jednak gubią się pośród ton sprzętu „potrzebnego” w domowej siłowni. Jeżeli pragniesz w prosty sposób urządzić małą domową siłownie, czytaj dalej!

Podstawowy sprzęt do domowej siłowni

Na rynku dostępne jest bardzo dużo różnego rodzaju sprzętów i akcesoriów treningowych. Wybór jest jednak uzależniony od tego jak bogato wyposażona ma być siłownia oraz od budżetu jakim dysponujemy. Wśród podstawowych sprzętów, które pozwolą na przeprowadzanie optymalnego treningu całego ciała w warunkach domowych powinny się znaleźć:

  • drążek do podciągania
  • poręcze do dipów
  • gumy do ćwiczeń

Powyższy zestaw zapewnia dobrą bazę do ćwiczeń opartych głównie na kalistenice (ćwiczenia siłowe wykorzystujące masę ciała trenującego). Drążek rozporowy do zawieszenia we framudze drzwi pozwoli na trening mięśni pleców oraz mięśni dwugłowych ramienia, a także brzucha i barków. Poręcze do dipów posłużą do treningu klatki piersiowej, a także mięśni trójgłowych ramienia. Sprawdzają się one także do łatwiejszej wersji podciągania, tzw. podciągnięć australijskich. Gumy oporowe to jedne z najbardziej uniwersalnych akcesoriów treningowych. Idealnie nadają się do rozbudowy dolnych partii mięśniowych, ale można za ich pomocą uzupełnić na przykład trening ramion, pleców czy barków. Ich zaletą jest również możliwość wykorzystania do ułatwienia podciągnięć na drążku, należy w tym celu przewiesić gumę przez drążek oraz założyć ją na nogi.

Jaki sprzęt do kardio wybrać?

Jednak poza treningiem siłowym warto także zadbać o trening wydolnościowy lub inaczej kardio. Idealnie w tym celu sprawdzi się worek bokserski. Jaki worek treningowy wybrać? Najlepiej postawić na worek klasyczny, gdyż jest on najbardziej uniwersalny. Jeśli jednak taki worek okazałby się zbyt duży, można zdecydować się też na gruszkę bokserską, która również pozwala przeprowadzić bardzo dobry trening kondycyjny, zajmując przy tym mniej miejsca. Warto używać worka treningowego, ponieważ regularne ćwiczenia z nim zapewnią lepszą wydolność płuc, zwiększenie siły i szybkości ciosów, a także stanowią świetny sposób na wyrzucenie z siebie negatywnych emocji i odreagowanie na przykład po ciężkim dniu w pracy. Jako dodatek można zaopatrzyć się w skakankę, która nie kosztuje dużo, a również przyczyni się do poprawy kondycji oraz zrzucenia zbędnych kilogramów.

Dodatkowy sprzęt do domowej siłowni

Jeśli budżet i warunki domowe na to pozwalają, warto urozmaicić domową siłownię o dodatkowe akcesoria. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup ławki, sztangi prostej, oraz podstawowego zestawu hantli lub kettlebells. Taki asortyment pozwoli już bardzo zaawansowany trening i rozbudowę poszczególnych grup mięśniowych. Umożliwiają one wykonywanie niezliczonych ćwiczeń, jak między innymi wyciskanie na ławce płaskiej i skośnej, wyciskanie żołnierskie, przysiady z obciążeniem, czy martwy ciąg.

Podsumowanie – gdzie znaleźć więcej informacji?

Przygotowanie swojej własnej, domowej siłowni nie musi być wcale skomplikowane, ani drogie. Wystarczy tak na prawdę posiadanie kilku podstawowych akcesoriów, aby móc wykonać całościowy trening obejmujący wszystkie grupy mięśniowe. Do tego wystarczy dodać jakikolwiek worek treningowy, lub w przypadku braku miejsca nawet skakankę i można śmiało urozmaicić swój trening o porządne kardio. Oczywiście jeśli sytuacja na to pozwala, warto zaopatrzyć się także w dodatkowe obciążenie w postaci sztang i hantli, by siłownia była bardziej profesjonalna i dawała jeszcze większe możliwości rozwoju.

Jeśli zainteresował Cię niezbędny sprzęt do domowej siłowni to więcej informacji na temat sportu, a także innych aktywności fizycznych znajdziesz na blogu poza-domem.pl. Wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci rozwinąć własne pasje dostępne są na stronie!

Oceń