Dzieci z alergią pokarmową zamiast mleka matki powinny dostawać tzw. mleko zastępcze. Przy rozszerzaniu diety najlepiej zacząć od produktów jednoskładnikowych. Warto unikać produktów o podobnym składzie do tych, które wywołują uczulenie u dziecka.
Mleko zastępcze dla dzieci z alergią pokarmową
U dzieci, które mają problemy od strony układu pokarmowego bądź zmiany skórne podczas karmienia piersią, należy wprowadzić tzw. mleko zastępcze. To preparat, który został przygotowany dla niemowląt z alergią pokarmową. Jego skład zapewnia dostarczenie składników odżywczych niezbędnych do rozwoju dziecka. Nie powinien wywoływać uczulenia. Może się jednak zdarzyć, że po podaniu mleka zastępczego wystąpi wysypka, ból brzucha, zaparcie bądź luźny stolec. Zwykle oznacza to, że niemowlę nie toleruje preparatu i należy go zmienić na inny. Przedtem warto jednak sprawdzić, czy przygotowując mleko nie wsypano go zbyt dużo. Zbyt gęsty płyn może bowiem zalegać w żołądku dziecka i powodować kłopoty z trawieniem. Najczęściej wystarczy więc stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu (źródło: Apteline.pl).
Rozszerzanie diety u małego alergika
U kilkumiesięcznego niemowlęcia z objawami alergii pokarmowej najlepiej zacząć rozszerzanie diety od produktów jednoskładnikowych. Dzięki temu wiadomo, czy dziecko toleruje dany pokarm. Warto wiedzieć, że reakcja alergiczna nie musi wystąpić od razu, tylko np. kilka dni po podaniu konkretnego posiłku.
Jakich produktów unikać przy alergii pokarmowej?
Jeśli dziecko ma uczulenie, np. na jaja, należy unikać w jego diecie pokarmów o podobnym składzie. Ta zasada dotyczy również produktów pochodzących od jednego zwierzęcia, np. mleka i mięsa wołowego. Dobrze jednak zwrócić uwagę, czy dziecko rzeczywiście nie toleruje produktów z jednej grupy i kilka razy podać je na próbę. W przeciwnym razie dieta może być zbyt uboga w składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Czy alergia pokarmowa to choroba na całe życie?
U dzieci, które mają alergię pokarmową, najlepiej nie eksperymentować z dietą samodzielnie. Eliminacja konkretnych produktów z diety i brak objawów uczulenie nie oznaczają, że choroba ustąpiła. Wysypka i problemy z trawieniem zwykle nie pojawiają się u dzieci, które biorą leki na alergię. To może zachęcać rodziców do rozszerzania diety na własną rękę. W takim przypadku najlepiej poradzić się lekarza, który doradzi, w jaki sposób bezpiecznie wprowadzić nowe pokarmy. Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa rzadko trwa przez całe życie. Wraz z wiekiem skłonność do niej zmniejsza się. Przestrzeganie zaleceń lekarza przyspiesza ten proces.
Zobacz także: Najlepsze sposoby na wzdęcia