Together Magazyn » Styl życia » Joga dla pań w średnim wieku od dziś w Gdańsku

Joga dla pań w średnim wieku od dziś w Gdańsku

Po raz kolejny w Gdańsku zorganizowano bezpłatne lekcje jogi dynamicznej dla pań w wieku 45-59 lat. Zajęcia odbywać się będą w ramach projektu badawczego i ruszą z początkiem listopada.

 

Joga to system ćwiczeń dla rozwoju ciała i ducha. Powstała w Indiach ponad 5000 lat temu, a składa się z tzw. asan (czyli pozycji) oraz ćwiczeń oddechowych i medytacji. To forma zajęć ruchowych niewymagających większego wysiłku, a więc jest to idealna propozycja dla osób pragnących zadbać o siebie, chcących wzmocnić swoją kondycję, a jednocześnie nie nadwyrężyć swojego organizmu. Statyczne pozycje rozciągają mięśnie i stawy co przeciwdziała ich sztywnieniu, a także pomagają w przywróceniu równowagi statycznej i umożliwiają odciążenie narządów ruchu.

Co ważne, joga oferuje także wiele technik relaksacyjnych, które pomagają w radzeniu sobie z napięciem i stresem życia codziennego. Pozwala na wejrzenie w głąb siebie, a już po kilku zajęciach następuje poprawa mentalno-emocjonalna, zwiększa się optymizm i akceptacja samego siebie. Jest więc wymarzoną odmianą zajęć zarówno dla ludzi młodych, jak i osób w średnim i starszym wieku.

 

Projekt podzielony na dwa etapy

To właśnie z myślą o tej drugiej grupie powstał w Gdańsku projekt badawczy na temat wpływu jogi na wybrane elementy sprawności fizycznej, ukierunkowane na zdrowie i jakość życia kobiet w wieku 45-59 lat, który ruszy w listopadzie br. Eksperyment podzielony został na dwa etapy: część badawczą oraz grupowe zajęcia jogi Ashtanga Vinyasa, które poprowadzi doktorantka Izabela Drobnik-Kozakiewicz pod kierunkiem profesora Stanisława Sawczyna. Zajęcia tradycyjnie odbywać się będą na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

– Zapraszam na zajęcia wszystkie panie, które nigdy nie uczestniczyły w zajęciach jogi, bez względu na poziom sprawności i umiejętności ruchowych – mówi Izabela Drobnik-Kozakiewicz. – Program jest skierowany do pań w wieku 45-59 lat. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu i każdorazowo trwać będą półtora godziny.

Wszystkie zainteresowane zajęciami panie proszone są o kontakt z prowadzącą na adres e-mail: i.drobnik-kozakiewicz@wp.pl

– W treści proszę wpisać krótką informację potwierdzającą chęć uczestnictwa w projekcie. W odpowiedzi każda zgłoszona pani otrzyma drogą mailową szczegółowe informacje dotyczące projektu – wyjaśnia doktorantka.

Osoby pragnące wziąć udział w projekcie muszą pamiętać o przedstawieniu organizatorom zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej.

 

Ashtanga Vinyasa, czyli dynamiczna odmiana jogi

Warto pamiętać także o tym, że eksperyment podzielony został na dwa etapy: część badawczą odbywającą się w Laboratorium Wysiłku Fizycznego i Genetyki w AWFiS w Gdańsku oraz grupowe zajęcia jogi Ashtanga Vinyasa, która jest dynamiczną odmianą jogi, a jej właściwości oparte są na związku techniki oddechu z ruchem.

To właśnie system „ruch-oddech” czyli vinyasa istotnie różni Ashtangę od innych form jogi. Charakteryzuje się ona stałymi, energicznymi sekwencjami pozycji uszeregowanych w precyzyjnie określonej kolejności i tworzących jeden układ choreograficzny. Takich układów jest sześć i są one pogrupowane w kolejności od najprostszych do najtrudniejszych. Wszystko w tej metodzie jest jasno określone: kolejność, sposób wejścia i wyjścia z pozycji, czas jej trwania. Pozycje są połączone ze sobą za pomocą oddechu udżdżaji, który charakteryzuje się dość głośnym dźwiękiem, tworzonym w gardle. Oddech ten generować ma energię, rozgrzewać ciało, a tym samym pomagać w wykonywaniu pozycji. Główną zaletą praktykowania astangi jest poprawa samopoczucia, kondycji fizycznej i elastyczności ciała, a także oczyszczenie organizmu z toksyn.

Oceń