Together Magazyn » Rodzic » Jakie zagrożenia czyhają na Twoje dziecko w Internecie? Jak się bronić?
bermix-studio-p hobz-bs-unsplash

Jakie zagrożenia czyhają na Twoje dziecko w Internecie? Jak się bronić?

Internet w ostatnich latach zyskał miano największego kompendium wiedzy, informacji oraz formy przekazu wiadomości i danych. Popularność, jaką cieszy się korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez sprzęt elektroniczny i internet niesie jednak ze sobą grono zagrożeń, szczególnie, gdy dostęp do pewnych informacji uzyskują najmłodsi. Dzieci są szczególnie narażone na zło, które znajduje się w internecie. Jakie zagrożenia znajdują się w sieci i jak ochronić przed nimi swojego malucha?

Uzależnienie od Internetu 

Łatwość dostępu do informacji, stron internetowych, gier i komunikatorów, którą oferują urządzenia elektroniczne począwszy od telefonów, kończąc na komputerach i tabletach powoduje, iż wielu młodych ludzi uzależnia się od korzystania z internetu. Spędzają oni długie godziny na graniu w gry, korzystaniu z komunikatorów społecznościowych oraz na przeglądaniu wszelakich stron internetiowych. Przez to zaniedbują nie tylko obowiązki domowe czy szkolne, ale także realne kontakty z rówieśnikami

Objawy uzależnienia od internetu: 

  • długie godziny spędzone przed komputerem, które negatywnie odbijają się na życiu codziennym, 
  • rozdrażnienie, zmiany nastroju, agresja spowodowana brakiem dostępu do internetu, 
  • korzystanie z internetu i komputera staje się rzeczą pierwszorzędną, najważniejszą
  • nudności, bóle głowy oraz pogorszenie wzroku

By zapobiec uzależnienia się dziecka od internetu, należy stale kontrolować czas, który poświęca on na korzystanie z niego. Warto też zaszczepić w dziecku nowe pasje, mogą być nawet związane z grami, lubi grę Minecraft? Wydrukujmy zestaw darmowych kolorowanek Minecraft i podsuńmy dziecku do kolorowania. Można również zapisać go na pozalekcyjne zajęcia, czy zachęcić do aktywnego spędzania czasu z rówieśnikami lub rodzicami. 

Cyberprzemoc i hejt

Jest to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, które czyha na dziecko w internecie. Wiele osób uważa, iż w sieci jest zupełnie anonimowym, przez co stale krzywdzą innych ludzi – obrażając i „hejtując”. Młode osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z internetem, są podatne na obelgi, nie potrafią poradzić sobie z krzywdzącymi i bezpodstawnymi komentarzami, których jedynym zadaniem jest sprawienie bólu drugiej osobie. Większość dzieci nie ma wypracowanego poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Nieprzychylne i obraźliwe komentarze, zdjęcia oraz filmiki wcale nie sprzyjają nabyciu wcześniej wspomnianych cech. 

Rodzic, chcąc uchronić swoją pociechę przed cyberprzemocą powinien stale kontrolować jej media i komunikatory społecznościowe, a także wytłumaczyć dziecku, iż z każdym obrażającym go komentarzem powinien niezwłocznie się do niego zgłosić. Takich sytuacji nigdy nie można pozostawiać bez rozwiązania i udzielenia pomocy oraz wsparcia!  

Wirusy komputerowe 

Dzieci nie zdają sobie sprawy, że w każdej pobranej grze, filmie czy aplikacji z nieznanego źródła mogą znajdować się niebezpieczne wirusy, które powodują trwałe i poważne uszkodzenia sprzętu elektronicznego, utratę istotnych plików oraz danych. Rodzic powinien sprawować stałą pieczę nad stornami internetowymi, programami i grami, które są pobierane przez dziecko. Powinien mu także wytłumaczyć, że pobieranie jakichkolwiek aplikacji powinno najpierw skonsultować z osobą starszą. Bezsprzecznie, urządzenia z dostępem do internetu, z których korzysta dziecko powinny posiadać skuteczny system antywirusowy.  

Cyberprzestepcy, wyłudzanie danych 

Młode osoby nie mają szans w starciu z wyspecjalizowanymi cyberprzestępcami, którzy włamują się na urządzenia z dostępem do internetu w celu przejęcia nad nimi kontroli oraz wyłudzeniu jak największej ilości znajdujących się na nich danych. Dzieci nieświadomie trafiają na strony lub podają szczegółowe informacje, które znacznie ułatwiają hakerom uzyskanie dostępu do danych znajdujących się na komputerze, telefonie czy tablecie. Takie osoby mogą wejść w posiadanie numeru PIN do karty, loginu oraz hasła do internetowego konta bankowego czy też pobrać szereg pożyczek, zaciągniętych na dane personalne rodziców. 

Osoby dorosłe powinni rzetelnie sprawdzać strony, które są odwiedzane przez dziecko, a także wytłumaczyć mu, że podawanie szczegółowych informacji oraz danych personalnych jest niebezpieczne i może przynieść opłakane skutki. 

Szkodliwe i nieodpowiednie treści

Przeglądając strony internetowe, grając w gry, czy korzystając z komunikatorów i mediów społecznościowych, dzieci są narażone na dostęp do nieodpowiednich dla nich treści. Wśród nich prym wiodą przekleństwa, przemoc, a także zawartość pornograficzna. Wszystkie te elementy mogą negatywnie wpływać na procesy poznawcze u dziecka oraz zaburzać jego rozumowanie. Szkodliwe i nieodpowiednie informacje stanowią zatem ogromne zagrożenie, które może odcisnąć trwały ślad na psychice młodej osoby. Niezwykle ważna jest zatem wzmożona czujność rodziców. Powinni skrupulatnie kontrolować treści, które są przeglądane przez dziecko. Istotne jest również wytłumaczenie młodemu człowiekowi, dlaczego dane informacje, filmy, zdjęcia oraz gry nie są dla niego odpowiednie. 

Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie komputera

Komunikatory społecznościowe są w ostatnich latach najpopularniejszą formą przepływu informacji. Pozwalają one na rozmowę ze sobą z dowolnego miejsca na świecie, a wiadomości docierają do odbiorcy w ciągu ułamków sekundy. Nic dziwnego zatem, że młodzi ludzie tak chętnie z nich korzystają. Niestety, działanie to niesie za sobą także pewne zagrożenia: 

  • nigdy nie ma się pewności, że osoba znajdująca się po drugiej stronie urządzenia ma wobec dziecka dobre zamiary, 
  • nie wiadomo, czy dana osoba jest tą samą personą w rzeczywistości, 
  • osoba po drugiej stornie urządzenia może wykorzystywać zdobyte informacje, zdjęcia, filmiki na niekorzyść osoby upubliczniającej jej te dane,
  • pedofilia

Aby uchronić dziecko przed wpływem osób o złych intencjach, należy kontrolować z kim przeprowadza ono rozmowy i czego one dotyczą. Tylko wówczas ma się pewność, że młoda osoba nie utrzymuje toksycznych kontaktów z drugą osobą. 

Jak bronić się w sieci? 

Usługą, która może zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie jest program VPN, czyli Virtual Private Network. Umożliwia on połączenie się z internetem poprzez szyfrowany i wirtualny tunel, dzięki czemu osoba użytkująca ma pewność, że nikt o złych intencjach nie będzie w stanie śledzić odwiedzanych przez dziecko stron (lub modyfikować ich zawartości). Ponadto dobrze jest zaopatrzyć się w program antywirusowy.

Oceń