Together Magazyn » Aktualności » Nowatorska edukacja – grafika komputerowa dla dziecka
pierwszy komputer

Nowatorska edukacja – grafika komputerowa dla dziecka

Rodzice często nieprzychylnie patrzą na dzieci, które cały czas wolny spędzają przed monitorem komputera. Widzą w tym przede wszystkim szkodliwy i okradający z energii nawyk, z dnia na dzień bardziej upodabniający dziecko do żywego „zombie”. Jednak komputer to nie tylko rozrywka, ale i pole do nauki, zwłaszcza dla dziecka, które już za kilka lat stanie przed wyborem dalszego kształcenia.

Zamiast chować się za parawanem stereotypów, spójrzmy trzeźwo na możliwości zagospodarowania czasu przed komputerem. Szczególnie grafika komputerowa wymaga zweryfikowania poglądów, ponieważ stanowi prawdziwą kopalnię praktycznych umiejętności. Dlaczego warto zachęcać dziecko do nauki projektowania graficznego?

Dla chcącego nic trudnego

Grafika to inaczej sposób kreacji obrazu metodą komputerową. Niegdyś ołówek albo pędzel, dziś – nowoczesne narzędzia, które zupełnie odmieniają sposób pracy. Efekt końcowy może być bardzo zbliżony do uzyskanego za pomocą ołówka czy pędzla, tak jak w przypadku kolorowania kolorowanki Minecraft,  niemniej proces powstawania obrazu jest zupełnie inny. Programy graficzne wymagają nie tylko wiedzy dotyczącej obsługi komputera, ale i specyficznej wyobraźni. Zmysł twórczy nie jest tu całkiem niezbędny, nie zniechęcajmy się jednak brakiem sukcesów na polu artystycznym ani krytycznymi uwagami otoczenia na widok naszych dzieł rysunkowych czy malarskich. Trzeba wiedzieć, że wielu grafików to po prostu znakomici technicy, którzy perfekcyjnie opanowali umiejętności obróbki graficznej. Wiązało się z tym jednak dużo pracy, gdyż na pewno połączenie umiejętności technicznych z artystycznymi pozwala osiągnąć dobre efekty szybciej i łatwiej. Naturalne predyspozycje są różne i nie mamy na nie wpływu, ale to nie powód, by rezygnować. Dla upartego miłośnika grafiki nic nie jest niemożliwe.

Korzyści z zajęć grafiki komputerowej

Oczywiście z umiejętnością obsługi programu nikt się nie rodzi – tego należy się nauczyć. Pomocne tu będą wszelkie zajęcia i warsztaty kształcące młodych pasjonatów projektowania graficznego. Czego nauczą się dzieci podczas lekcji?

  • Podstaw kompozycji – wyczucia linii, koloru, kształtu, faktury, światłocienia, perspektywy, głębi; ich wzajemnego stosunku na obrazie.
  • Wyobraźni przestrzennej.
  • Korekty fotografii cyfrowej, tworzenia fotomontaży i grafik artystycznych.
  • Tworzenia logotypów, ulotek reklamowych, wizytówek, etykiet.
  • Tworzenia gifów, animacji.
  • Projektowania stron internetowych.
  • Przygotowania zdjęć do druku.
  • Edycji materiałów wideo.
  • Integrowania wielu płaszczyzn z obszaru multimediów – obrazu, dźwięku, animacji i tekstu.
    Dobrze, aby wiedza z zajęć uzupełniana była w warunkach domowych. Wiele darmowych programów służących do obróbki graficznej można nabyć w łatwy sposób za pośrednictwem internetu.

Potencjał grafiki wielowymiarowej

Grafika 2D (dwuwymiarowa) i 3D (trójwymiarowa) to inaczej dział informatyki zajmujący się obróbką obrazu wielowymiarowego. Są to np. wszystkie znane nam gry i wirtualne wizualizacje. Tu znów wracamy do stereotypowego podejścia, które należałoby schować między bajki. Gry komputerowe otwierają nową przestrzeń kreacji. Nie tylko usatysfakcjonuje ona małych artystów, ale i wzbogaci zakres umiejętności, których wartość użytkowa wciąż rośnie. Za pomocą odpowiednich programów komputerowych i technik graficznych możliwe staje się stworzenie wielowymiarowych obrazów. Tutaj w dużym stopniu przyda się wiedza na temat zasad kompozycji, ponieważ wzajemna relacja elementów obrazu, ich dynamika i ekspresja, decydują o sile wrażenia dzieła. Postaci są zatem tym wiarygodniejsze, im lepiej wykorzystamy wiedzę teoretyczną. To właśnie, w dużym uproszczeniu, składa się na efekt końcowy grafiki 2D i 3D.

Oczywiście do tego poziomu dla początkującego adepta technik obróbki graficznej droga jest długa, warto jednak mieć na uwadze, co można osiągnąć, pracując przy komputerze. Dziecko rozpocznie od podstaw, ale niewykluczone, że szybko załapie „bakcyla” i wkrótce pochwali się nam pierwszą własną postacią, która sympatycznie pomacha do nas z ekranu.

Strony www

Dzięki grafice komputerowej, dzieci mogą się realizować nie tylko jako twórcy wirtualnych światów, pełnych magicznych stworów, wróżek i wojowników. Umiejętności graficzne pozwolą im także rozwinąć bardziej praktyczne zdolności przy tworzeniu stron internetowych. Pracując nad stroną, dziecko się zorientuje, w jaki sposób realnie zaistnieć w internecie. A jest to obecnie wiedza coraz bardziej potrzebna. Początkowo maluch stworzy projekt własnego bloga, na którym umieści informacje, np. o sobie albo ulubionej grze. Następnie zajmie się wizualną oprawą strony (tzw. layoutem), w celu zwiększenia jej atrakcyjności. W trakcie wzbogacania strony w kolejne treści poszerzy arsenał swoich zdolności pod kątem optymalizacji strony pod wyszukiwanie, opracuje szatę graficzną, logo, szablony i gify animacyjne. Z czasem nauczy się wykonywać coraz lepsze wizualizacje i stosować coraz efektywniejsze triki, które przyciągną na stronę rzesze internautów.

Tworzenie stron www może być tylko ciekawą zabawą, ale również cenną nauką na przyszłość, gdy swoje usługi graficzne dziecko będzie mogło oficjalnie wystawić na sprzedaż.

Jak udoskonalić zdjęcie?

W popularnych i łatwo dostępnych programach graficznych można się także po prostu świetnie zabawić. Dzięki szerokim możliwościom cyfrowej obróbki, dziecko nauczy się retuszować zdjęcia, efektywnie stosować narzędzia do korekty barw i kadrowania. Wkrótce uda mu się zabawnie przerobić zdjęcia z wakacji, podwórka czy ze zwierzakami. Ponadto stworzy epickie wizualizacje własnych wirtualnych przygód – „przebierze” się w strój superbohatera, dorysuje mięśnie, zbroję, koronę albo bajeczną suknię, ustawi w jednym szyku z ulubionymi postaciami z gier, kreskówek czy filmów i wdroży wiele, wiele innych pomysłów. Ograniczeniem jest tu tylko własna fantazja.

Zdolne dziecko nauczy przy okazji swoim rodziców, jak sami mogą edytować i przerabiać nieudane fotografie. Za pomocą kilku prostych technik można poprawić niedoskonałości cery i sylwetki, zamazać lub wyciąć niechciane tło albo tzw. bohaterów drugiego planu.

Pasja, która rokuje

Tworzenie grafiki metodą komputerową to na pewno pasja, którą dobrze pielęgnować. Kto wie, czy kilka godzin zabawy dziennie nie okaże się z perspektywy czasu impulsem wytyczającym kierunek całego życia? A nawet jeśli tak się nie stanie, powinniśmy zachęcać dziecko do tego, by spróbowało. Może spędzi nad grafiką tylko krótką chwilę, ale wartość tych momentów znajdzie oddźwięk w wielu innych aspektach życia – pobudzi kreatywność, nauczy myśleć w nieszablonowy sposób i szukać nietypowych rozwiązań. A są to przecież cechy ze wszech miar pożądane.

Warto wspierać rozwój w dziedzinie, która rokuje tak dobrze jak grafika komputerowa. Pamiętajmy, że na zdolnych grafików zawsze czeka praca. Zanim jednak w percepcję dziecięcą nieodwołalnie wkomponuje się aspekt finansowy, niech raczej korzysta z uroków beztroskiego projektowania. Pasja jest wartością samą w sobie, nawet jeśli nie przynosi materialnej gratyfikacji.

Oceń