Projektowanie budynków użyteczności publicznej to spore wyzwanie dla architektów i inżynierów budownictwa. Wymusza m.in. konieczność dostosowania rozkładu i wyposażenia wnętrz do potrzeb osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. Szczególną kategorię takich pomieszczeń stanowią sanitariaty. Przeczytaj, jakie wymagania muszą spełniać toalety dla niepełnosprawnych.
Jakie wymagania powinna spełniać toaleta dla niepełnosprawnych?
Informacje dotyczące zasad projektowania toalet dla niepełnosprawnych określa paragraf 86. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W treści tego aktu prawnego znajdują się wytyczne co do usytuowania, powierzchni i wyposażenia toalety dla niepełnosprawnych
Usytuowanie toalety dla niepełnosprawnych
Na każdej kondygnacji dostępnej dla osób niepełnosprawnych musi znajdować się co najmniej jedno pomieszczenie higieniczno-sanitarne przystosowane do potrzeb takich użytkowników. Dopuszcza się możliwość wyznaczenia go w formie pojedynczego ustępu, bez przedsionka separującego od komunikacji ogólnej (takie przejściowe pomieszczenie jest zaś konieczne w przypadku toalet nieprzeznaczonych dla osób niepełnosprawnych). Ważne, aby w toalecie dla osób niepełnosprawnych i na całej trasie dojazdu do niej zrezygnować z montażu drzwi z progami.
Powierzchnia toalety dla niepełnosprawnych
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dokładnie określa rozkład toalety dla niepełnosprawnych. Wg przepisów w takim pomieszczeniu powinna znajdować się przestrzeń manewrowa o wymiarach minimum 1,5 × 1,5 m. Ponadto w zaleceniach Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa STANDARDY DOSTĘPNOŚCI BUDYNKÓW DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI widnieje informacja, że wszelkie odpływy wody i kratki podłogowe powinny zostać umieszczone poza obrysem tej przestrzeni.
Wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych
W prawie określono też, jakie urządzenia powinny zostać zamontowane w toalecie dla niepełnosprawnych. Zgodnie z rozporządzeniem w takim pomieszczeniu należy zainstalować odpowiednio przystosowaną miskę ustępową i umywalkę, a także natrysk, jeśli jest to konieczne ze względu na specyfikę budynku. Ponadto w WC przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych obowiązkowo muszą znaleźć specjalne uchwyty ułatwiające korzystanie z poszczególnych elementów wyposażenia.
Wspomniany wcześniej poradnik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wskazuje również, że w toaletach dla niepełnosprawnych powinno się umieścić specjalne urządzenia alarmowe w formie przycisku lub linki pozwalające na wezwanie pomocy. Rekomenduje się również, aby umieszczać w takich pomieszczeniach wieszaki na odzież lub bagaż na wysokości ok. 110 i ok. 180 cm. Ministerstwo rekomenduje również odpowiednie umiejscowienie włącznika światła w odległości ok. 80-110 cm od poziomu posadzki.
Czym powinno cechować się wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych?
W STANDARDACH DOSTĘPNOŚCI BUDYNKÓW DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI opisano również szczegółowe kryteria co do poszczególnych elementów wyposażenia łazienek przystosowanych do użytkowników o szczególnych potrzebach. Poniżej opisano niektóre z nich.
- Muszla ustępowa — toaleta powinna zostać umiejscowiona w taki sposób, aby zapewniała możliwość swobodnego przesiadania się na nią z wózka.
- Spłuczka — musi być uruchamiana ręcznie lub automatycznie przyciskiem ulokowanym na wysokości 80-110 cm.
- Umywalka — powinna zostać zamontowana tak, że jej górna krawędź znajduje się na wysokości 75-85 cm, a dolna na wysokości nie niższej niż 60-70 cm.
- Baterie — uruchamiane dźwignią, najlepiej z przedłużonym uchwytem.
Przystosowanie pomieszczeń sanitarno-higienicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych stwarza przyjazną, pozbawioną barier architektonicznych przestrzeń odpowiednią dla wszystkich użytkowników. Co ważne, umożliwia swobodne korzystanie z toalety nie tylko osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, osobom niewidomym i słabowidzącym czy niedosłyszącym, ale również seniorom, kobietom w ciąży czy osobom otyłym.
Warto podkreślić, że opisane powyżej standardy obowiązują zarówno w przypadku standardowych ustępów w budynkach, jak i np. na terenie imprez plenerowych. Aby zorganizować sanitariat, który wpisuje się w normy, można skorzystać z wynajmu konstrukcji dostosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, np. w mToilet. To sposób na sprostanie wymogom formalnym i zapewnienie komfortu uczestnikom różnych wydarzeń.