Wypisywanie zaproszeń ślubnych wydaje się drobiazgiem, ale nawet w tej sprawie pełno jest niuansów, na których warto skupić uwagę. Należy do nich mądre przemyślenie zawartości zaproszenia. Jak perfekcyjnie wypisać zaproszenia i zawiadomienia ślubne tak, by zawrzeć wszystkie niezbędne informacje?
Kiedy wybrać zaproszenia na ślub?
O zaproszenia na ślub trzeba zatroszczyć się na dość wczesnym etapie przygotowań. Wynika to z konieczności możliwie wczesnego poinformowania bliskich o przyjęciu. To wielki dzień i nie tylko nowożeńcy przygotowują się do niego z wyprzedzeniem! W zasadzie czas na wybór ładnego zaproszenia ślubnego przypada już w momencie, gdy para ma wybraną datę oraz miejsce, a także ułożoną listę gości.
Zaproszenia na ślub – dużo czy mało informacji?
Wbrew pozorom na zaproszeniach należy umieścić całkiem spory pakiet informacji. To może wydawać się zagwozdką, szczególnie jeśli macie zdefiniowany styl, np. minimalistycznych zaproszeń ślubnych i nie wiecie, jak pogodzić ilość danych z obraną estetyką. Nie martwcie się jednak na zapas, że nie pomieścicie wszystkich elementów, a już na pewno – nie skracajcie przesadnie treści z powodu oszczędności miejsca. Warto poszukać dobrego sklepu z papeterią ślubną. Możliwość daleko idącej personalizacji treści, drukowanej na spójnej, uprzednio zaprojektowanej czcionce dopasowanej do stylu, dają zaproszenia na ślub ze sklepu ArtMA.
Adresat zaproszenia na ślub
Na początku oczywiście adresujecie zaproszenie. Zwróćcie uwagę na ilość osób zapraszanych jednym zaproszeniem. Najłatwiej, jeśli jedna osoba jest zapraszana jedną kartką, ale zapewne na liście gości macie także pary czy całe rodziny. Jeśli zapraszacie parę, najpierw wymieńcie kobietę, później mężczyznę. W przypadku rodzin – najpierw seniorów później dzieci. Nie zapomnijcie o sytuacjach, w których zapraszacie pojedynczą osobę, ale dopuszczacie ewentualność, że przyprowadzi kogoś ze sobą. Jeśli nie znacie partnera/partnerki zapraszanej osoby lub nie jesteście pewni, czy ktoś taki istnieje, dopisujecie do nazwiska „z osobą towarzyszącą”.
Data, godzina oraz miejsce uroczystości
Najbardziej podstawowe informacje to oczywiście data i godzina ślubu oraz miejsce. Informując o terminie, dobrze jest dodać informację o dniu tygodnia. W Polsce tradycyjnym dniem zaślubin jest sobota, ale wiele par coraz częściej wybiera inaczej. Zwłaszcza w takim wypadku warto uwzględnić tę informację na zaproszeniu. Pisząc o miejscu, nie zapomnijcie, aby podać zarówno miejsce ślubu (kościół lub urząd), jak i wesela.
Prośba o odpowiedź na zaproszenie na ślub
Elementem savoir-vivre’u przy zaproszeniach na tak wielką okazję jest prośba o potwierdzenie przybycia. Konwencjonalnie zapisuje się ją adnotacją „R.S.V.P.”, co jest skrótem od francuskiego zwrotu „Répondez s’il vous plaît”, czyli „proszę o odpowiedź”. Nie każdy jednak zna znaczenie tego skrótu, bezpiecznie jest zatem zawrzeć tę prośbę po polsku. Ponadto para może zażyczyć sobie potwierdzenia złożonego do konkretnej daty, co podkreśla umieszczenie numerów telefonów, pod które należy odpowiedzieć. Jeśli zależy wam na ustaleniu dokładnej liczby gości, nie zapomnijcie zawrzeć w zaproszeniu tak szczegółowej prośby!
Nietypowe treści zaproszenia na ślub
Istnieją także nietypowe elementy zaproszenia na ślub, o których warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Niektóre pary mają np. specjalne życzenia dotyczące prezentów lub kwiatów (np. proszą o wino albo kupony loteryjne zamiast tradycyjnych bukietów). Dużą uprzejmością mogą być także informacje o dotarciu na miejsce przyjęcia (zwłaszcza, jeśli jest trudno dostępne albo nietypowe) czy powrocie – jeśli to wy organizujecie kierowców albo bus. To odległe szczegóły, ale musicie przewidzieć je już teraz – dla gości mogą być kluczowe, a zaproszenie na ślub wysyła się jedno!