Together Magazyn » Dom » Sypialnia dla dwojga – jak ją zaplanować?
Lubicie spać na jednej poduszce? Doskonale! Nie lubicie? Też dobrze! Zamiast tradycyjnej poduszki wybierzcie dwie różne poduszki ortopedyczne/ergonomiczne odpowiadające odmiennym potrzebom każdego z was

Sypialnia dla dwojga – jak ją zaplanować?

Sypialnia. Serce naszego domu i mieszkania. Miejsce, w którym odbywa się najważniejsza nocna regeneracja organizmu i wyrównanie okołodobowego rytmu.

Wnętrze, w którym nieświadomie spędzamy najwięcej czasu, dużo więcej niż w łazience, kuchni czy w salonie.

Jak ją zaplanować, aby była funkcjonalna, nowoczesna i była miejscem, do którego chcemy powracać każdego wieczoru?

Dowiecie się tego dzięki kilku prostym zasadom, o których wspominamy w naszym artykule.

Planowanie sypialni – od czego zacząć?

Jeśli macie do zaaranżowania pomieszczenie w stanie surowym – sytuacja jest idealna.

Planowanie sypialni możecie zacząć od zmierzenia wnętrza, oszacowania jego kształtu oraz stopnia nasłonecznienia.

Okna wychodzące na wschód sprawią, że poranne wstawanie będzie łatwiejsze, te skierowane na zachód pozwolą z kolei na dłuższy sen.

Jeżeli dokonujecie metamorfozy w umeblowanym wnętrzu, warto odświeżyć kolory ścian, zainwestować w nowe łóżko i materac oraz dodatki takie jak nowa kołdra, poduszki, pościel, pledy.

Przepięknie zaścielone łóżko to wartość dodana do każdej aranżacji sypialni.

Higiena snu – od czego zależy

Higiena snu to nic innego jak lista zasad, których trzymamy się, aby skutecznie przejść ze stanu czuwania, pracy, aktywności w stan odpoczynku, resetu, efektywnego snu.

Wspomniana lista obejmuje kładzenie się i wstawanie o stałych porach, dbanie o świeże powietrze i odpowiednią temperaturę w sypialni oraz dobór odpowiednich akcesoriów do spania (materac, poduszka, kołdra).

Czytaj więcej o tym, jak szybko zasnąć i się wyspać! >>

Łóżko – serce nowoczesnej sypialni

Detronizacja wersalek, narożników i amerykanek przez pełnowymiarowe łóżka – dostosowane do właścicieli – dokonała się szybko. Trudno się dziwić: kto raz zaznał wygody, którą daje starannie dobrany materac, ten już nie myślał o powrocie do dawnych przyzwyczajeń.

Sypialnia – osobne pomieszczenie przeznaczone tylko do odpoczywania, uwolnione od konieczności bycia pokojem dziennym, salonem, częścią wspólną mieszkania – stała się celem zabiegów aranżacyjnych zmierzających do uczynienia jej atrakcyjną wizualnie i maksymalnie komfortową. Sercem sypialni, jej centrum, stało się łóżko. Ramę, stelaż i materac, tworzące spójną całość, można dobrać mając na uwadze własne potrzeby i upodobania.

Najlepsze materace do sypialni małżeńskiej

Dziś możemy kupić materac z nowoczesnych materiałów, które mają tzw. pamięć kształtu.

Materac z takiego materiału ugina się tylko w punktach nacisku, a kiedy nacisk ustępuje, wraca do wyjściowej formy. Materac z pamięcią kształtu równomiernie rozkłada wszystkie naciski i umożliwia przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas snu, a także doskonale pochłania drgania. To świetne rozwiązanie do sypialni małżeńskiej oraz do każdej innej, w której w jednym łóżku śpią dwie osoby o różnej masie ciała i odmiennych potrzebach, np. warunkowanych kłopotami z kręgosłupem.

Materac z pianki termoelastycznej w podwójnym łóżku daje takie odczucia, jakby były w nim dwa osobne materace o zupełnie różnych cechach

Rama łóżka oraz starannie dobrany stelaż sprawiają, że materac zachowuje swoje właściwości przez długie lata, wydatnie wspomagając utrzymanie pełnej higieny snu. I naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to twardy materac, miękki materac, czy model hybrydowy.

W sypialni dla dwojga najczęściej stoi łóżko o wymiarach 160×200 (łóżka tapicerowane 160×200 z materacem to jedne z najlepiej sprzedających się łóżek z materacem TEMPUR®!), ale coraz częściej decydujemy się na większe – 180×200, a nawet 200×200.

Poznaj nowoczesne, wygodne i trwałe materace TEMPUR® >>

Przyjrzyjmy się teraz wyposażeniu łóżka: wiemy już, jaki materac sprawdzi się w sypialni dla dwojga, a co z poduszkami i kołdrą?

Lubicie spać na jednej poduszce? Doskonale! Nie lubicie? Też dobrze! Zamiast tradycyjnej poduszki wybierzcie dwie różne poduszki ortopedyczne/ergonomiczne odpowiadające odmiennym potrzebom każdego z was

Poduszka do spania – maksymalne podparcie i komfort dla głowy, szyi, barków i ramion

Tradycyjna poduszka, składająca się z wsypu i wypełnienia, bardzo szybko się deformuje i przestaje nadawać do użytku. Lepiej więc sięgnąć po poduszkę z tego samego nowoczesnego materiału, co dobry materac – czyli z pamięcią kształtu i redukcją nacisku. Poduszka taka gwarantuje maksymalne podparcie i komfort dla głowy, szyi, barków i ramion. Co ważne, jeśli wybierzemy poduszkę określaną jako ortopedyczną albo ergonomiczną, możemy dobrać jej kształt, wysokość oraz twardość do indywidualnych potrzeb. W grę wchodzą nie tylko gabaryty naszego ciała oraz ulubiona pozycja do spania, ale także kwestie zdrowotne, czyli problemy z kręgosłupem, poranną sztywnością mięśni czy bólami głowy. Słowem: zamiast dwóch jednakowych tradycyjnych poduszek, do sypialni dla dwojga warto nabyć dwie różne poduszki ortopedyczne/ergonomiczne odpowiadające odmiennym potrzebom każdego z użytkowników.

Szukasz poduszki ergonomicznej? Sprawdź te modele >>

W gruncie rzeczy cała ta materacowa, poduszkowa – a ostatecznie – sypialniana rewolucja pokazała nam, że warunkiem komfortowego i efektywnego nocnego wypoczynku nie jest dostosowywanie się na siłę do potrzeb drugiej osoby, ale uznanie i uwzględnienie faktu, że każdy z nas ma inne. I to jest kolejny punkt do dopisania na współczesnej liście zasad budujących higienę snu.

Często odpoczynku szukamy gdzieś bardzo daleko, potrafimy przemierzać długie trasy w poszukiwaniu wytchnienia i relaksu.

Tymczasem – tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki jest miejsce, w którym odbywa się nasza najważniejsza regeneracja. Zadbajmy o to wnętrze, aby w pełni móc wykorzystać potencjał, jaki daje nam sypialnia.

Oceń