Smaczna, pożywna i prosta w przygotowaniu – właśnie taka jest tradycyjna fasolka po bretońsku. Dodatkowo danie to jest względnie uniwersalne, więc może posmakować dosłownie każdemu! Zastąpi ono klasyczny obiad, a także sprawdzi się w przypadku wielu, innych uroczystości. Wobec tego, jak zrobić smakowitą fasolkę po bretońsku?
Fasolka po bretońsku – uniwersalne danie na każdą okazję!
Często poszukujemy idealnego pomysłu na obiad. Chcemy, by był on smaczny, a także prosty w przygotowaniu. Okazuje się, że rozwiązaniem może być popularna fasolka po bretońsku! Danie to wywodzi się z tradycyjnej kuchni angielskiej, jednak zyskało sobie ogromną popularność także i w Polsce. Jego podstawę stanowi biała fasola, która jest parzona, a następnie gotowana z mięsnymi dodatkami, cebulą i sosem pomidorowym. Fasolka po bretońsku – w Wielkiej Brytanii – często serwowana jest w formie śniadania. Jednak nie jest to regułą! Potrawa ta sprawdzi się jako smaczny obiad, a także i kolacja. Jeśli zaś zastanawiamy się, kiedy warto to danie zaserwować, to śmiało można powiedzieć, że każda okazja jest dobra! Rodzinny obiad, imieniny, a nawet i wesele – fasolka po bretońsku jest na tyle uniwersalna, że zasmakuje ona każdemu!
Przepis na tradycyjną fasolkę po bretońsku
Przepis na tradycyjną fasolkę po bretońsku nie jest wymagający. Potrzebnych będzie jedynie kilka, podstawowych składników. Warto jednak mieć na uwadze to, że czas przygotowania potrawy jest nieco dłuższy, co podyktowane jest koniecznością moczenia fasoli. Niemniej jednak jeśli zdecydujemy się przygotować za jednym razem większą porcję, wówczas będziemy mogli raczyć się tym daniem przez kilka dni. Fasolka po bretońsku zawsze smakuje tak samo dobrze!
Co będzie potrzebne do przygotowania fasolki po bretońsku?
Do przygotowania fasolki po bretońsku – w tradycyjnej wersji – potrzebne nam będą:
- sucha fasola „Piękny Jaś”;
- zwykła woda do namoczenia i gotowania fasoli;
- surowy boczek, ulubiona kiełbasa lub inna wędlina;
- jedna, duża cebula;
- około pięciu ząbków czosnku;
- pomidory – można postawić na świeże lub alternatywnie na te w puszcze;
- kilka łyżek koncentratu pomidorowego dobrej jakości;
- przyprawy – sól i pieprz do smaku, a także ziele angielskie, słodka papryka wędzona, kilka liści laurowych oraz majeranek.
Po skompletowaniu listy niezbędnych produktów spożywczych, możemy przystąpić do przygotowywania smakowitego dania!
Fasolka po bretońsku – sposób przygotowania
Fasolka po bretońsku jest daniem dość czasochłonnym w przygotowaniu, jednak z pewnością będzie ona tego warta! Przygotowanie najlepiej zacząć dzień wcześniej, gdyż konieczne jest namoczenie fasolki. Dzięki temu będzie miękka, a czas jej gotowania nieco się skróci. Możemy fasolę moczyć przez całą noc, by na drugi dzień zabrać się za gotowanie. Po namoczeniu fasolę można przełożyć do większego garnka i zalać ją litrem świeżej wody. Następnie wystarczy jedynie dodać sól, liście laurowe i gotować ją przez 90 minut.
Kolejno możemy zabrać się za przygotowywanie aksamitnego sosu. Surowy boczek, kiełbasę lub inną wędlinę należy pokroić w kostkę – podobnie jak cebule – i podsmażyć na patelni. Nie dodajmy zbyt dużo oleju na patelnię – tłuszczyk wytopi się samodzielnie z boczku. Mięso wraz z cebulą dodajemy do tego samego garnka, w którym gotowała się fasola. Oczywiście, należy odcedzić ją z wody.
Fasolka po bretońsku jest już praktycznie gotowa! Do przygotowania został nam jedynie sos pomidorowy. Wystarczy dodać sparzone pomidory lub pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy. Na koniec wystarczy doprawić i fasolka po bretońsku jest gotowa do serwowania. Smacznego!
Obraz autorstwa azerbaijan_stockers na Freepik