Together Magazyn » Zdrowie » Jak uchronić się przed kleszczami – czy istnieją skuteczne sposoby?
kleszcz wbity w skórę człowieka

Jak uchronić się przed kleszczami – czy istnieją skuteczne sposoby?

Kleszcze to stworzenia odżywiające się krwią ssaków. Niestety, ze względu na fakt, iż mogą one przenosić różne groźne choroby, przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, wiele osób zastanawia się nad tym, czy można się przed nimi skutecznie uchronić. W dzisiejszym artykule podpowiadamy najlepsze sposoby na to, by uniknąć ugryzienia przez kleszcza!

Jakie preparaty odstraszają kleszcze?

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ukąszenia przez insekty jest zastosowanie repelentów, czyli środków odstraszających. Mogą one mieć w składzie substancję DEET, czyli dietylotoluamid. W najniższym stężeniu można go stosować u dzieci powyżej 2. roku życia. Preparaty przeznaczone do używania przez dzieci mają często substancje zapachowe, których nie lubią owady. Są to m.in. olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, geraniol, olejek z mięty pieprzowej, paczuli, słodkich migdałów i cytronelowy.

Jak stosować repelenty?

Aby ograniczyć ryzyko wkłucia się kleszcza, warto zawsze przed wyjściem do lasu lub na łąkę stosować skuteczne preparaty przeciw insektom (szeroka oferta tego rodzaju środków dostępna jest na: https://www.allecco.pl/przeciw-insektom.html). Większość z nich działa odstraszająco na kleszcze i inne owady, które żerują na skórze ssaków. Środek w formie kremu lub sprayu należy nanieść bezpośrednio na całą powierzchnię skóry, także pod nogawkami i rękawami. Aplikację trzeba powtarzać co 2 godziny.

Odpowiedni strój na wycieczkę w plener

Ważny jest też sposób ubierania się do lasu, na łąkę i w inne miejsca, w których jesteś bardziej narażony na atak kleszcza. W miarę możliwości załóż na siebie jasne, np. białe ubrania – taki kolor skarpetek lub spodni pozwoli błyskawicznie znaleźć wędrującego pasażera na gapę i zrzucić go z siebie, zanim zdąży się wbić w skórę. Ta sama zasada dotyczy nakrycia głowy. Jasna czapka to gwarancja szybszego zauważenia kleszcza. Wbrew pozorom, dobrze jest też unikać ubrania w kolorze zielonym, szarym lub brązowym. Na takim kolorze ciężko jest znaleźć małego pajęczaka.

Jeśli chodzi o rodzaj stroju, najlepiej jest wybierać spodnie z długimi nogawkami. Dłuższe rękawy koszuli także pomogą uniknąć wbicia się kleszcza. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko kontaktu z pajęczakiem, możesz wpuścić nogawki spodni w skarpetki.

Jak wybrać się na spacer i uniknąć ugryzienia przez kleszcza?

Na przechadzce warto unikać wysokiej trawy i krzewów. Najlepiej nie zbaczać ze ścieżki, ponieważ zarośla to miejsce, gdzie zwykle przebywają kleszcze czekające na swoich żywicieli. Należy też pamiętać o tym, że godziny największej aktywności tych insektów to pory poranne i wieczorne. Dlatego, planując spacer, postaraj się wybrać okołopołudniowe godziny.

Odpowiedni ubiór oraz preparaty odstraszające kleszcze to podstawowe sposoby na to, by uniknąć tych nieproszonych gości na skórze. Pamiętaj też o tym, by zawsze po spacerze dokładnie oglądać ciało – po zauważeniu kleszcza jak najszybciej go usuń przy pomocy specjalnego przyrządu, by ograniczyć ryzyko infekcji.

Oceń