Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Jak zorganizować wyjazd do Słowenii? Dojazd i najciekawsze atrakcje
zamek w Ljubljanie - Slovenia

Jak zorganizować wyjazd do Słowenii? Dojazd i najciekawsze atrakcje

Słownia, choć jest jednym z mniejszych krajów w Europie, to kryje w sobie bogactwo natury. To idealne miejsce dla osób, które lubią spędzać swój wolny czas na świeżym powietrzu i górskich szlakach. Znajdzie się również coś dla turystów preferujących miejskie wycieczki. Co warto zwiedzić w Słowenii i jak dojechać do stolicy?

Jak dostać się z Polski do Słowenii?

Słowenia to niewielki europejski kraj, ulokowany pomiędzy Austrią a Chorwacją, graniczący również z Włochami i Węgrami. Z roku na rok staje się coraz popularniejszym celem podróży Polaków. W jaki sposób można się tam dostać?

Pierwsze, co może przyjść wielu osobom na myśl to lot samolotem. Niestety, jedynym (jak dotąd) bezpośrednim połączeniem z Polski jest przelot z Warszawy do Lublany linią lotniczą LOT.

Odległość dzieląca Polskę i Słowenię pozwala jednak na przebycie podróży samochodem. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą opracować swój własny plan zwiedzania tego kraju i nie ograniczać się jedynie do rozkładu komunikacji publicznej.

O czym należy pamiętać przed podróżą samochodem do Słowenii? Przede wszystkim o wykupieniu winiet, które obowiązują tam już od 2021 roku. Winiety w Słowenii podzielone są na dwie kategorie, można je również kupić na 7, 30 lub 365 dni. Dla samochodów osobowych przeznaczona jest kategoria 2A.

Słowenia – najważniejsze atrakcje

Słowenia słynie z przepięknych rezerwatów, czystych, turkusowych jezior oraz malowniczych widoków na Alpy. Planując wyjazd, warto uwzględnić takie miejsca, jak:

  • Jezioro Bled – to jedno z bardziej charakterystycznych punktów na mapie kraju. Pośrodku jeziora znajduje się wysepka Blejski Otok z przystanią.
  • Piran – klimatyczne miasteczko położone tuż u wybrzeża Morza Adriatyckiego.
  • Rezerwat Zelenci i Jezioro Jasna – jeden z najpiękniejszych rezerwatów, w którym obok malowniczych widoków górskich i natury, znajdują się również turkusowe jeziora.

W Słowenii jest też całe mnóstwo szlaków górskich, takich jak ten po Dolinie Siedmiu Jezior Triglavskich czy prowadzący do Wodospadu Savica. Miłośnicy gór z pewnością nie będą się tu nudzić.

Lublana – atrakcje w jednej z najmniejszych europejskich stolic

Jednym z ważniejszych europejskich miast wartych odwiedzenia jest słoweńska stolica. Lublana to stosunkowo niewielkie miasto, mniejsze od Wrocławia czy Poznania. Aktywni turyści mogą więc przemierzyć je na piechotę. Zwłaszcza że w ostatnim czasie główne miejsca, takie jak rynek, stają się coraz bardziej przyjazne pieszym. Co warto zapisać na liście miejsc do zobaczenia?

  • Zamek w Lublanie – to jedna z głównych atrakcji, mieszcząca się na wzgórzu w samym centrum miasta. W środku można zwiedzić Muzeum Lalek i dowiedzieć się czegoś o historii kraju i jego stolicy.
  • Potrójny Most – to z niego roztacza się przepiękny widok na zamek i dobrze zachowane kamienice,
  • Stare Miasto i Ratusz,
  • Most Smoków.

Na zwiedzenie całego miasta wystarczą 1 lub 2 dni. Powszechnym środkiem transportu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, jest rower. Warto więc wybrać się na aktywną przejażdżkę po stolicy.

Do Słowenii można dostać się samolotem lub autem. Warto pamiętać o wykupieniu winietek oraz rozplanowaniu całej podróży. Poza Lublaną jest tam dużo ciekawych miejsc, szczególnie dla miłośników przyrody.

Oceń