Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać sukienkę do pracy

Jak wybrać sukienkę do pracy

Strój do pracy musi być czysty, schludny, stosowny do miejsca i okazji. W pracy liczy się profesjonalny wygląd i nienaganna prezencja, gdyż strój wiele o nas mówi i wiele o nas świadczy. Ubiór jest narzędziem autopromocji, dlatego warto zainwestować w odzież do pracy. W szafie eleganckiej profesjonalistki nie może zabraknąć szykownych bluzek, garniturowych spodni, perfekcyjnie skrojonych kostiumów, żakietów i marynarek. Nie obejdzie się również bez kobiecych spódnic i sukienek. Z taką bazą skomponowanie stroju do pracy nie będzie już dla nas żadnym problemem. Lubisz sukienki i szukasz odpowiedniego modelu? Podpowiemy Ci, jaką kreację wybrać, by wyglądać atrakcyjnie i profesjonalnie.

Jaką sukienkę do pracy wybrać? – Dress code i jego zasady

Biurowy dress code opiera się na kilku podstawowych zasadach dotyczących stroju. Każda firma może mieć nieco inne wymagania, lecz zawsze liczy się prostota, umiar, minimalizm i elegancja. Przestrzeganie podstawowych zasad dress codu wyraża profesjonalizm, szacunek dla współpracowników i partnerów biznesowych. Jaką sukienkę wybrać? Jak wyglądać dobrze?

Wybierając sukienkę do pracy, weź pod uwagę kolorystykę, długość i fason. Biznesowa sukienka powinna podkreślać atuty, pozostając jednocześnie skromną, by nie epatować kobiecością. Postaw na elegancki, skromny i stonowany model, w którym dobrze wyglądasz i czujesz się swobodnie. Dekolt nie powinien być głęboki ani mocno wycięty. Sprawdzi się łódka, karo lub małe półkole. Właściwa długość to długość do kolan z niewielkim odchyleniem – 5 cm w dół i w górę. Ramiona powinny być zakryte marynarką, żakietem lub rękawami. Czasem możliwe są krótsze rękawy długości ¾ lub sięgające połowy długości między łokciem a ramionami.

  • Sukienki do pracy business formal – W tym przypadku dominuje garnitur i kostium damski, lecz może być również komplet – sukienka i żakiet z tego samego materiału. Najlepiej sprawdzi się sukienka etui lub princeska do kolana. Do tego rajstopy i zakryte buty na niewysokim obcasie.
  • Sukienki do pracy business casual – Sukienka w stylu business casual to klasyczna kreacja do kolan, z rękawem i płytkim dekoltem. Najlepsza będzie sukienka ołówkowa, żakietowa i koszulowa. Dopuszczalny jest również delikatny wzór, a góra i dół nie muszą być z kompletu.
  • Sukienki do pracy smart casual – W smart casual panuje największa dowolność, lecz z zastosowaniem ogólnych wytycznych i zasad. Można pozwolić sobie na większe szaleństwo. Dopuszczalne są sukienki koszulowe, a nawet sportowe, warto pozostać jednak przy odpowiedniej długości i głębokości dekoltu.

Sukienka do pracy – kolorystyka

Sukienka do pracy nie powinna być krzykliwa, dlatego ważna jest również kolorystyka. Przyjmuje się, że sukienka biznesowa powinna być stonowana i neutralna. Najlepiej sprawdzą się odcienie brązu, granatu i szarości. W biurze można wybrać też beże i jasne pastele. W stylu smart casual panuje największa dowolność kolorystyczna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na sukienkę różową, zieloną, niebieską czy czerwoną. Warto zrezygnować jednak z metalicznego połysku i stonować kreację odpowiednimi dodatkami.

Co z czernią i klasyczną małą czarną? Powszechnie uznaje się, że czerń jest najbardziej uniwersalną i profesjonalną barwą, jednak według specjalistów, jest zbyt poważna, by nosić ją do pracy. Teoretycznie ponadczasowa mała czarna jest sukienką koktajlową, którą powinno się wybierać na wieczór, a nie na spotkanie biznesowe. W pracy dopuszczalna jest jednak gładka, matowa czarna sukienka o prostym kroju, koniecznie połączona z żakietem.

Jaki fason sukienki wybrać do pracy?

Do pracy doskonale sprawdzi się sukienka ołówkowa, koszulowa, żakietowa, trapezowa i kopertowa. Najbardziej klasycznym wyborem jest fason ołówkowy. Krój dość mocno podkreśla sylwetkę, dlatego sukienka nie powinna być zbyt opięta. Wąski fason ołówkowy to jeden z najbardziej eleganckich modeli. Kończy się w okolicy kolan i występuje zwykle z podwyższonym stanem. Zmysłowo opina biodra i delikatnie zwęża się ku dołowi. Pięknie układa się na ciele, wspaniale podkreśla szczupłą talię, biodra.

W stylizacjach biurowych i biznesowych doskonale prezentuje się również fason żakietowy. Klasyczna sukienka żakietowa jest bardzo elegancka i ponadczasowa. Ma charakterystyczny fason przypominający żakiet i marynarkę. Zazwyczaj sięga do kolan i jest dopasowany w talii. W zależności od modelu może mieć pasek i różnić się długością i rodzajem rękawów. Typowe są jednak klapy przy kołnierzyku, a często też dwa rzędy ozdobnych guzików.

Ponieważ nie każda kobieta dobrze się czuje w dopasowanym kroju, alternatywą będzie sukienka trapezowa. Fason ten doskonale maskuje brzuch, brak wcięcia talii, szerokie biodra i masywną sylwetkę. Bardziej uniwersalnym krojem są sukienki rozkloszowane w kształcie litery A, które dopasowane są u góry i rozszerzają się w kierunku dołu. Jeśli masz duży biust, sięgnij po sukienkę kopertową lub model z dekoltem w szpic, który podkreśla talię i biust, maskując przy tym dolne partie ciała.

Jak więc widzisz, jest wiele eleganckich sukienek, które sprawdzą się w biznesowej formalnej odsłonie. Jesteśmy w stanie zaryzykować stwierdzenie, że wiele z nich prawdopodobnie nigdy się nie zestarzeje. Jeśli chcesz włączyć eleganckie sukienki do swoich stylizacji, w Molton znajdziesz odpowiednie modele do każdej okazji  → https://molton.pl/pl/menu/sukienki-229.html

Oceń