Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać pompę ciepła, która naprawdę się opłaci?
pompa ciepła powietrzna - zobacz jaka jest najlepsza do domu

Jak wybrać pompę ciepła, która naprawdę się opłaci?

Pompy ciepła to nowoczesne źródła ogrzewania, które stają się coraz bardziej popularne. Doceniane są przede wszystkim za bezobsługowość, wysoką efektywność energetyczną i korzyści dla środowiska. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła powietrzne.

Jeśli planujesz budowę nowoczesnego budynku, pompa ciepła zdecydowanie będzie do niego pasować. Rozwiązanie to sprawdza się również w już istniejących budynkach. Co więcej, na wymianę źródła ogrzewania możesz otrzymać dotację z programu „Czyste Powietrze”. Sprawdź, którą pompę ciepła wybrać i na jakie parametry urządzenia należy zwrócić uwagę.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła gwarantuje całoroczną pracę z możliwością chłodzenia i grzania nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Choć wszystkie urządzenia działają na podobnej zasadzie, to różnica między nimi polega na sposobie, w jaki pobierają ciepło z otoczenia. Z tego względu można wyróżnić następujące rodzaje pomp ciepła:

  • pompa ciepła powietrze/powietrze – w systemie tym czynnikiem roboczym jest powietrze, które jest rozprowadzane do wszystkich obszarów budynku za pomocą jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się również latem, działając jako klimatyzator,
  • pompa ciepła powietrze/woda – w tym przypadku urządzenie wykorzystuje powietrze do podgrzania lub schłodzenia płynnego czynnika roboczego. Pod względem konstrukcyjnym urządzenia te dzielą się na jednostki typu split i monoblok,
  • pompa ciepła grunt/woda – polega na pozyskiwaniu ciepła z gruntu lub odwiertu geotermalnego.

Najbardziej popularnym i optymalnym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrze/woda. Jej założenie jest relatywnie szybkie i tanie. Dodatkowo można ją podłączyć praktycznie do każdej istniejącej instalacji.

Natomiast w przypadku systemów powietrze/powietrze często występują problemy z rozprowadzeniem kanałów wentylacyjnych. Poza tym potrzebne jest dodatkowe urządzenie do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Z kolei pompy ciepła grunt/woda są stosunkowo drogie i nie na każdej działce można wykonać odwierty. Dlatego to rozwiązanie z reguły nie jest polecane inwestorom.

Moc urządzenia

Przed zakupem pompy ciepła należy obliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną budynku. Wartość tego zapotrzebowania zależy między innymi od kubatury budynku, rodzaju ocieplenia czy liczby domowników.

Moc urządzenia powinna być optymalna. Zbyt duża może powodować częste uruchamianie pompy, co może skutkować większym zużyciem komponentów. Z kolei zbyta mała moc może być niewystarczająca, aby zapewnić komfort cieplny domownikom w najzimniejszych miesiącach.

Wskaźnik COP i SCOP

Ważnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła, są COP oraz SCOP. Określają one efektywność pompy ciepła. Współczynnik COP mówi, ile ciepła jest w stanie wygenerować urządzenie z dostarczonej energii elektrycznej.

Jeśli COP wynosi 5, oznacza to, że z każdego 1 kW energii elektrycznej jest w stanie uzyskać 5 kW ciepła. Meta-Fach TG oferuje powietrzne pompy ciepła Elika Split i Elika Monoblock (sprawdź), których maksymalny punkt COP wynosi odpowiednio 5,20 oraz 5,15. To bardzo dobry wynik na tle konkurencji.

Natomiast za pomocą parametru SCOP można obliczyć, ile prądu zużyje urządzenie w ciągu sezonu grzewczego lub całego roku. Współczynnik ten odzwierciedla bardziej realistyczną efektywność pompy ciepła. Im wyższa wartość parametrów COP oraz SCOP, tym lepiej.

Klasa energetyczna pompy ciepła

Wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu, koniecznie zwróć uwagę na klasę energetyczną. Określana jest ona symbolami literowymi od G do A. Najefektywniejsze obecnie powietrzne pompy ciepła mają klasę energetyczną A+++ przy temperaturze zasilania 35 stopni.

Oczywiście wysoka klasa energetyczna przekłada się na niskie koszty eksploatacji, ale nie tylko. Kupując urządzenia o wysokiej efektywności, możesz także ubiegać się o dotację z programu „Czyste Powietrze”.

Wszystkie powietrzne pompy ciepła oferowane przez Metal-Fach TG kwalifikują się do rządowych dopłat. Firma posiada wydajne urządzenia o różnej mocy grzewczej, które z łatwością można dopasować do każdej instalacji.

Oceń