Together Magazyn » Zdrowie » Masz problem z zasypianiem? Sprawdź, co może Ci pomóc
kobieta ma problemy z zaśnięciem - zobacz jak może sobie z tym poradzić!

Masz problem z zasypianiem? Sprawdź, co może Ci pomóc

Bezsenność, którą można traktować jako chorobę cywilizacyjną, dotyka wielu osób w różnym wieku — bez względu na płeć. Jednym z jej objawów jest problem z zaśnięciem. Kładziesz się do łóżka, przewracasz z boku na bok, mijają kolejne minuty, a nawet godziny, a Ty wciąż leżysz i czujesz narastającą frustrację faktem, iż jeszcze nie śpisz. Gdy problem ten pojawia się stosunkowo często bądź przez wiele nocy z rzędu, może wpływać na ogólne samopoczucie, sprawność psychofizyczną organizmu, pamięć i koncentrację. Co można zrobić, by szybciej zasnąć i zregenerować zarówno mózg, jak i całe ciało?

Co najczęściej powoduje kłopoty z zaśnięciem?

Zasypianie należy do fazy NREM snu i jest pierwszym jej stadium. Ciało ulega wówczas zrelaksowaniu, dochodzi do stopniowego eliminowania napięcia w mięśniach, spowolnienia tętna, oddechu, co sprzyja przejściu do kolejnego stadium — płytkiego snu. Jeśli natomiast już na tym etapie pojawiają się problemy z przejściem organizmu ze stanu czuwania w stan snu, znacznie wpływa to na ogólną jakość snu. Problemy z zasypianiem mogą mieć różne podłoże i w skutecznej ich eliminacji ważne jest poznanie przyczyny owych zaburzeń.

Najczęstsze przyczyny problemów z zasypianiem

Jedną z przyczyn takiego stanu jest brak właściwej higieny snu. Nieregularne godziny kładzenia się i budzenia, korzystanie tuż przed snem z telefonu i innych urządzeń emitujących światło niebieskie, brak odpowiednich warunków w sypialni (np. optymalna temperatura, niewygodny materac) to kilka kluczowych aspektów dla higieny snu.

Problemy z zasypianiem mogą również mieć związek z wypijaniem przed snem napojów alkoholowych oraz takich o działaniu pobudzającym, zawierających kofeinę. Problemem jest także spożywanie ciężkostrawnych posiłków, które nie sprzyjają odprężeniu, jednak determinują organizm do przyspieszenia metabolizmu celem strawienia jedzenia, co zmusza go do większej pracy, zamiast do odpoczynku.

Ponadto do przyczyn powodujących trudności w zasypianiu zalicza się także stres, napięcie, choroby psychiczne, somatyczne, ale również uwarunkowania genetyczne.

W zależności od tego, co jest kluczową przyczyną, jej wyeliminowanie lub wpłynięcie na nią z pomocą specjalisty może pomóc poprawić jakość snu, zmniejszyć napięcie powodujące trudności z zasypianiem i ułatwić powrót do zdrowego snu.

Jak jeszcze wspomóc swoją walkę z trudnościami w zasypianiu?

Aby zasnąć, konieczne jest zrelaksowanie się, poddanie się stanowi odprężenia, który z kolei oznacza powolne redukowanie napięcia w mięśniach, uspokojenie myśli. Gdy coś przeszkadza osiągnąć ten stan, sen nie nadchodzi, a zmęczenie się pogłębia.

Krótkotrwałe problemy z zaśnięciem to jedno ze wskazań do sięgnięcia po lek Senamina. Jego głównym składnikiem jest substancja czynna o nazwie doksylamina, która należy do substancji o działaniu przeciwhistaminowym. To z kolei oznacza, że oddziałuje ona blokująco na receptory histaminowe H1 i tym samym wykazuje działanie uspokajające.

Zastosowanie Senaminy przed snem wpływa pozytywnie na jakość snu głębokiego. Kiedy doksylamina przyczyni się do zmniejszonej aktywności i reaktywności mózgu na dopływające z zewnątrz bodźce, ustępuje również nadmierne pobudzenie, co sprzyja szybszemu zaśnięciu i przejściu z fazy zasypiania do płytkiej fazy snu, a następnie do snu głębokiego. Senamina pozwala również wydłużyć sen oraz zwiększyć głębokość snu, co znacznie wpływa na jego jakość.

Senamina to lek, który przeznaczony jest do stosowania doraźnego. Nie stanowi alternatywy dla wizyty lekarskiej czy sposobu leczenia bezsenności i innych problemów ze snem o długofalowym charakterze. Aby upewnić się, czy stosowanie tego leku będzie dla Ciebie odpowiednie, zapytaj o to swojego lekarza.

Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

SEA/13156/04/23

5/5 – (1 głosów)