Inwerter to jeden z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej. Do jego głównych zadań należą m.in.
-
Zmienia prąd stały wyprodukowany przez panele solarne na prąd zmienny, który używamy do zasilania urządzeń elektrycznych.
-
Monitoruje działanie fotowoltaiki i rejestruje dane. Można śledzić m.in. ilość wyprodukowanej energii w czasie rzeczywistym lub na przestrzeni określonego okresu.
-
Informuje o ewentualnych usterkach i wyłącza instalacje w momencie wykrycia np. iskrzenia przy źle zamontowanej wtyczce przy panelu solarnym, która może doprowadzić do pożaru.
-
Optymalizuje wydajność paneli solarnych. Za pomocą zaawansowanych algorytmów wyszukuje tzw. MPPT (Maximum Power Point Tracking) – punkty maksymalnej mocy na panelu słonecznym (https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwertery-solarne-sinus-pro-s-z-regulatorem-mppt/).
Czym kierować się przy zakupie inwertera solarnego?
Wybór najlepszego inwertera słonecznego dla Twojego domu zależy od wielu czynników m.in. Twoich potrzeb, preferencji dotyczących funkcji i wydajności, możliwości budżetowych. Poniżej przedstawiamy kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego inwertera solarnego dla Twojego domu:
-
Określ swoje wymagania energetyczne: Przed rozpoczęciem poszukiwań inwertera warto określić, ile energii elektrycznej chcesz wygenerować w Twoim domu.
-
Dobierz inwerter o odpowiedniej mocy, czyli takiej, która pozwoli na uzyskanie maksymalnych ilości energii elektrycznej z paneli solarnych. Zależy to od sumarycznej mocy modułów. Ze względu na to, że panele solarne nie przez wszystkie godziny słonecznych dni działają z maksymalnym efektem, rekomendujemy zakup inwertera nieco słabszego (ok. 20-25%) od mocy paneli solarnych.
-
Sprawdź zakres napięcia i prądu wejściowego inwertera solarnego: Parametry napięcia i prądu wejściowego inwertera są kluczowe dla efektywnego przekształcania prądu stałego z paneli solarnych PV na prąd zmienny używany do zasilania urządzeń elektrycznych. Przed zakupem inwertera należy dokładnie sprawdzić, czy jego zakres napięcia i prądu wejściowego są kompatybilne z parametrami paneli solarnych, które zamierzasz zainstalować.
-
Sprawdź rodzaj paneli słonecznych: Nie wszystkie inwertery są kompatybilne z każdym rodzajem paneli słonecznych. Upewnij się, że wybrany inwerter jest zgodny z rodzajem Twoich paneli słonecznych.
-
Zweryfikuj rodzaj inwertera: Istnieją trzy główne typy inwerterów: inwertery sieciowe (on-grid), inwertery wyspowe (off-grid) oraz hybrydowe, które różnią się ze względu na połączenie/brak połączenia z siecią energetyczną. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i warunkom instalacji.
-
Sieciowe (on-grid) są podłączone do sieci energetycznej, co pozwala na oddawanie do niej nadwyżek wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii elektrycznej.
-
Wyspowe (off-grid) w przeciwieństwie do inwerterów sieciowych działają niezależenie od sieci energetycznej, nie są do niej podłączone. Wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną nadwyżki energii elektrycznej nie są oddawane do sieci energetycznej tylko magazynowane w akumulatorach.
-
Hybrydowe łączą cechy inwerterów sieciowych i wyspowych. Mogą oddawać nadwyżki do sieci lub do akumulatorów.
-
W zależności od ilości faz wybierz falowniki jednofazowy lub trójazowy.
-
Inwertery jednofazowe – dla mniejszych instalacji fotowoltaiki typu 3 kW.
-
Inwertery trójfazowe – dla fotowoltaiki o większej mocy powyżej 3.68kW.
-
Rozważ inwerter (https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwertery-solarne-sinus-pro-ultra-z-regulatorem-mppt/) o wysokiej sprawności: Sprawność maksymalna to parametr opisujący efektywność konwersji prądu stałego na zmienny. Im większa sprawność inwertera (np. 97%), tym większa wydajność instalacji fotowoltaicznej.
-
Sprawdź, jak długa jest gwarancja na inwerter oraz jakie są warunki serwisowania. Dobry producent powinien oferować solidną gwarancję i dostęp do wsparcia technicznego w razie potrzeby.
-
Konsultacja z profesjonalistami: Jeśli nie jesteś pewien, który inwerter będzie najlepszy dla Twojej instalacji, skonsultuj się z naszym działem profesjonalistą lub firmą zajmującą się instalacją paneli słonecznych. Mogą oni doradzić Ci najlepsze rozwiązanie.