Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak uczyć psa czystości?

Jak uczyć psa czystości?

Nauka czystości jest czym, przez co musi przejść każdy mieszkający w domu pies. Zwierzak musi zrozumieć, że swoje potrzeby fizjologiczne załatwia się jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Jak do tego podejść?

O ile mamy już doświadczenie z psami, to poradzimy sobie dosyć łatwo. Jednak jeśli pierwszy raz zamieszka z nami zwierzak, proces nauki wcale nie będzie taki prosty. Zwłaszcza że kłopoty mają nawet dorosłe psy, szczególnie te, które są adoptowane i ich przeszłość nie jest zbyt różowa. Przyjrzyjmy się zatem temu, od czego możemy zacząć trening czystości.

Szczeniak, czy pies dorosły?

Nauka czystości psa na pewno będzie nas dotyczyć, jeśli zdecydujemy się na szczeniaka. Rozpoczynamy ją już wtedy, kiedy psi maluch się wprowadza, pomimo tego, że tak naprawdę dopiero w okolicach 16 tygodnia jest w stanie kontrolować swoje potrzeby. Najłatwiej zacząć od wynoszenia pieska na dwór po drzemce, po jedzeniu i przed wyjściem z domu. Jeżeli załatwi się na dworze, nagródźmy go smakołykiem.

A co z dorosłym psem? Nauka czystości psa wcale nie musi być prostsza. Najczęściej jeśli problemy ma dorosły pies, wynika to z zaburzeń behawioralnych czy zdrowotnych, a może z tego, że wzięty ze schroniska pies nigdy nie mieszkał w domu. To na co musimy zwrócić uwagę, to na przykład zachowanie psa, które może zwiastować potrzeby. Chodzi m.in. o węszenie lub krążenie przy drzwiach. Stare psy, mające duże problemy zdrowotny uczymy załatwiać potrzeby do kuwety.

Jak sprawić, by nauka czystości była skuteczniejsza?

W zależności od psa szkolenie będzie trwało krócej lub dłużej. Są jednak sposoby na to, by cały proces usprawnić. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim musimy nagradzać psa za każde pożądane zachowanie. Wychodzimy z psem na dwór często, ale zawsze o podobnych porach. Podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych psa, dodajmy komendę – pies z czasem ją rozpozna. Kiedy już pies załatwi swoje potrzeby, pobawmy się z nim lub idźmy na spacer. Chodźmy z psem tam, gdzie już był – będzie czuł swój zapach, a przez to szybciej zrozumie, o co chodzi.

Jak wyeliminować sikanie w domu?

Zdarza się, że biorąc dorosłego psa, w dalszym ciągu pojawia się problem sikania w domu. Wynika to z zaniedbań, z jakimi spotkał się w przeszłości. Nauka czystości psa w takiej sytuacji będzie przebiegać dokładnie tak samo, jak w innych przypadkach, a oprócz tego nieczystości musimy usuwać preparatami eliminującymi psie zapachy, aby zwierzak nie powracał w to samo miejsce.

Poza tym zacznijmy baczniej obserwować swojego pupila. Może się okazać, że daje nam sygnały, że musi wyjść, ale ich nie widzimy, bo robi to w bardzo subtelny sposób. Może to być trącenie łapą, czy spojrzenie w naszą stronę. Możemy albo nauczyć go jakiegoś bardziej czytelnego sygnału, albo być przygotowanym, że proszenie o spacer nie będzie jednoznaczne.

Zdarza się też, że psy załatwiają swoje potrzeby w domu na skutek silnych emocji, lęku, czy samotności. Jeśli zdarza się, że pies sika pod naszą nieobecność lub w trudniejszych sytuacjach, warto skontaktować się z behawiorystą, który pomoże zdiagnozować i wyeliminować problem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.zpazurem.pl/artykuly/nauka_czystosci_psa_nie_musi_byc_trudna

5/5 – (2 głosów)