Together Magazyn » Aktualności » Jak skutecznie leczyć otyłość?
Fat women Using two hands to hold the excess fat In the area of

Jak skutecznie leczyć otyłość?

Otyłość jest jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią już ponad 20% kobiet i co czwarty mężczyzna. Nadwaga i otyłość dotyczy też coraz większej ilości dzieci. Otyłość można skutecznie leczyć pod opieką dietetyka oraz lekarza. Można otrzymać też pomoc online, skorzystać z konsultacji i wystawionej e-recepty. Jeżeli problem otyłości dotyczy również Ciebie, to mamy kilka przydatnych porad.

Leczenie otyłości – wizyta u dietetyka może nie wystarczyć 

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej dorosłych osób. Związana jest nie tylko z czynnikami genetycznymi, ale i środowiskowymi czy psychicznymi. O otyłości mówimy, gdy BMI wynosi 30 i więcej. Z kolei nadwaga dotyczy osób, w przypadku których indeks masy ciała mieści się w przedziale od 25 do 29,99. Przyczyny otyłości zwykle są złożone i związane zarówno z trybem życia, dietą, jak i problemami, z którymi zmaga się dana osoba.

Otyłość o podłożu psychicznym związana jest z tzw. zajadaniem stresu czy też radzeniem sobie z wszelkimi problemami poprzez dostarczanie większej ilości kalorii, słodkich potraw, które mają przynieść chwilową poprawę samopoczucia. Oczywiście takie postępowanie szybko prowadzi do zwiększenia masy ciała, dodatkowego obniżenia samooceny i pogłębienia problemów psychicznych. Dlatego gdy otyłość nie jest związana jedynie z małą aktywnością i spożywaniem zbyt dużej ilości kalorii, ale i problemami natury psychicznej, jak choćby nerwica czy stany depresyjne, to należy koniecznie zwrócić się nie tylko do dietetyka, ale i lekarza psychiatry, który może zalecić psychoterapię albo połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.

Otyłość bywa również wynikiem chorób czy przyjmowanych leków. Masę ciała może pośrednio zwiększać przyjmowanie niektórych leków psychotycznych, sterydów, które zwiększają łaknienie. Wtedy należy skonsultować się z dietetykiem, który odpowiednio ustawi dietę, aby nie występowały nagłe napady głodu. Jeżeli chodzi o choroby, to w przypadku niedoczynności tarczycy problemem może być tycie bądź trudności w utracie wagi. Podobnie jest gdy kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników. 

Badania przed leczeniem otyłości są bardzo istotne 

Zanim włączysz do codziennej diety farmaceutyki wspomagające proces odchudzania, czyli leki na otyłość, musisz najpierw przeprowadzić niezbędne badania.

  • Na pewno istotna będzie morfologia krwi.
  • Wykonaj badanie w kierunku cukrzycy i insulinooporności, czyli badanie glukozy na czczo, a następnie po przyjęciu 75 g glukozy po 60 i 120 minutach.
  • Istotne będzie badanie profilu lipidowego, czyli stężenia cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów TG.  
  • Przed przepisaniem leku lekarz może zalecić także badanie ogólne moczu, które wykryje obecność białka, glukozy, ketonów czy szczawianów. Ważne jest badanie kwasu moczowego. 
  • Warto wykonać badanie hormonów tarczycy, czyli TSH. 
  • Niezbędne może być badanie enzymów wątrobowych. 
  • Dodatkowo można wykonać badanie czynności nerek czy też oceny gospodarki hormonalnej, OB czy CRP. 

Wszystkie powyższe badania pozwolą dokładnie ocenić stan organizmu, a także przyczynę trudności w odchudzaniu i fiaska dotychczas stosowanych diet. Wtedy leczenie otyłości będzie mogło być skuteczniejsze i odpowiednio, indywidualnie dopasowane, zarówno pod względem rodzaju, jak i dawki leku. 

Leczenie otyłości – jakie leki się stosuje i jak działają?  

W przypadku otyłości nie wystarczy sama dieta i konieczne jest włączenie leków. Nie trzeba zapisywać się na wizytę do lekarza i czekać w długich kolejkach. Można wypełnić formularz, skorzystać z konsultacji lekarskiej online (telefonicznej lub wideo), wykonać niezbędne badania i uzyskać receptę na leki na otyłość na Medicept.pl. Warto przy tym od razu skorzystać z konsultacji dietetycznej, aby do leczenia dopasować dietę i aktywność fizyczną. Należy pamiętać, że same leki na otyłość nie dadzą rezultatu, jeśli osoba otyła nie zmieni swojej diety na zdrową i zbilansowaną, a także nie zadba o większą aktywność fizyczną.   

W leczeniu otyłości stosuje się leki takie jak Saxenda i Ozempic. Wykorzystuje się analogi GLP-1, czyli syntetyczne wersje naturalnie występującego hormonu, który pomaga w regulowaniu apetytu i poziomu cukru we krwi. Trawienie jest wolniejsze, a przez to uczucie pełności dłuższe, dlatego nie sięga się po kolejne przekąski czy dodatkowe posiłki. Regulują stężenie cukru we krwi, obniżają poziom złego cholesterolu, a także ciśnienia tętniczego. 

Skuteczne leczenie otyłości – o tym musisz pamiętać! 

  • Stosuj się ściśle do diety ustalonej przez dietetyka i nie modyfikuj jej bez konsultacji. 
  • Przyjmuj leki na otyłość ściśle według zaleceń lekarza. 
  • Nie podjadaj między posiłkami, unikaj cukrów prostych, a także wyeliminuj fast food oraz przetworzone jedzenie garmażeryjne. 
  • Po początkowej utracie kilogramów zawsze następuje moment stagnacji, gdy waga nie spada, a metabolizm zwalnia. Jest to całkowicie normalne, ale po pewnym czasie znów zaczynasz chudnąć, gdy trzymasz się diety. 
  • Dieta bez aktywności fizycznej będzie znacznie mniej skuteczna. Aby możliwa była redukcja masy ciała, wydatek energetyczny musi być większy niż podaż kalorii, ale wszystko w kontrolowanych proporcjach. Właśnie dlatego należy korzystać z pomocy profesjonalnych dietetyków i być pod stałą opieką lekarza. 
  • Wykonuj badania przynajmniej raz do roku, aby monitorować swój stan zdrowia.        

5/5 – (2 głosów)