Przykry zapach stóp to wbrew pozorom dość powszechny problem. Uwierz, że jest on krępujący nie tylko dla Ciebie, ale również dla osób przebywających w Twoim towarzystwie. Na szczęście możesz z tym łatwo walczyć. Zapoznaj się z naszymi poradami i wykorzystaj je. Szybko się przekonasz, że przestaniesz chować swoje stopy czy denerwować się przed zdjęciem obuwia, wchodząc do czyjegoś domu. Sprawdź!
Brzydki zapach stóp – skąd się bierze?
Nieprzyjemny zapach stóp to problem dotykający naprawdę sporo osób. Skąd się jednak bierze, skoro pot człowieka jest bezwonny i ani sami nie powinniśmy go czuć, ani też nikt z naszego otoczenia. Otóż wszystkiemu winne są namnażające się bakterie, które łącząc się z potem, wydzielają brzydki aromat. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, ale do najpopularniejszych zaliczymy: złe nawyki, nieodpowiednią higienę, niewłaściwą dietę, grzybicę i nadpotliwość stóp.
Jak zatem wyeliminować „śmierdzący problem”? Poniżej prezentujemy kilka sposobów. Przestrzegamy jednak – gdy zauważysz u siebie objawy choroby stóp, czyli na przykład wspomnianej grzybicy stóp albo grzybicy paznokci, wówczas koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Na własną rękę nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić. Potrzebujesz specjalisty.
Sprawdzone sposoby na pozbycie się przykrego zapachu stóp
Czas na poznanie odpowiedzi na tytułowe pytanie. Wskazówki podzieliliśmy na cztery kategorie. Nie są one skomplikowane i bez problemu wprowadzisz je w swoje życie. Przekonaj się, jak niewiele trzeba, by raz na zawsze pozbyć się przykrego zapachu stóp.
Higiena, higiena i jeszcze raz higiena – mydło, olejek oraz dezodorant do stóp
Zaczynamy od najbardziej oczywistej kwestii. Mianowicie chodzi o higienę. Każdego dnia, a nawet kilka razy w ciągu dnia – szczególnie w okresie wiosenno-letnim – myj dokładnie całe stopy, pamiętając o przestrzeniach między palcami. Następnie starannie je osusz, a przed pójściem spać wetrzyj krem z mocznikiem lub olejek lawendowy. Dlaczego akurat lawenda? Nie tylko pięknie pachnie, ale również ma działanie bakteriobójcze.
Raz w tygodniu zaś polecamy wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z połową szklanki soli kąpielowej albo szklanką octu lub z sodą oczyszczoną (w proporcji ¼ szklanki sody oczyszczonej na 8 szklanek wody). Mieszanki te możesz zastąpić również mocnym wyciągiem z kilku torebek czarnej herbaty. Wszystkie te składniki działają bakteriobójczo, a niektóre też ściągająco i wysuszająco.
Co zaś zrobić w ciągu dnia? Sięgnąć po dezodorant do stóp. Kosmetyk ten natychmiast zniweluje uczucie mokrych i klejących się stóp, szczególnie gdy nosisz odkryte obuwie, jak sandały czy klapki. Nad mocnym poceniem zapanują natomiast antyperspiranty do stóp oraz blokery do stóp. Regularne stosowanie sprayu do stóp sprawia, że ta partia ciała pozostanie sucha, nie będzie pocić się, a co za tym idzie – wydzielać brzydkiego zapachu. Możesz też wybrać nieco inną formę, jak puder do stóp bądź zasypka do stóp, dzięki którym dodatkowo skóra pozostanie przyjemnie miękka. Idealny produkt znajdziesz tutaj: https://a-manada.pl/preparaty-antyperspiracyjne-do-stop.
W ramach higieny nie pomiń paznokci. Regularnie je przycinaj – na płasko – tak by nie gromadziły się tam bakterie i grzyby.
Skarpety – co musisz o nich wiedzieć?
Po higienie czas na skarpety. O ile latem chodzisz pewnie boso, o tyle już przez resztę roku skarpety są niezbędne. W żadnym razie nie noś butów – trampek, sneakersów, półbutów, czółenek, botków i innych bez skarpet. Do tego skarpety powinny być wykonane z naturalnych materiałów – stuprocentowej bawełny albo wełny. Dla własnego komfortu miej zawsze przy sobie świeżą parę na zmianę, a przed ich założeniem umyj stopy (lub chociaż przetrzyj je wilgotną chusteczką) i spryskaj dezodorantem do stóp.
Jakie obuwie nosić, by nie było brzydkiego zapachu?
Higiena, spray do stóp i zapasowe skarpety to za mało, jeśli przez długi czas zamkniesz swojej stopy w źle dobranym obuwiu. Co oznacza źle dobranym? Mamy tu na myśli przede wszystkim materiał. Słabej jakości, syntetyczny nie przepuszcza powietrza, przez co doprowadza do pocenia się. Wybieraj buty wykonane z naturalnej skóry, z płótna i z innych przewiewnych tkanin. Pamiętaj też o wymienianiu co kilka miesięcy wewnętrznych wkładek. Na noc do aktualnie noszonej pary włóż woreczki pochłaniające zapachy. Co ciekawe, możesz nie tylko używać dezodorantu do stóp, ale również do obuwia. Tego typu produkty mają działanie bakteriobójcze i antygrzybiczne.
Właściwa dieta i picie wody
Skoro wśród wymienianych przez nas przyczyn znalazło się złe odżywianie, to nie możemy tego pominąć. Głównie chodzi o zrezygnowanie z używek – alkoholu, papierosów – oraz wyeliminowanie produktów zawierających duże ilości siarki – czosnku, cebuli, kalafiora. Ważne jest również picie dużej ilości wody. W ten sposób organizm oczyszcza się z toksyn i pozbywa nieprzyjemnego zapachu.
Wykorzystaj nasze wskazówki! Naprawdę działają! A Twój przykry problem odejdzie w zapomnienie!