Problem, z którym zmaga się większość z nas, to czyszczenie akrylowych powierzchni w łazience. Wanna i prysznic to spore wyzwania, jednak znamy kilka metod, które ułatwią ci życie.
Mycie wanny może być naprawdę uciążliwe. O ile bowiem pod prysznicem mamy do czynienia z bieżącą wodą, o tyle relaksujące chwile kąpieli w wannie mogą trwać dość długo, przez co na linii poziomu wody po spłukaniu pozostaje nieprzyjemny osad. Oto kilka podpowiedzi, jak zadbać o wannę akrylową.
Czego nie używać?
Zanim wyjaśnimy, jak sprzątać, podpowiemy, czego unikać w kontakcie z metakrylanem metylu, czyli popularnym akrylem. Materiał ten ma wiele zalet (odporność na odkształcenia i wysokie temperatury), jednak po stronie jego słabości zapisać trzeba niską tolerancję na materiały zawierające cząsteczki ścierne. Efektem kontaktu z nimi będzie zdarcie gładkiej warstwy akrylu oraz zmatowienie, co szybko postarzy naszą wannę o kilka lat.
Mycie profilaktyczne
Aby nie szorować wanny z całej siły, lepiej dbać o akryl regularnie, usuwając tworzący się nalot. Z powodu gładkiej powierzchni świeży brud nie zatrzymuje się na wannie od razu trwale, więc przetarcie po kąpieli zwykłym mydłem w płynie naniesionym na ściereczkę z mikrofibry powinno zaradzić zabrudzeniom. W doraźnym sprzątaniu sprawdzi się również płyn do mycia naczyń.
Żele do akrylu
Jedną ze skuteczniejszych metod utrzymania blasku i koloru wanny akrylowej jest użycie środka czyszczącego przeznaczonego do tego typu powierzchni. Charakterystyka specjalnych żeli sprawia, że nie niszczą one materiału, a jednocześnie usuwają brzydki nalot. Warto poszukać takich specyfików już na etapie wyboru wanny – w marketach budowlanych, często mamy możliwość kompleksowego przygotowania się zarówno do montażu, jak i użytkowania łazienki. Żel rozprowadzamy na powierzchni i zostawiamy na kilka minut. Następnie spłukujemy całość dużą ilością wody, a na koniec wycieramy do sucha. W ten sposób usuniemy brud i kamień osadzające się na naszej wannie.
Domowe sposoby
Zanim wyposażymy domowy schowek w arsenał środków chemicznych do zwalczania brudu, rozejrzyjmy się wśród przedmiotów codziennego użytku. Takim niepozornym środkiem przydającym się w walce z wymagającymi plamami może być np. pasta do zębów. Zawarty w paście fluor czyści nie tylko szkliwo naszych zębów, ale również akrylowe powierzchnie. Kolejny domowy „pomocnik” to sok cytrynowy rozcieńczony w wodzie. Taka mieszanka ma silne właściwości czyszczące. Podobnie jest w przypadku wody z octem, która jest bardzo skuteczna, jednak pozostawia po sobie zapach zdecydowanie mniej przyjemny niż aromat cytrusów.
Kwasek cytrynowy
Tę substancję warto omówić oddzielnie, ponieważ używamy go nieco inaczej niż chociażby wody z octem. Pierwszym krokiem jest stworzenie pasty poprzez dodanie do sproszkowanego kwasku około jednej łyżeczki stołowej wody. Powstałą maź nakładamy na zabrudzenie i miejsca, gdzie osadza się kamień, a następnie delikatnie wcieramy przy użyciu szmatki. Rozprowadzoną pastę zostawiamy na kwadrans, a na koniec spłukujemy wannę wodą.