Sucha skóra silnie reaguje na czynniki środowiskowe i potrafi manifestować zespół nieprzyjemnych objawów, dlatego należy ją odpowiednio pielęgnować. Aby uniknąć nieestetycznych zmian i zaburzeń w jej funkcjonowaniu, ważne są właściwe zabiegi kosmetyczne i produkty do higieny.
Czym charakteryzuje się skóra sucha?
Sucha skóra to typ cery, którą charakteryzuje przede wszystkim uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia na twarzy i ciele oraz szorstkość. Objawom nierzadko towarzyszą świąd, zaczerwienienie, łuszczenie i pieczenie, a także nieregularność powierzchni skóry i podatność na zmiany egzematyczne. Co ciekawe, sucha skóra nie ma tendencji do wykwitów, ale jest bardziej podatna na pojawienie się zmarszczek i pogłębienie linii mimicznych. Jej napięcie i nieestetyczne zmiany oraz dyskomfort, jaki powoduje, ustępują pod wpływem stosowania odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, zwłaszcza kremów nawilżających i odżywczych. Niemniej leczenie suchej skóry wymaga czasem również oddziaływania od wewnątrz z zastosowaniem zbilansowanej diety, bogatej w wodę i witaminy, m.in. A, C i E. Charakter problemu natury dermatologicznej tego typu wynika z zaburzeń zdolności wiązania i magazynowania wody w warstwie rogowej naskórka, a także z niedoboru lipidów i sebum, których głównym zadaniem jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Ze względu na słabą jakość płaszcza lipidowego skóra traci wilgotność. Problemy dodatkowo nasilają czynniki zewnętrzne, takie jak niewłaściwa pielęgnacja, czyli zabiegi z wykorzystaniem niedostosowanych do cery kosmetyków, warunki atmosferyczne, przede wszystkim silne wiatry, niskie temperatury i długa ekspozycja na słońce, a także stan zdrowia i przyjmowane leki.
Pielęgnacja suchej skóry
Aby poprawić funkcjonowanie i wygląd skóry, należy przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, ale przedtem dobrze jest oczyścić jej powierzchnię i złuszczyć naskórek. Do zabiegów tego typu najlepiej używać peelingów drobnoziarnistych i enzymatycznych, a także toników polecanych do skóry suchej. Aby przeprowadzić bezpieczny demakijaż, warto posługiwać się bawełnianymi płatkami kosmetycznymi, nasączonymi mleczkiem lub płynem micelarnym bez alkoholu etylowego i mydła. Dzięki temu poziom Ph skóry będzie odpowiedni, a balsam nawilżający lepiej się wchłonie. Równie ważne jest osuszanie ciała ręcznikiem po umyciu. Zbyt intensywne pocieranie może niekorzystnie wpływać na kondycję skóry, dlatego optymalnym rozwiązaniem wydaje się osuszanie przez oklepywanie. Tak przygotowana skóra gotowa jest przyjąć serum i krem nawilżający, najlepiej zawierające mocznik, aminokwasy i kwas hialuronowy. To pomoże przywrócić odpowiednie nawilżenie i zapobiegnie odwodnieniu. Nieocenione w leczeniu są też dermokosmetyki oraz produkty z ceramidami, ułatwiające regenerację naturalnej warstwy lipidowej, która poprawi funkcje ochronne skóry. Codzienną pielęgnację warto wzbogacić co jakiś czas dodatkowymi zabiegami kosmetycznymi, takimi jak peeling kawitacyjny, złuszczający naskórek za pomocą ultradźwięków, sonoforeza, czyli wprowadzanie aktywnych składników bezpośrednio do głębokich warstw skóry tą samą techniką, czy też okłady parafinowe.