Together Magazyn » Zdrowie » Choroby płuc – objawy, przyczyny, leczenie
chorobyplucobjawyprzyczynyleczenie

Choroby płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Choroby płuc są bardzo powszechne w polskim społeczeństwie. Świadomość na ich temat powinna być stale zwiększana. Wiele z tych chorób jest wywołanych przez czynniki środowiskowe, zatem przy ich wyeliminowaniu można by ich uniknąć. Co wywołuje choroby płuc? Jakie dają objawy? Jak wygląda leczenie? Odpowiadamy!

Na początkowym etapie rozwoju choroby płuc bardzo trudno jest ją rozpoznać. Pierwsze objawy takie jak zbytnie męczenie się podczas aktywności fizycznej łatwo przypisać np. osłabionej kondycji. Dlatego należy obserwować swój organizm i w razie wystąpienia objawów charakterystycznych dla chorób płuc od razu umówić wizytę u pulmonologa, czyli specjalisty zajmującego się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego.

Najważniejsze choroby płuc

Do najczęściej występujących chorób płuc należą:

  • zapalenia płuc wywołane przez bakterie, wirusy i grzyby,
  • gruźlica,
  • nowotwory płuc,
  • rozedma płuc,
  • pylica,
  • idiopatyczne włóknienie płuc,
  • sarkoidoza (choroba układu odpornościowego),
  • alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc(POChP).

Czynniki wywołujące choroby płuc

Podstawowym czynnikiem, który potęguje ryzyko wystąpienia schorzeń układu oddechowego, jest to, czym oddychamy. Bezpośrednie przyczyny rozwoju chorób płuc to m.in.:

  • palenie papierosów – odpowiedzialne jest za rozwój większości nowotworów płuc, jest także głównym czynnikiem chorobotwórczym w POChP;
  • zanieczyszczenia środowiska – wdychanie zanieczyszczeń chemicznych może prowadzić do rozwoju POChP, astmy, gruźlicy czy nowotworów;
  • dieta – otyłość sprzyja występowaniu bezdechu sennego, z kolei niedożywienie i anemia zwiększa ryzyko zachorowania na gruźlicę oraz POCHP;
  • uwarunkowanie genetyczne – mutacja w genie może wywoływać choroby takie jak mukowiscydoza czy POChP.

Choroby płuc – jakie są ich objawy?

Choroby płuc są mocno zróżnicowane pod względem etiologii, przebiegu czy leczenia, mają też inne rokowania, ale nierzadko dają niemal identyczne objawy. Jednym z typowych symptomów jest przewlekły kaszel, któremu często towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Jest to męczący, wręcz duszący kaszel, utrudniający oddychanie. Dodatkowo chory szybko się męczy, a nawet najmniejszy wysiłek sprawia mu kłopot. Zwykle odczuwa także ból w klatce piersiowej.

Niektóre choroby płuc dają charakterystyczne objawy. Jedną z nich jest POChP, w której przebiegu często występuje nadciśnienie płucne czy przerost mięśniówki serca. Z kolei dla mukowiscydozy zmiany obturacyjne oraz uszkodzenie utkania płucnego wynikają z odwodnienia powierzchni dróg oddechowych, zmniejszonego samoczynnego oczyszczania, powodowanego przez gęstą śluzową wydzielinę.

Jak wygląda leczenie chorób płuc?

Sposób leczenia zależy od tego, z jaką chorobą mamy do czynienia. Przykładowo w terapii nowotworów wykorzystuje się chemioterapię, radioterapię i operacyjne usuwanie rakowych tkanek. Bakteryjne zapalenie płuc leczy się antybiotykami, a astmę wziewnymi glikokortykosteroidami.

Nie wszystkie choroby płuc da się całkowicie wyleczyć. Przykładem nieuleczalnej choroby jest  mukowiscydoza. W jej przypadku możliwe jest wyłącznie leczenie objawowe, które spowalnia i wydłuża życie chorego.

Leki, jakie powinno się stosować przy określonej chorobie płuc, dobiera lekarz. Z uwagi na to, że nierzadko najbardziej daje się we znaki męczący kaszel, to pacjentom zaleca się stosowanie syropów takich jak np. syrop Deflegmin. Produkt można  przyjmować w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Warto jeszcze dopytać o to swojego lekarza.

Profilaktyka chorób płuc

Bez względu na rodzaj choroby płuc, bezwzględnie należy wyeliminować palenie. Palacze bierni powinni w miarę możliwości izolować się od dymu papierosowego produkowanego przez osoby palące w ich otoczeniu. Innymi toksycznymi substancjami, których również należy unikać, są pyły węglowe i krzemionkowe. Ponadto należy zadbać o odpowiednią jakość powietrza, np. poprzez zastosowanie oczyszczacza.

Oceń