Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak odpowiednio zabezpieczyć domek drewniany na zimę?
rd-article-

Jak odpowiednio zabezpieczyć domek drewniany na zimę?

Wraz z nadejściem zimy, domki drewniane przestają tętnić życiem. Wszystkie osoby korzystające z dobrodziejstw takich budynków podczas lata, na zimę przenoszą się do miast. Dlatego, żeby móc wrócić po okresie zimowym do tego samego przytulnego i uporządkowanego domku, należy wykonać pewne niezwykle istotne czynności oraz wdrożyć środki ochronne przed nadejściem tej nieprzyjemnej pory roku.

Z tego powodu zdecydowaliśmy się poprosić o poradę ekspertów Domu Mistrza. Opowiedzieli nam jak przygotować domek drewniany na zimę. Niestety, ale takie przygotowania nie ograniczają się do zamykania drzwi, okien oraz wyłączania światła. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy zabezpieczyć zarówno samą drewnianą strukturę domku, jak i wprowadzić pewne środki bezpieczeństwa.

Nadmierne opady deszczu mogą mieć katastrofalne skutki

Zazwyczaj jest tak, że zostawiamy domki drewniane zamykając jedynie drzwi i okna oraz mając nadzieje, że wrócimy do naszej oazy, gdy tylko zrobi się ciepło. Niestety, ale te nadzieje są złudne. Domek z drewna wymaga systematycznej obserwacji, dlatego raz na jakiś czas należy odwiedzić działkę, na której jest wybudowany, ponieważ warunki pogodowe mogą spowodować liczne uszkodzenia drewnianej struktury – powiedzieli eksperci z Domu Mistrza. Natomiast, przygotowania na sezon zimowy powinny zacząć się tuż po tym jak spadną liście z drzew. Często zdarza się tak, że te liście gromadzą się w rynnach odprowadzających wodę deszczową, zapychając je. To natomiast, prowadzi do przenikania deszczu przez drewnianą konstrukcję i uszkadzania drewnianych ścian domu, a metalowe elementy budynku zaczynają rdzewieć – stwierdzają specjaliści Domu Mistrza.

rd-article-

Ponadto, eksperci przypominają, że po wzmożonych opadach śniegu, nie odśnieżanie dachu jest dużym błędem, ponieważ może dojść do uszkodzenia krawędzi dachu, rynien odpływowych oraz dachowych. Zatem, jeśli zacznie padać śnieg, to znak, że należy zaplanować weekendową wycieczkę do domku drewnianego, aby załatwić wszystkie sprawunki. Po przybyciu na miejsce należy również na chwilkę rozpalić ogień w komiku bądź włączyć grzejnik elektryczny. Wilgoć, która gromadzi się w nieogrzewanym domku z drewna może doprowadzić do uszkodzenia zarówno ścian, jak i podłogi oraz wszystkich przedmiotów osobistych. Domki drewniane powinny być ogrzewane od czasu do czasu, ponieważ wpływa to pozytywnie na cyrkulację powietrza na strychu, co zapobiega tworzeniu się lodu na dachu.

Zabezpieczenie drewnianego domku to nie lada wyzwanie

Eksperci w zakresie budowy domków z drewna stanowczo ostrzegają, że ​​największe szkody materialne mogą spowodować zagrożenia, które trudno dostrzec gołym okiem. Opuszczając domek drewniany na dłuższy czas, pamiętaj, że zamarznięta woda z rurociągu może spowodować znaczne szkody w Twojej nieruchomości. Jeśli pomieszczenia nie są ogrzewane w sposób rutynowy może mieć to katastrofalne skutki. Jeśli to możliwe, to należy włączyć wodę w grzejnikach. Ponadto, nie należy zostawiać jej w różnych pojemnikach, aby nie doszło do jej wybuchu w przypadku tworzenia się lodu.

rd-article-

Ogromny zagrożeniem dla domków drewnianych jest również instalacja elektryczna, która zazwyczaj w takich budynkach jest niezbyt nowoczesna. Dlatego, jest duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zwarcia, a następnie pożaru. Przy niskich temperaturach najczęściej dochodzi do pękania izolacji przewodu, natomiast wilgoć prowadzi do iskrzenia i zwarcia. Ryzyko jest większe, jeśli instalacja elektryczna nie była wymieniana przez długi czas. Zaleca się, żeby wyłączać instalację elektryczną za każdym razem, gdy opuszcza się budynki, jakimi są domki drewniane – a jeśli nie planujesz odwiedzać swojej posesji przez jakiś czas jest to wręcz konieczne.

Niepotrzebne, nieużywane przedmioty oraz ciuchy, które mamy tendencję gromadzić w swoich domkach z drewna również zwiększają ryzyko pożaru. Iskra, która przypadkowo spadnie na bardzo łatwopalny przedmiot, w mgnieniu oka doprowadzi do rozpalenia się ognia. Eksperci przypominają, że ​​przedmiotów nie należy przechowywać w pobliżu gniazdek elektrycznych oraz innych elementów, które stanowią część instalacji elektrycznej.

Nie daj poznać włamywaczom, że nie ma Cię w domu

Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami zapewni bezpieczeństwo wielu cennym przedmiotom w domku z drewna na czas sezonu zimowego, kiedy nie będzie on tak często odwiedzany. Jednak, przygotowując domki drewniane na zimę, ważna jest ocena nie tylko zagrożeń, jakie mogą powodować czynniki naturalne – domek drewniany pozostawiony bez mieszkańców nie jest chroniony przed włamywaczami. Co więcej, złodzieje chętniej wybierają domek, który wygląda na opuszczony, ponieważ wiedzą, że gospodarze nie będą obecni. Dlatego, utrzymanie porządku w domku z drewna może zminimalizować ryzyko włamania – włamywacze będą myśleć, że ktoś w nim mieszka. Ponadto, nie należy zapominać, że „przezorny zawsze ubezpieczony”, z tego powodu warto jest pamiętać, żeby nie zostawiać wartościowych przedmiotów na widoku – na parapetach lub innych częściach domku, które są widoczne z okna. Upewnij się również, że sprzęt ogrodowy, rowery oraz inne przedmioty osobiste pozostają bezpiecznie zamknięte w garażu lub składziku.

th-article-

Niezwykle istotną kwestią jest, aby przed opuszczeniem domku drewnianego na czas sezonu zimowego dokładnie sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna są dobrze zamknięte. Eksperci Domu Mistrza radzą również, aby zawsze mieć przy sobie klucz, którym zamykane były wszystkie drzwi w domku z drewna – zamiast przechowywać go w doniczce na kwiaty, pod wycieraczką lub skrzynce na listy, jak to zwykle robią ludzie.

Warto jest również wymienić numery kontaktowe z sąsiadami, którzy mieszkają obok, ponieważ zawsze Cię powiadomią, jeśli ktoś podejrzany zacznie się kręcić w pobliżu Twojej posesji. Natomiast, jeśli nikt nie mieszka blisko Twojego domku z drewna, to należy pomyśleć o zainstalowaniu systemu alarmowego. W dzisiejszych czasach, instalacja takiego systemu jest niezwykle łatwa, a daje niesamowite efekty – nagrania z kamery mogą być transmitowane z Twojego smartfona w czasie rzeczywistym. Niechciani goście są również skutecznie odstraszani przez światła na Twoim podwórku reagujące na ruch.

Aby uzyskać więcej porad dotyczących utrzymania bezpieczeństwa w domku drewnianym odwiedź stronę: www.dommistrza.pl

Oceń