Jelita to z fizjologicznego punktu widzenia bardzo ważny organ zawiadujący dobrostanem całego organizmu. Jelito cienkie dzięki obecności mikrokosmków odpowiada za wchłanianie niezbędnych składników odżywczych do organizmu. Dodatkowo obecna w jelitach mikroflora bakteryjna chroni przed wnikaniem patogenów do ustroju, współuczestniczy w trawieniu i rozkładzie pokarmu oraz odpowiada za produkcję niektórych witamin (wit. K, wit. z grupy B). Ponad 80% bakterii znajduje się w obrębie jelita grubego i zwykle są to bakterie z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium. Pełnią one tak ważną rolę, że jakiekolwiek zachwianie ich liczebności może skutkować poważnymi zdrowotnymi konsekwencjami.
Skutki osłabionej flory bakteryjnej
Osłabienie mikroflory jelitowej może być spowodowane przez wiele substancji, które wprowadzamy do swojego organizmu. Wśród nich za najbardziej szkodliwe uznaje się alkohol, nadmierną ilość cukru, szkodliwe tłuszcze trans, barwniki i konserwanty obecne w przetworzonej żywności. Poza tym nadmierny stres, przemęczenie i mała aktywność fizyczna również działają na niekorzyść – niszczą florę jelit, co może skutkować wystąpieniem chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, a nawet chorób nowotworowych.
Unikaj antybiotyków
Najważniejszym czynnikiem, który predysponuje do zniszczenia flory jelitowej, jest przewlekłe i często bezzasadne stosowanie antybiotyków. Antybiotyki przeznaczone są do leczenia infekcji bakteryjnych np. zapalenia gardła lub zapalenia płuc. Problemem w tym przypadku jest fakt, że antybiotyk nie niszczy wyłącznie bakterii, które wywołały infekcję, ale także pożyteczne bakterie zasiedlające przewód pokarmowy. Uchronić się przed tym można, zażywając podczas antybiotykoterapii preparaty osłonowe, które zabezpieczają przed niszczącym działaniem tych preparatów na mikroflorę. Pomóc w tym mogą probiotyki, dostępne w aptekach bez recepty. Dlatego dobrym wyborem będą żywe kultury bakterii Dicoflor, które wspierają prawidłową florę, tym samym hamując wzrost bakterii chorobotwórczych.
Nie nadużywaj lekarstw
W obrębie jelit wyróżnia się kilka tysięcy różnych rodzajów bakterii, które prawidłowo powinny pozostawać względem siebie w równowadze. Polega to na tym, że korzystna flora jelitowa dominuje nad patologicznymi bakteriami, które w przypadku przesunięcia tej granicy mogłyby powodować stany chorobotwórcze np. zapalenia jelit połączone z biegunką. Taki stan rzeczy może być wywołany przez nadużywanie leków np. o działaniu przeciwzapalnym z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) lub o silnym działaniu kortykosteroidów.
Dieta sprzyjająca bakteriom
Dieta to kolejny bardzo istotny element dbania o florę jelit. Jeżeli chcemy przysłużyć się rozwojowi bakterii jelitowych, powinniśmy w codziennym jadłospisie uwzględnić fermentowane produkty np. kefiry, maślanki, jogurty, kiszonki (ogórki, kapusta). Poza tym warto do diety dołączyć tzw. produkty prebiotyczne, czyli niepodlegające trawieniu składniki, głównie: poli- i oligosacharydy, mannanooligosacharydy oraz laktulozę. Znajdziemy je w dużych ilościach w owocach (banany), warzywach (cykoria, czosnek, por, szparagi, fasola) oraz pieczywie pełnoziarnistym.